Prof. Dr. Emin Sami Arısoy - Ana vatandan Yavru vatana
TÜRKSOLU
 
Anasayfa  |  Seçmeler  |  Dergi  |  Kitaplar  |  Broşürler  |  Filmler  |  Posterler  |  Ziyaretçi Defteri  |  Abonelik  |  Künye  |  İletişim  |  Arşiv:
 
 
GÖKÇE FIRAT
Tayyip Atina'ya
Türkler Samsun'a
GÖKÇE FIRAT
CHP'de Kürtçü Darbe Tamamlandı!
ÖZGÜR ERDEM
Baykal'ın asıl ihaneti Atatürk'e
ALİ ÖZSOY
1 Mayıs:
Devrim'in Kızılından McDonalds'ın Kırmızısına
OKAN İŞBECER
Özdemir İnce’nin kaleminden Kürt istilası
TUĞRUL ÇELİK
PKK-PJAK-peşmerge:
Kürt ırkçılığının kalıtsallığı
EMİN SAMİ ARISOY
Ana vatandan
Yavru vatana
TEVFİK KAYMAZ
Ulusalcıların değil
ulusun birliği
NURAY GÜNAY
Su uyur düşman uyumaz
MEHMET HOROZ
AKP'nin soluna tavsiyeler
TÜRKKAYA ATAÖV
Haiti'de ABD soygunu
ŞENER ÜŞÜMEZSOY
Karadeniz krallığı
ne Grektir ne Rum (I)
MUSTAFA İZBERK
"Üç yaprak yöntemi"
EMİNE YENİCE
Hayatımız sınav
İLYAS SALMAN
Neden Ulusal Parti?
Ulusal Parti Aksaray, Konya, Adana ve Hatay'da
Basında Ulusal Parti
Prof. Dr. Türkkaya Ataöv Teke Tek programında Tayyipçilere karşı Atatürk'ü savundu
UMUT YALIM
Ve ömrümüzün
en güzel günleri (22c)
 
 

Prof. Dr. Emin Sami Arısoy
Ana vatandan Yavru vatana

Derviş Eroğlu

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığının belli olmasından sonra, Derviş Eroğlu, Lefkoşa’da UBP Genel Merkezi’ndeki konuşmasının ardından Atatürk Meydanı’nda toplananlara teşekkür etti; cumhurbaşkanlığı makamına gönderme yaparak, “Saray da sizindir, müzakere masasındaki ses de sizindir” dedi. Eroğlu, meydanda seçim sonucunu kutlayan kalabalığa “Müzakere masasında onurumuzla mücadele edeceğiz” diye seslendi.

Derviş Eroğlu:
“Onurumuzla mücadele edeceğiz”

“Yavru Vatan”daki son cumhurbaşkanlığı seçimi 18 Nisan 2010’da yapıldı. Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) cumhurbaşkanı adayı olan Derviş Eroğlu, seçimin ilk turunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yeni cumhurbaşkanı olarak seçildi. Bu seçime, toplam sayısı 164.072 olarak belirlenen seçmenlerin yaklaşık %76’sı katıldı. Derviş Eroğlu, 629 sandıkta oy kullanan 125.294 seçmenin %50,38’inin oyunu alarak seçimi kazandı.

Demokrat Parti (DP), Milliyetçi Adalet Partisi (MAP), Halk İçin Siyaset Partisi (HİS) ve 1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtından günümüze “KKTC”nin siyaset alanında etkin rol oynamış birçok politikacı ve devlet adamı da seçimde Eroğlu’nu doğrudan ya da dolaylı olarak destekledi.

KKTC cumhurbaşkanlığı seçimine Derviş Eroğlu’nun yanı sıra altı bağımsız aday daha katıldı.

Bu seçimde, KKTC Cumhurbaşkanı olarak görev yapmakta olan Mehmet Ali Talat %42,85, Talat yönetimine karşı olan, Eroğlu ve UBP’yi de halkın yararına işlemeyen düzenin bir parçası olarak değerlendiren Tahsin Ertuğruloğlu ise %3,81 oranda oy aldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığının belli olmasından sonra, Derviş Eroğlu, Lefkoşa’da UBP Genel Merkezi’ndeki konuşmasının ardından Atatürk Meydanı’nda toplananlara teşekkür etti; cumhurbaşkanlığı makamına gönderme yaparak, “Saray da sizindir, müzakere masasındaki ses de sizindir” dedi. Eroğlu, meydanda seçim sonucunu kutlayan kalabalığa “Müzakere masasında onurumuzla mücadele edeceğiz.” diye seslendi.

KKTC’de yeni bir dönem: Derviş Eroğlu

KKTC’nin yeni cumhurbaşkanı olan Derviş Eroğlu, 1938’de Mağusa’nın Ergazi köyünde doğdu. İlkokul öğrenimini Ergazi Köyü İlkokulu, orta ve lise öğrenimini Mağusa Namık Kemal Lisesi’nde yaptı. 1963’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Gazimağusa sancağına bağlı hekim olarak 5 yıl çalıştıktan sonra, Ankara Numune Hastanesi’nde üroloji uzmanlığı eğitimi aldı. 1972-1976 yıllarında Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde üroloji uzmanı olarak görev yapan Dr. Eroğlu, 1976 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa milletvekili seçildi ve 1976-1977’de Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaptı.

1972-1982’de 10 yıl boyunca Mağusa Kooperatif Bankası başkanı olarak görev yapan, 1981 seçimlerinde de milletvekili seçilen Derviş Eroğlu, 1983’te UBP genel başkanlığına getirildi. Eroğlu, 1985-1993, 1996-2004 ve 2009-2010 yıllarında -cumhurbaşkanı seçilene değin- başbakan olarak görev yaptı.

KKTC’de kara bir dönem: Mehmet Ali Talat

Dünyamızı Amerikan emperyalizminin ağına düşürmeyi amaçlayan “turuncu devrim”ler dalgası, 21. yüzyılın ilk yıllarında coğrafyamızda da esti. Bu “devrim”ler sonucunda Türkiye ve KKTC’de iktidara ABD’nin yeni Sorosçu çocukları geldi. KKTC’deki turuncu devrim, Kıbrıs Türklerine Mehmet Ali Talat’ı armağan etti(!).

1952’de Girne’de doğan Mehmet Ali Talat, 1977’de ODTÜ Elektrik Mühendisliği lisans programından mezun oldu. 2004’te Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1993-2004 yıllarında, üyesi olduğu Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile Serdar Denktaş’ın başkanı olduğu Demokrat Parti (DP) arasında kurulan koalisyon hükümetlerinde görevler üstlenen Talat, 1996’da CTP’nin genel başkanı oldu. Mehmet Ali Talat 2005’te CTP-DP koalisyon hükümetindeki kısa süreli başbakanlık görevinin ardından, 20 Nisan 2005’teki seçimi kazanarak KKTC’nin 2. cumhurbaşkanı oldu.

Mehmet Ali Talat, genel başkanı olduğu partinin “Cumhuriyetçi Türk Partisi” adını taşımasına karşın, Kıbrıs’ta Türklük ve Türklerin 1974’ten sonraki kazanımlarının yitirilmesi ve yok edilmesi neyi gerektiriyorsa onu yaptı. KKTC’de Dr. Fazıl Küçük’ten el alan, Rauf Denktaş ve UBP ile eksenleşen; Kıbrıs Türklerinin özgür ve bağımsız yaşamasını amaç edinen “Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır” ilkesi Talat döneminde aşındırıldı. Bu özünden sapmış ilkesiz duruş Talat’ı, Türkiye’deki benzerleri olan Abdullah Gül - Recep Tayyip ikizlerinin has adamı yaptı. Çünkü Talat’ın politikası AKP’nin Türkiye’de izlediği politikayla aynıydı: Türklere boyunduruk takılması karşılığında Avrupa Birliği’ne katılmak!.. İktidarda kalabilmek karşılığında ülkenin Batı emperyalizmine satılması!..

Kıbrıs Türkleri, Avrupa Birliği’ne karşı değildi. O nedenle, “Yes be annem” söyleminin ardına takılıp Annan Planı’na evet dediler... Bu “evet”e karşın, Kıbrıs Türkü-nün önüne ucu görünmeyen bir “ver kurtul” süreci açtı Avrupa

Birliği... Talat, Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere bu “ihanet”ine karşın, ABD ve Avrupa Birliği’nden gelen istekleri kabullenmeyi sürdürdü. Kıbrıs Türkü Talat’ın bu tutumunu affedemedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Derviş Eroğlu-Emin Sami Arısoy görüşmesi
Derviş Eroğlu

Ulusal Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Emin Sami Arısoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu 30 Nisan 2010 tarihinde makamında ziyaret ederek,
TÜRKSOLU hareketi ve Ulusal Parti adına kutladı, Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun başarı ve esenlik dileklerini aktardı. Görüşmenin sonunda, Cumhurbaşkanı Eroğlu, Ulusal Parti’ye başarı dileklerini belirten bir mektup yazarak Emin Sami Arısoy’a verdi.

Türkiye’deki iktidar KKTC cumhurbaşkanlığı seçimini Mehmet Ali Talat’ın kazanması için var gücüyle çalıştı. AKP’nin “telkin” ve “ikna” heyetleri KKTC ölçeğinde çaba harcadı. Doğru ya da yanlış, Recep Tayyip Erdoğan’ın Mehmet Ali Talat’a gönderdiği savlanan cep telefonu iletisi, KKTC’nin birçok yerleşim biriminde seçmenlere gösterildi. Seçim öncesinde, Talat seçildiğinde Avrupa Birliği fonlarının da kullanıma açılacağı söylentisi dolaştırıldı halk arasında.

Mehmet Ali Talat kendinden emindi... Türkiye’deki artık gemi iyice azıya almış, Türk Ulusunu kutsal saydığı bütün değerlerine; cami duvarlarına pislemek için ne gerekiyorsa yapmaya çalışan Amerikan azgını iktidar, ABD ve Avrupa Birliği’nin desteklerine ve yandaş basın-yayına güveniyordu. Kıbrıslı Türkler kendisine itiraz etmeyecek, desteğini yine gösterecekti. Karşı sesleri susturacağına inanıyordu. Tüm bunlardan ötürü, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile uyumu olağanüstüydü... Birkaç dönem daha cumhurbaşkanı koltuğunda oturabilirdi...

Ama olmadı... Kıbrıs Türkü Talat döneminde KKTC’nin iyi yönetilmediğini, ekonominin kötüye gittiğini, ülkesiyle oyuncak gibi oynandığını gördü, yaşadı... Daha da önemlisi, Kıbrıs Türkü, evinin duvarını süsleyen, Rum saldırılarında şehit düşmüş yakınlarının resimlerine onurla bakabilmeyi sürdürmeyi Talat’a yeğledi. Şehitlerinin kanıyla sulana sulana vatanlaşan toprakları, yazgısı ve geleceğinin elin gâvuruna masada terk edilmesi sürecine el koydu; Derviş Eroğlu’na yöneldi. Talat, ABD, Avrupa Birliği, Rum Yönetimi ve Ankara’daki şeriatçı iktidar bu tokadı hesap edememişti...

Böylece Derviş Eroğlu, ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye’deki iktidara karşı bir seçim kazandı. KKTC’nin cumhurbaşkanlığı seçimini Mehmet Ali Talat, ama aslında AKP kaybetti! Kıbrıslı Türk seçmen, Talat’a ve Tayyip’e “Artık yeter!.. Annan’ı da al git!..” tokadını bastı...

Ulusal Parti’den Derviş Eroğlu’na kutlama ziyareti

TÜRKSOLU hareketi, özünü Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığı, emperyalizm karşıtı bilinç ve duruşuyla, KKTC’de daima ulusalcı, Kıbrıs Türkünü savunan cephenin yanında, vatan satıcıların karşısında yer aldı. Bu duruşuyla da, son cumhurbaşkanlığı seçiminde Mehmet Ali Talat’ı “Bye bye be annem...” diyerek uğurladı...

Bu duruş ve tavrın devamı olarak, TÜRKSOLU hareketi tabanında filizlenen Ulusal Parti, KKTC’deki cumhurbaşkanı değişikliği ertesinde, Kıbrıs Türkünün yeni cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret ederek de kutlamayı görev bildi. Bu amaçla, Ulusal Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Emin Sami Arısoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu 30 Nisan 2010 tarihinde makamında ziyaret ederek, TÜRKSOLU hareketi ve Ulusal Parti adına kutladı, Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun başarı ve esenlik dileklerini aktardı.

Oldukça sıcak bir söyleşi olarak gerçekleşen, zaman zaman iki hekimin yakın sohbeti havasına bürünen görüşmede, Emin Sami Arısoy, KKTC’nin 3. Cumhurbaşkanına Ulusal Parti’nin program ve tüzük kitapçığını, “Atatürkçü Parti Geliyor” adlı tanıtım kitapçığını, TÜRKSOLU gazetesinin kapağında “Talat Gitti Sıra Tayyip’te” yazan 26 Nisan 2010 tarihli 281. sayısını ve “Çünkü Biz Şayak Kalpaklı Sarışın Bir Kurdun Çocuklarıyız” adlı kitabını sundu. Derviş Eroğlu, TÜRKSOLU gazetesini, Ali Özsoy’un gazetenin 6-7. sayfalarında yer alan “Talat Gitti Sıra Tayyip’te” başlıklı yazısını, 7. sayfada yer alan kendi resmini dikkat ve ilgiyle inceledi. Emin Sami Arısoy’a Ulusal Parti’nin örgütlenme çalışmalarına ilişkin sorular yönelten Cumhurbaşkanı, ulusal güçlere dayanan hareketlerin sonunda mutlaka amacına ulaşacağını, KKTC’deki son cumhurbaşkanlığı seçiminin bunun bir örneği olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TÜRKSOLU hareketi ile uzun bir yol arkadaşlığı olduğunu öğrendiği Yekta Güngör Özden’e ve Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu’na selam, sevgi ve iyi dileklerinin iletilmesini istedi. Görüşmenin sonunda, Cumhurbaşkanı Eroğlu, Ulusal Parti’ye başarı dileklerini belirten bir mektup yazarak Emin Sami Arısoy’a verdi. Bu çok içten davranışa teşekkür eden Arısoy, Ulusal Parti’nin, KKTC Cumhurbaşkanını Ankara’ya ziyaretlerinde genel merkezinde konuk etmekten duyacağı onuru dile getirdi. Görüşme fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Görüşmenin gerçekleştiği saatlerde Lefkoşa caddelerini ıslatan nisan yağmuru, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayraklarının, karşısına adım başı birlikte çıkışına nice yıldır hiç şaşmadığını düşünüyordu...


Y A Z I    H A K K I N D A K İ    G Ö R Ü Ş L E R...
 


Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamıştır.

 
Y A Z I    H A K K I N D A K İ    G Ö R Ü Ş L E R İ N İ Z İ    B İ Z E    Y A Z I N
 


İsim:


e-posta:

Telefon: Cep Tel:
İl: İlçe:  
(e-posta ve telefon bilgileriniz yayınlanmayacaktır)
Ziyaretçi defterini okumak için tıklayınız...

 

 
İletişim:  İstanbul: 0212 292 65 27   Ankara: 0312 442 8 777   İzmir: 0232 463 59 06   Adana: 0322 456 29 40