• Cumartesi, Haziran 23, 2018

24 Haziran Seçimleri Ilımlı İslam’ın çöküşü olacak

ilyas
İlyas Salman
Mayıs18/ 2018

24 Haziran 2018 seçimlerinden ben İlyas Salman olarak çok umutluyum. Neden diyeceksiniz. 2010 Referandumu’nu hatırlayın. Anayasa’yla ilgili. 2010 Referandumu’nda %42’ye %58 kaybetmiştik.
2017’yi hatırlayın. 16 Nisan Referandumu’nu. Orada oran %52’ye %48 olmuştu. Üstelik, hileli bir seçim sonucu bu oranı yakalayabildiler. Aslında “Hayır” kazanmıştı. Biz kazanmıştık.
Bu düşüş, 24 Haziran seçimlerinde de devam edecektir. Tayyip’in 24 Haziran’da %50’yi geçebileceğini hiç sanmıyorum.
Bunun birkaç nedeni var.
Birincisi, ABD artık Tayyip Erdoğan’dan vazgeçmiştir. Tayyip aslında ABD’nin bir projesi olarak ortaya çıkmıştı. 1994’te belediye başkanlığını kazandığında hep sert radikal İslami söylemler kullanıyordu hatırlarsanız. Ancak 2000’lere gelindiğinde ABD, bu sert söylemleri bırakmasını ve daha “Ilımlı” olmasını dikte etti Tayyip’e. “Eğer böyle köktenci dil kullanacaksan iktidar olamazsın. İslam’ı ılımlı kullan, biraz boynu bükük olsun. Biraz mazlum olsun” dedi ABD. Tayyip de ABD’nin reçetesine uydu. İslam’ı yumuşattı. “Ilımlı İslam” olarak özetlenebilecek bir yönelime girdiler. 2002’yi ABD’nin üfürmesiyle kazandılar.
Ve ardından Türkiye’yi, ABD’nin kucağına oturttular. Irak işgaline destek oldular. AB kapılarında dilenci haline getirdiler. “Ilımlı”lık bunu gerektiriyordu.
Güç elde ettikçe ABD’ye de kafa tutar oldu. ABD’nin gözünde Tayyip’in devri doldu.
İkincisi, artık halkımız uyanmıştır. 2010 Referandumu’ndan sonra Hasan Ali Yücel Sahnesi’nde düzenlenen ve pek çok aydının katıldığı bir programa katılmıştım. Orada herkes çok umutsuzdu. “Ne yaparsak yapalım seçim kazanamıyoruz” düşüncesindeydiler. Ben ise çıkıp kendi köyümden bir anı anlatmıştım.
Bizim köyde bir çoban vardı. 400 sığırı güder, onları otlağa çıkarır, su içmeye götürür, sonra aynen geri getirir, hatta hepsini kendi ahırına kadar yerleştirirdi. İşte Hasan Ali Yücel’de bunu anlatmış ve “%42’yi küçümsemeyin, Türk milleti bir çobanın peşine katılmış gibi sığır olmak istemiyorsa, %58 AKP esaretinden kurtulacak ve Türkiye’nin aydınlık yüzü olan %42’yle elbette buluşacaktır.” demiştim. Nitekim 2017’de %42 %48 oldu bütün hilelere rağmen. 24 Haziran’da da %48, %55 olacaktır, %60 olacaktır. Türk insanı uyanmıştır çünkü.
Üçüncüsü, muhalefet bu seçimde çok daha coşkulu, etkin, eylemci ve umutlu. Bu yazıyı Yalova’dan yazıyorum. Kitap Fuarı için geldim Yalova’ya. Tesadüf fuarın ilk günü Muharrem İnce’nin de mitingi vardı. Mitingi canlı canlı izledim. O kalabalığa, o coşkuya bizzat şahit oldum. İşte o miting 24 Haziran’da kazanacağımızı gösterdi bana. Diyorlar ya “Recep ayı geçti, Muharrem ayı başladı.”
Dördüncüsü, Tayyip, Menderes’i geçti. Demirel’i geçti. Özal’ı geçti. Türkiye’yi ABD’nin daha çok kucağına oturttu. Ama artık ABD’nin de devri bitti, üfürerek iktidara getirdiği Tayyip’in de…
“Gün ola, devran döne, umut yetişe” demiş ya Ahmed Arif…
Gün oldu.
Devran döndü.
Umut yetişti.
Tayyip’in gidiş zamanı geldi.
24 Haziran Tayyip’in gidişidir. Yolcu edeceğiz. Ama yolcu ederken “Seni seviyoruz, bir daha gel” demeyeceğiz. Ardından su dökmeyeceğiz. Mümkün olduğu kadar uzaklaş diyeceğiz.
Atatürk’ün kurduğu bu cumhuriyette Tayyip’in sesi ancak 24 Haziran Seçimlerine kadar geçerlidir. Ondan sonra yine Mustafa Kemal’in dediği olacak.
Geldikleri gibi gidecekler…


Bu yazı 104 kez okundu.

İlyas Salman
SON EKLENENLER