Ali Özsoy - Deniz’ler asılırken CHP ne yapıyordu?
TÜRKSOLU
 
Anasayfa  |  Seçmeler  |  Dergi  |  Kitaplar  |  Broşürler  |  Filmler  |  Posterler  |  Ziyaretçi Defteri  |  Abonelik  |  Künye  |  İletişim  |  Arşiv:
 
 
GÖKÇE FIRAT
PKK'yı Karadeniz'e sokmayacağız!
ALİ ÖZSOY
Deniz'ler asılırken
CHP ne yapıyordu?
ÖZGÜR ERDEM
Ermenileri katleden Türkler değil Kürtlerdi!
KAYA ATABERK
AKP tarımdan sonra hayvancılığı da bitirecek!
OKAN İŞBECER
Et sorunu ve Kürt sorunu
TUĞRUL ÇELİK
Hitler'in hemşehrileri ırkçılara, ırkçılar da Kürtlere destek oluyor
ARİF BAKIR
1977'den 2010'a 1 Mayıs
TEVFİK KAYMAZ
23 Nisan ve
Hakimiyet-i Milliye Bayramı
ESER ÖZALTINDERE
Nihayet Türklük düşmanı Talat'tan kurtulduk!
ONUR CÜRE
Türk'ün öfkesi sizi yıkacak!
TÜRKKAYA ATAÖV
Müze ve kazı soygunları
ŞENER ÜŞÜMEZSOY
Yol ayrımında
Türk jeostratejisi (II)
ERGİN KONUKSEVER
Deniz Gezmiş'in
babasına mektubu
İLYAS SALMAN
Babalar düzeni
Ulusal Parti Denizli'de
İzmir Kitap Fuarı'ndaydık
UMUT YALIM
Ve ömrümüzün
en güzel günleri (22c)
 
 

Ali Özsoy
Deniz'ler asılırken CHP ne yapıyordu?

Deniz CHP’yi mahkum edeli 50 yıl olmuş

Denizler asılırken CHP ne yapıyordu?

Bu yıl yine Deniz’leri anacağız. Törenler yapılacak. Ancak acaba amaç hatırlatmak mı yoksa tersine hafızalara saldırmak, unutturmak mı?

CHP her yıl duyuru yapıyor. 6 Mayıs’ta Deniz’lerin idamını anıyorlar. Kocaman bir afiş görüyoruz. Üstünde Deniz’in resmi altında CHP’nin imzası…

Çok anormal bir haber mi? O kuşak genelde CHP’ye oy vermez mi? Hatta CHP’li olup siyaset sektörüne girmez mi?

İyi de Deniz Gezmiş yaşıyorken, emperyalizme karşı savaşıyorken, idam ediliyorken zaten bu parti vardı. İnsanlar şunu nasıl soramaz? Bu parti o zaman ne yapıyordu?

Deniz, kolay yolu seçmeyi bilmiyor muydu? O da CHP’li olabilirdi. Kendinden önceki devrimcileri yüceltir, böylelikle kendi devrimcilikten vazgeçer ve iyi bir avukat olurdu.

Deniz pekâlâ CHP’li olabilirdi. Ve hatta ailesi CHP’liydi. İlkokuldayken sınıf resmine bile parmaklarıyla Atatürk’ün Altı Ok’unu işaret ederek poz veriyordu. DP iktidardaydı ve neredeyse CHP’nin kapatılması söz konusuydu. Ama o çocukken bile militandı ve sınıfta sürekli politik kavgalara giriyordu.

O kuşağın hepsi çocukken CHP’li değil miydi? Ancak Deniz, Haydarpaşa Lisesi’ne gidiyorken CHP’nin artık Atatürk’ün partisi olmadığını, hatta Altı Ok’un, devrimin karşısına geçtiğini çoktan görmüştü. Sokaklarda Amerikan askerleri, parlamentoda Amerikan uşakları, Kore’de şehit düşen Mehmetçiğin kanı hem DP hem CHP’nin ellerinde…

Peki ama manzara buyken ailesinden onlarca şehit veren Deniz nasıl hâlâ CHP’li olabilirdi? Babasından Kurtuluş Savaşı öyküleri dinleyen çocuk büyümüş ve ateşli bir genç olmuştu. Bu öyküleri yok sayabilir miydi?

Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nı, tam bağımsızlığı mı seçecekti yoksa tüm bu değerlere ihanet eden parti için “CHP Atatürk’ün partisidir” mi diyecekti? Bakın babasına yazdığı son mektupların birinde ne diyordu:

“Baba,

Sana her zaman müteşekkirim. Çünkü Kemalist düşünceyle yetiştirdin beni. Küçüklüğümden beri evde devamlı Kurtuluş Savaşı anılarıyla büyüdüm. Ve o zamandan beri yabancılardan nefret ettim.

Baba biz Türkiye’nin İkinci Kurtuluş Savaşçılarıyız. Elbette ki hapislere atılacağız, kurşunlanacağız da. Tıpkı Birinci Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi. Ama bu toprakları yabancılara bırakmayacağız. Ve bir gün mutlaka yeneceğiz onları.

Düşün baba, bugünkü hükümet, işini gücünü bırakmış bizimle uğraşıyor. Çünkü bizden başka gerçek muhalefet kalmamış durumda. Ve hepsi Kemalist çizgiden sapmışlar. Ve tarih önünde hüküm giymiş durumdalar. Biz çoktan onları tarihin çöplüğüne atmış durumdayız.

Ya vatan ya ölüm!”

İsmet Paşa ise Deniz’in bu sözlerine şu yanıtı veriyordu: “Şimdi 25 yaşında delikanlı, nereden, nasıl bir kuvvetle ve hangi anlayışla tahriklere alet olarak kurtuluş savaşı yaptığını ilan edebiliyor?”

Oysa o “kuvvet” Atatürk’ün Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabesi’nde bahsettiği kuvvetti. “Damarlardaki asil kandan” geliyordu. Ve Atatürk ihaneti önceden görmüş, gençlere devrimcilik görevi yüklemişti. Devrimcilikten kopan CHP ve İnönü bu yüzden gençleri anlayamıyordu.

Böylelikle daha bundan 50 yıl önce Deniz CHP’li olmayı bırakıyor ve 2. Kurtuluş Savaşçısı olmayı seçiyordu. Aslında Atatürkçüler CHP’yi bırakmıyordu. CHP çoktan Atatürkçülüğü bırakmıştı. Ve 16-17 yaşındaki gençler bunu haykırmaya ilk cesaret edenlerdi.

Ne acı! Şimdi O’nun arkadaşları tekrar CHP’li oluyor…

“Selam olsun Kurtuluş Savaşı şehitlerine”

Hüseyin mahkemede şöyle diyordu:

“50 yılın bütün hesabını 20 gençten soruyorlar... Tarih asıl suçluları affetmeyecektir. Mahkemenin sonucu ne olursa olsun dediklerimiz gerçekleşecektir!”

Asıl suçlular Kurtuluş Savaşı’yla kazanılan, Atatürk’ün emaneti kutsal bağımsızlığa ve devrimlere ihanet edenler değil midir? İnönü’nün CHP’si en az DP ve AP kadar suçlu değil midir? Atatürk ölür ölmez devrim düşmanları affeden, İngilizlerle ticaret anlaşmaları imzalayan, Almanlarla dans eden ve sonunda Türkiye’yi Amerikalılara teslim eden kimdi?

Deniz ve arkadaşları savunmalarında kendilerinden sorulmak istenen 50 yılın hesabının asıl AP, DP ve CHP dâhil Atatürk’e ihanet eden herkese sorulması gerektiğini belirtiyordu. Deniz’leri yargılamak isteyenler kendileri yargılanıyordu.

Deniz’lerin mahkeme savunmasının girişinde şu sözler vardı:

“Türkiye, emperyalizme karşı ilk Kurtuluş Savaşı’nı veren ve onu dize getiren ülkedir. Bütün ezilen uluslara ışık tutan ve Kurtuluş Bayrağını dalgalandıran Türkiye halkı, bundan 50 yıl önce görevini yapmıştır. Ne yazık ki, o zaman yurdumuzu terk etmek ve yenilgiyi kabul etmek zorunda kalan emperyalist ülkeler, sonradan bir avuç satılmışın menfaati uğruna tekrar yurdumuza girdiler ve Kurtuluş Savaşı’nda gerçekleştiremedikleri emellerini bugün gerçekleştiriyorlar. Ulusumuz, Amerikan emperyalizminin sömürüsü altında ezilmektedir. Kurtuluş Savaşımızda şehit düşen yüz binlerin onurları ve cesetleri üzerinde yabancı pençesi cirit atmaktadır. Yurdumuzun bağımsızlığı için giriştiğimiz bu kavgada Kurtuluş Savaşımızda şehit olanların onurlarını ve ulusumuzun kaderini korumaya kararlı olduğumuzu bildiriyoruz.

Kurtuluş Savaşımızın tüm şehitlerine selâm olsun...”

Deniz’ler mahkeme heyetinin sadece devrimcileri değil Mustafa Kemal’i, O’nun ilkelerini ve tam bağımsızlık anlayışını da yargıladıklarını söylüyordu. Savunmalarında gerçek ulusçuların kendileri olduğunu, ulusu bir tek devrimcilerin savunduğunu, emperyalizmin tıpkı Kurtuluş Savaşı yıllarındaki gibi ulusu ve ülkeyi bölmek istediğini söylüyor ve haykırıyorlardı: “Biz İkinci Kurtuluş Savaşçılarıyız.”

CHP’nin sorumluluğu

Peki Deniz’lerin asılmasında CHP’nin ne kadar payı vardı? İşte şimdi hafıza zamanı…

Mecliste 450 milletvekili vardı. Bunlar idamı onaylayacaktı. Milletvekilleri büyük bir telaş ve öfke seline kapılmıştı. 50 yılın hesabını onlardan soran bu üç genç cezalandırılmalıydı. Kürsüye çıkan AP’li ve diğer sağcı milletvekilleri kudurmuş gibiydi. Sıralardan “üçe üç” sloganları atılıyordu. Hemen hemen tüm konuşmacıların söyledikleri şuydu: “Mahkeme de asla pişmanız demediler.”

İlginçtir. Daha sonra savcı Baki Tuğ ve hâkim Ali Elverdi de bir tek şu savunmayı yaparlar: “Pişmanız deselerdi affederdik.” Ve idam kararı çıktıktan sonra Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın önüne gelince karar, yine baskılar başlar gençlere: “Pişmanız diye yazılı açıklama yapın affedelim.”

CHP’nin tavrı ise bugünler için tam bir derstir. Bazı CHP’li milletvekilleri kürsüye çıkıp kararın aleyhinde konuşmuştu. Ancak dayanakları şuydu: Gençler suçlu olabilir ama bu oranda ceza fazla.

Bir tek Mehmet Ali Aybar açıkça haykırıyordu: Gençler suçlu değil, kurbandır. Gerçek suçlular sağcı Amerikancı düzen ve savunucularıdır.

AP’liler CHP’nin karşı koymayacağını anlamıştı. Sola hakaret eden AP’li milletvekili CHP sıralarına sesleniyordu: “Sözlerim sol düşünce sahiplerine aittir. Sol düşünceye sahip olmayan CHP’lileri tenzih eder, saygılar sunarım.”

Ne yazık ki bu çağrı karşılıksız kalmayacaktı. Parlamentoda yapılan ilk oylamada 238 kabul, 53 ret oyu kullanılmıştı. Ret oylarının biri Mehmet Ali Aybar’a diğeri bağımsız milletvekili Celal Kargılı’ya aittir. CHP sıralarından 51 ret oyu çıkmıştı. Oysa 1972’de parlamentodaki CHP’li sayısı 142’ydi. Yani CHP’lilerin yarısından çoğu idamlar için ret oyu kullanmamıştı. Bunların önemli bir kısmı meclise bile gelmemişti. Bir kısmı ise anlaşılan kabul oyu kullanmıştı.

İnönü ve Ecevit’in sorumluluğu

Senato’da yapılan seçimde de CHP’lilerin tavrı aynıydı. Oysa sağ blok toplu halde idam diyordu. Burada sorumluluk iki kişiye aitti. CHP’ nin genel başkanı İsmet İnönü ve fiili başkanı (idamdan iki gün sonra İnönü’yü devirecekti) Bülent Ecevit. Partiye grup kararı aldırmamış ve parti disiplini uygulatılmamıştı. Kendi haline bırakılan CHP’lilerin yarısından çoğu ret dememiş ve fiilen kabul cephesine geçmişti.

Ancak kamuoyunda büyük tepki vardı. Bu yüzden İnönü ve Ecevit ret oyu vermişti. Kararı bazı CHP’lilerin Anayasa mahkemesine götürmesine de karşı çıkmadılar. Mahkeme 8’e karşı 7 oyla idam kararını usul yönünden iptal etti.

Meclisler yine süratle çalışmaya başladı. Ancak artık İsmet İnönü’nün tavrı iyice değişmişti. Mahir’lerin Deniz’ler için eyleme geçmeleri bu “eski tüfeği” kızdırmıştı:

“Zorla yanlış maksatlarını yürütmek isteyen genç ya da yaşlı insanlara zorla sakat fikirlerini tatbik edemeyeceklerini devletin onların kafasına dank edecek kadar sokması gerekir.”

İnönü Mahir’leri anlayabilir miydi? Mahir’ler tabii ki meclise güvenmiyor ve öleceklerini bile bile Deniz’leri kurtarmak için son kez harekete geçiyorlardı. Bu devrimciliğin gereğiydi. Oysa yaşlı İnönü gençken bile statükocuydu. Bunu anlayamazdı.

İnönü’nün olumsuz tavrı çıkacak sonucu kesinleştirdi. İkinci oylamada parlamentodaki ret oyları 53’ten 48’e, Senato’da ise 36’dan 34’e düştü. Parlamentodaki kabul oyları ise 238’den 273’e çıkmıştı. Özellikle Senato’da CHP’lilerin neredeyse yarısı kabul oy vermişti. Senato’daki 34 ret oyunun 17’si ise 27 Mayıs Devrimi’nin doğal senatörleri olan MBK üyelerinindi.

Bundan sonra hızla darağaçları kuruldu. Ancak idam hâlâ engellenebilirdi. Tekrar Anayasa Mahkemesi’ne bu sefer idam kanununu esastan bozmak için dava açılabilirdi. Ancak İnönü “hayır” dedi.

Senato’da gerekli olan 35 imzanın 27’si toplanmıştı. Ancak geri kalan 8 imzayı CHP’liler vermedikleri gibi, daha sonra 6 tanesi de imzalarını çekti.

Meclise CHP’li olarak giren ancak sonradan Dev-Gençlilerle bir üniversitede oturma eylemine katıldığı için bağımsız olmak zorunda kalan Kargılı çareyi Ecevit’e başvurmakta buldu.

İnönü Anayasa Mahkemesine gitmeyi reddediyordu, ancak asıl lider Ecevit’ti. Nitekim idamdan iki gün sonra milletvekillerinin de desteğini alıp, parti meclisinde İnönü’yü devirip kendisi genel başkan olacaktı.

Ecevit’in elinde güç vardı. İstese CHP grubunu harekete geçirip Anayasa Mahkemesine ikinci bir başvuruda bulunabilirdi. Mahkeme ise büyük ihtimalle kararı bozacaktı. Ancak Ecevit bunu seçmedi.

Ve Senato’daki oylamadan dört gün sonra jet hızıyla idamlar infaz edildi. “Üçe üç” diye sıralara vurarak tempo tutan AP’lilerin lideri Demirel kadar İnönü ve Ecevit de bu infazdan sorumluydu.

Yaşananlar çok doğaldı. Eğer devrimciler asılmasaydı meydan “Karaoğlan”a kalır mıydı?

İnönü’nün ise en korktuğu, hiç hazmetmediği şey devrimcilik değil miydi?

O ki Menderes asılmasın diye gece gündüz çalışmış ancak Talat Aydemir ve Fethi Gürcan asılsın diye elinden geleni ardına koymamıştı.

Yine eli kanlı cuntaya başbakanlık etmesi için CHP’li Nihat Erim’e o izin vermemiş miydi?

Kimse Ecevit ve İnönü’yü vicdansızlıkla suçlayamaz. Çünkü politikada aktör olanlar kesin sınıfsal, ulusal ve toplumsal kurallara boyun eğerler. Çıkarlar doğrultusunda karar verirler. Demirel ve Türkeş devrimciliğe ne kadar karşıysa, Ecevit ve İnönü o kadar devrimcilikten korkuyordu. Hepsini birleştiren ortak çıkar bu oldu.

Ancak o gün Deniz’lerin safında olan devrimciler, daha sonra düzene boyun eğdi ve CHP’li oldu. İşte bu sadece siyasi çıkarla değil yozlaşmayla açıklanabilir. Çünkü yozlaşanlar bir zamanlar devrimci olanlardır.


Y A Z I    H A K K I N D A K İ    G Ö R Ü Ş L E R...
 

 

Herkes oturup yeni bir DENİZ beklerse olmaz. Herkes beklerse olmaz birileri kendine inanmalı,bir şeyler yapabilmeli. Oturup beklenilemez bu şekilde. Bu çok yanlış. Gidişat belli Atamızı unutturmaya çalışıyorlar be. Deniz'i unutalım istiyorlar. Ve biz hala bir Deniz çıksa da bir şeyler yapsa diyoruz. Düşünüyorum ne yapılabilir diye ama hani ciddi ciddi düşünüyorum, koca bir boşluk. Bir yol gösteren olsa diyorum ama yok. Geçenlerde Deniz'i savundu diye arkadaşa anarşist damgası vuruldu sonrada sırf Deniz'i savundu diye özür diletilmeye çalışıldı. Şuan ülke bu durumda işte. Hani özgürce düşüncelerimizi söyleyebiliyorduk? Hani nerede özgürlük? O kadar kötü durumdayız işte. Diyeceğim o ki insanlar yeni bir DENİZ beklemek yerine nasıl DENİZ olunur onu öğrensin.

Selin, Trabzon
29 Eylül 2012


Yazıklar olsun ki bizlere habu simsilası bozuk yabanilere kaptımışız güzel ülkemizi. Şimdi savaş zamanı kuşanın yüreklerinizi ve devrime doğru koşmaya başlayın. Devrime gece kalmış bir ülke varken devrimin gerçekleştirmek an meselesidir artık.

Onur, Ankara
26 Ağustos 2012


Ben 14 yasinda bir ataturkcu ve chpli olarak utandim bu yapilanlanlardan DENIZLER olmedi hala aramizdalar umarim birgun ortaya cikip ampulu patlatirlar YASASIN TAM BAGIMSIZ TURKIYE YASASIN KEMALIZM

Erman, Balıkesir
5 Temmuz 2012


yazık çok yazık deniz gezmişin ne kadar büyük bir devrimci olduğunu bu yazıdan sonra dahada iyi anladım inönü menderes iktidarını düşürmek için elinden geleni yaptı ama onun yüzde birini bile deniz gezmiş ve arkadaşları asılırken yapmadı benim kanıma dokunan bu red oyu vermesi tiyatro göz boyamak isteseydi beş dakikada idamları durdururdu bu yazıyı okuduktan sonra çok ağladım çok yabancı güçler asın diyor ve biz bu memleketin evlatlarını asıyoruz adnan menderes gibi dış güçler bize kıs kıs gülüyorlardır

Aykut Usta, İstanbul
4 Temmuz 2012


bende bir c h p liolarak kurtuluş savaşı vermş bir partinin öğesi olmaktan gurur duyorum fakat 68de ortaya çıkıp yeniden kurtuluş savaşı başlatan bu yürekli insanlara sahip çıkmamış olmaları beni utandırdı şimdi sahip çıkmaları kendilerini temize çıkarmaz.

Şentürk Aslan, İzmir
1 Haziran 2012


DENİZ ler idama giderken CHP her zaman olduğu gibi sessizce bu duruma şahitlik ediyordu.bende bir chpliyim ve ailemde ama şuna anlam veremiyorum neden hep suskun kalıyoruz ülke laik olmaktan uzaklaşırken biz neden susuyoruz.1968 deki heyecanımızı ,gücümüzü kaybettik.düşünüyorum da galiba partinin başına KEMAL ATATÜRK ten sonra gelenler partiyi zayıflattı.bu zayıflık denizler ölüme giderken de sürdü.ATATÜRKÇÜ gençlik bu duruma son verecek ben buna inanıyorum.doğru adımlar laik demokratik bağımsız TÜRKİYE yaratacak ve bunu TÜRK genci yapacak.DENİZ hepimiz için bir idol onun sağlam duruşu,idama bile giderken başını yere eğmeyişi  ,her zaman devrimi .atatürkçülüğü,bağımsızlığı savunuşu,daima akılda,kalplerde ve tarihte kalacağını gösterir.denizi yusufu hüseyini taylanı mahiri ve tüm devrimcileri saygıyla anıyoruz.YAŞASIN TÜRK HALKININ BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ KAHROLSUN EMPERYALİZM,KAPİTALİZM VE FAŞİZM.

Özge, Samsun
4 Mayıs 2012


bu ülkede doğruyu ve gerçeği düşünen beyinleri ya astırırlar , ya zindanlarda çürütürler ya da yurt dışına kaçırtırlar. yazık ettiler gençlere. elbirliği içinde susturdular. ceza değildi bu. neyin cezası olabilirki .düşünmenin cezası olabilirmi. bu saçmalığı kendileride biliyorlardı. sadece ayaklarına dolaşıp yedikleri haltlar meydana çıkmasın diye susturdular... yazık oldu bu gençlere. hep 24 yaşında kalacaklar benim için. ne yazıkki kimse onlar kadar cesaretli değil. kendilerine , gençliklerine ve yapacak çok şeyleri vardı hepsine yazık ettiler.

İlkay Tanışır Güllü, Gaziantep
28 Nisan 2012


hayatımda tanıgıdım en güçlü en delikanlı en yürekli adamdı.tek basına devrimi baslattı.adam sadece türkiyenin tam bagımsız yaşaması için savasmış yapılan onca zülümlere karsı tutuklamara ragmen yılmadı ve davasını bırakmadı 25 yasında idam edildi kısa bi hayatı olmasına ragmen çok mücadele tmiş ve şuan türkiyede en çok sevilen kişilerden biri bence.şimdi  yasasaydı eminim suan türkiye savas falan olmucaktı ve türkiye çok çok ilerde olucaktı böle basaralı güçlü bi savascıyı kaybettiğimiz için çok üzülüyorum...

Bilal, İstanbul
27 Şubat 2012


Benim ailem koyu bir CHP'li.Bende ülke bölünmesin vb. diye ne kadar görüşlerime tam uygun görmesemde en yakın hissettiğim parti olduğu için oy veriyordum  ama bunu okuduktan sonra verdiğim oy için içim titredi.Pişman oldum oy verdiğim için.Bülent ECEVİT 'i ben devrimci bilirdim ama hepsi sadece sözde devrimcilermiş .Ülkeyi bu kadar seven bu kahramanları savunmamış olmakla çok büyük bir hata yapmıştır.AMA BEN DENİZ GEZMİŞLERİN BİTMEDİĞİNİ BİLİYORUM GERÇEKTEN BUNA YÜREKTEN İNANIYORUM SİZDE BUNA İNANIN VE VAZGEÇMEYİN HİÇBİİR ZAMAN İNANMAKTAN.BİR GÜN YİNE ÇIKACAK BİR DENİZ BİR MAHİR BİR İBRAHİM K. BİR HÜSEYİN BİR YUSUF...
YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ YAŞASIN KEMALİZM

Nazım, İzmir
18 Ocak 2012


eminim hala denizler var denizler ölmeycek

Sude, Bilecik
18 Ocak 2012


Tek Yol Devrim Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye...

Mustafa, Adana
18 Ocak 2012


acımadan 3 fidanı ınfaz ettiler.. Mekanları cennet olsun..Yaşasın  tam bağımsız Türkiye Kahrolsun Faşizm !!

Belkıs, İstanbul
5 Ocak 2012


GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ,DENİZLERİN YAKTIĞI BU BİLİNÇLENME ATEŞİ HİÇ SÖNMEYECEK AKSİNE EBEDİYEN ,MAHŞERE KADAR YANACAKTIR.

Serkan, İzmir
20 Aralık 2011


bu memleket birdaha deniz gibi bir evladı zor bulur çok büyük hata yaptılar bu hatayı yapanlar bunun bedelini ödemelidir.türk halkı deniz gezmşi'i ve arkadaşlarını seviyor bağrına basıyor denizlerin acısı bu yürekleri  yakıyor bu kavga hiç bitmez.

Mustafa Ulusoy, Kocaeli
21 Kasım 2011


keşke şimdide de ülkemizde yeni deniz gezmişler yetişse biz şuanda da amerikanın oyuncağıyız ve ülkemiz bu durumdan memnun yeni deniz gezmişlere ihtiyacımız var...

Şerife, Kastamonu
8 Kasım 2011


Sayın özsoy, Ben Deniz Gezmiş 'i yeni araştıran biriyim okuduklarım ve öğrendiklerim konusunda hayretlere düşüyorum bizleri ne kadar cahil bilinçsiz yetiştiren bir toplum haline gelmişiz yazınız için teşekkür ederim ufkumu genişlettiniz.

Tuba Alkan, Ankara
27 Eylül 2011


denizler yusuflar hüseyinler ölmeyecek

Kader, Denizli
31 Ağustos 2011


Sayın Ali Özsoy, bu zamana kadar hep  chp'ye oy verdim.. ama yazıklar olsun.. ecevit'i çok sağlam bir insan bilirdim meğer değilmiş.. bu yazınız için size minnettarım.. bu 3 gencin ölümüne göz göre göre kabul oyu verenler,çıkarı uğruna 3 gencin ölümüne göz yumanlara lanet olsun..yaşasın deniz gezmiş,yusuf aslan,hüseyin inan !

Cansu Ünlü, İstanbul
19 Ağustos 2011


ataturkculuk kanımızda var doğustan vardır  kımı devlet adamları bunu anlamkta nekadar guçluk cekıyorsa bunu kafalarına altın harfler yazacagız bende bunu bılırım ben tekstıl ıscsıyım emeğimizi alın terimizin karsılığını alamıyoruz aclık sınırının altında yasıyoruz ve bu gormezden gelinıyo  yenı yerler işa ediliyo iş imkanları azalıyo insanlar ekmek derdınde tek yolumuz devrımdir emek işçisiyiz atatürkçüyüz sesiz kalmak yerıne bırlık beraberlik olması tek yol burdan gecer

Sucan, İzmir
31 Temmuz 2011


tek yol devrim herkese inat

Zeynep, Kocaeli
23 Temmuz 2011


YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE   YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE  DENİZLERİMİZİN İZİNDEYİZ YA VATAN YA ÖLÜM YA DEVRİM YA KEFEN

Burak, K. Maraş
8 Temmuz 2011


türkiyeye gelmiş geçmiş sayılı insanlardan..üç fidan..gerçekten çok yazık ya.ne biz şuan görevimizi tam yapablyoruz nede o zamanın sözde sol görüşlü chp si yapmış..çok arıyoruz sizi deniz çok..yaşasaydı belki bugün başbakan olabilicek ülkeyi şu durumdan kurtarabilecek bi enderdi deniz gezmiş..

Sercan Gözal, İstanbul
5 Haziran 2011


Sayın Ail Özsoy, chp'nin işbirlikçi, düzen partisi olduğunu anlatan çok güzel bir yazı..

Haydar, İstanbul
13 Mayıs 2011


YASASIN ATATURK, DENIZ VE CHE

Erdem, K.Maraş
4 Mayıs 2011


bir solukta okudum hepsini ve hiçbir yerde bukadar acık ve anlasılır okumadım vayy benım guzel vatanıma nolmuş nelerden geçmiş kimlerin uşağı olmuş vatan diyenide özgürlük diyenide asar olmuşuz yazıklar olsun hepsıne ! 3 gengi asmakla ne geçti elinize ama kaybeden siz oldunuz biz dahada çoğaldık !!

Aslı, İstanbul
1 Mayıs 2011


Bana hep derlerdi CHP devrimci CHP Kemalist Bu yazıyı okudum ve hepsinin yalam olduğunu anladım.. Tek gerçek var oda TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE.. Yazıyı Gozlerim dolarak okudum.. Kaç kişi bu kadar onurlu olabilir .. vatanı halkı için canını verir..Pişmanım demeden..

Murat, İstanbul
18 Nisan 2011


ben chp liyim ama bu yazıyı okuduktan sonra sadece kendimden utandım mekanı cenet olsun

Ahmet, Hatay
14 Nisan 2011


nefes almadan okudum sımdı kendı dusuncelerımden utanır oldum bız sımdıkı gencler ne kadar rahatız hıc dusunmuyoruz devletın halını ama denız abı zamanın da neler nelere gogus gelmıs allah mekanını cennet etsın...

Murat, Ankara
11 Nisan 2011


sadece ve sadece kendimden utanıyorum biz coğu şeyi unutup hiç farkında olmadan bazılarının kölesi olmuşuz..yazık bizim için gelecek için savaşan kişilere yazık kendimize gelmenin zamanı coktan geçmiş biz elimiz kolumuz bağlı oturur olmuşuz. özür dileriz deniz gezmiş özr dileriz yusuf aslan özür dileriz hüseyin inan..bizi affedin bu zamana kadar çoğu şeyde sustuğumuz için.kendi adıma elimden geleni bundan sonra yapıcam sizin yaptığınız gibi tam bağımsız türkiye için savaşıcam..yaşasın devrimciler..

Barış, Bursa
9 Nisan 2011


merhaba şu yazıyı büyük bir dikkatle okumuş bulunmakta ve chp ye bu zamana kadar verdiklerim oylara ne kadar yazık olduğunu anlamaktayım. gazinin vefatından sonraki emperyalist güçlere nasıl kuçak açıldığını günümüzde bile görmekteyiz ama şunu herkes bilmelidirki,denizlerin yusufların mahirlerin hüseyinlerin hayalindeki o tam bağımsız türkiye birgün olacaktır.devrim şehitlerinin önünde saygı ile eğiliyorum ruhları şad olsun..

Vedat, Aydın
16 Aralık 2010


DEVRİM BİR GEMİ GİBİDİR KİM BİLİR KAÇ DENİZ GEZMİŞTİR
RUHLARI ŞAD OLSUN ( DEVRİMCİ GENÇLİK)

Oğuzhan, Adana
14 Aralık 2010


o  hesaplar tektek sorulacak

Anonim, İstanbul
8 Ekim 2010


yaşasın  tam bağımsız  türkiye        

Devrim Bozoğlan, Gaziantep
4 Ekim 2010nefes almadan okudum, CHP hk. bildigim bazi seylerin de eksik oldugunu gördüm aydinlattiginiz icin tesekkürler. Vatan ugruna gözlerini kirpmadan canlarini veren, hayatlari pahasina pismaniz demeyecek  kadar onurlu, dürüst, güclü gencler, sizleri okadar ariyor ve özlüyoruz ki!!!

Türkan Stein, Ankara
4 Ekim 2010su yazıyı gözümü dahi kırpmadan okudum.vicdanın ilk defa bukadar cok ağladı.ama nefretimde bi okadar arttı.bunları asla unutmayacağım.ilerde cocuklarma en oğun biçimde aşılayacağıma and içerimm. biz denizler,atamzn ve ağabeylerimizn  iznde yürümeye devam edeceğiz !

Sıla, Ankara
24 Eylül 2010


Bunu okuduğumda gözlerimden yaş geldi .Ama bi pkadar da onur duydum böyle yiğit devrimcilerin olduğuna .İdam sehpasına gururla gidenlere.Ve şimdi çoğu insan chp yi solcu ,devrici,demoratik bir parti olduğunu biliyor.Bu yazıya okuduktan sonra chp le ilgili görüşlerim tamamen değişti.Çünkü chp artık atatürkün o müthiş devrimci ruhum değil kapitalis ve emperyalist düşüncenin kuklası oldu.Bu üzücü bir durum.Eceviti daha solcu bilirdim fakat gençlerin ölüme gitmesinde katkıda olduğunu bilmiyordum bildiğim iyi oldu.Yazı için teşekkürler...

Soldev, Antalya
23 Ağustos 2010


YA İNSAN AĞLIYOR YA BU KADAR MI EMEK BU KADAR MI VATANSEVERLİK OLUR DENİZLER YOLUNUZDAYIZ .BUNU OKUYUPTA AĞLAMAYAN İNSAN OLAMAZ
ALLAHIM BOYLE VATANSEVERLİK VATAN UGRUNA İDAM OLDULAR
RUHLARI ŞAD OLSUN

Yiğit Baldan, İstanbul
10 Ağustos 2010


ben bunları her okuduğumda hngür hüngür ağlıyorum

Anonim, İstanbul
25 Temmuz 2010


Yazınızdan dolayı gerçekten tebrik ederim.
başarılarınızın devamını dilerim.

Anonim, İstanbul
12 Mayıs 2010


yarın 6 mayıs,benim doğum günüm,ama ....Denizle'ri öğrendim sonra,onların yaptıklarına ve cesaretlerinin önünde saygı ile eğiliyorum,elbette Türk Milleti kazanacaktır,tarihe bakıversinler,Kurtuluş Savaşı ve diğerleri...

Ayşe, Adana
5 Mayıs 2010


Bursa Nilüfer Gençlik Parkında ÜÇ FİDAN anıtı açılıyor. Ve MHP il Başkanın söyleriklerini duydunuz mu ? Terörist anıtları dikiliyormuş. Of be... Bu memlekette Türklüğü araplaştırmış, araplara tapan, emperyalizme , köpeklere hizmet eden milliyetçilere ne diyor bu zat acaba ?

Kaan Bilge, İstanbul
5 Mayıs 2010


CHP,Büyük Atatürk'ün İlke ve Devrimleri olan Altı Ok'a sahip çıkmadığı için bu hale düşmüştür!! CHP'nin içinde Kürtçüler ve hatta Din bezirganları etkin konumlara gelmiştir!! Dediğiniz gibi Deniz Gezmiş'lere haklı davaları olan Bağımsızlık mücadelesinde destek vermemiştir!! CHP Atatürk'ün partisi olma hüviyetini çoktan kaybetti kaldı ki CHP "Sol" bir parti kimliğini de kaybetmiştir!! Evet Deniz Gezmiş'in ailesi CHP'liydi çünkü İlerici Devrimci Gençlerin aileleri CHP'liydi!! Ama bildiğimiz gibi Deniz Gezmiş gidip CHP'ye üye olmamış ve Üsküdar da Türkiye İşçi Partisi(TİP)'ne üye olmuştur, işte bu çok önemlidir çünkü Deniz Gezmiş CHP'nin artık Kemalist çizgiden ayrıldığını daha o zamandan görmüş ve Babasına yazdığı tarihi mektupta bunu net olarak ifade etmiştir!! Güncellediğimizde Deniz Gezmiş'in tespitlerinin ne kadar doğru olduğunu açıkça görüyoruz!! Çünkü artık CHP Devrimcilik ilkesini çoktan unutmuş ve Ortaçağ zihniyetiyle hareket etmekte kara çarşaflılara parti rozeti takmaktadır!!Yazık koskoca CHP'yi ne hale getirdi mürteci beyinsizler!! Deniz Gezmiş'lerin ve Mahir Çayan'ların mirasına sahip çıkan tek parti ULUSAL PARTİ'dir ve Devrim bayrağı daha yüksekte dalgalanacaktır!! Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı büyük bir saygıyla anıyor ve Devrim mücadeleleri önünde saygı ile eğiliyorum!! YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE!!YAŞASIN DEVRİMCİLER!!

Mustafa Serhat Akman, Muğla
4 Mayıs 2010


kahrolsun oportinist düzenin uşaklarına kanlarında devrimcilik yok ama görünürde atatürkün kurduğu devrimci bir partideler.

Uğur, Artvin
3 Mayıs 2010


 
Y A Z I    H A K K I N D A K İ    G Ö R Ü Ş L E R İ N İ Z İ    B İ Z E    Y A Z I N
 


İsim:


e-posta:

Telefon: Cep Tel:
İl: İlçe:  
(e-posta ve telefon bilgileriniz yayınlanmayacaktır)
Ziyaretçi defterini okumak için tıklayınız...

 

 
İletişim:  İstanbul: 0212 292 65 27   Ankara: 0312 442 8 777   İzmir: 0232 463 59 06   Adana: 0322 456 29 40