• Cumartesi, Haziran 23, 2018

30 Ocak Türk Solu’nun kuruluş günü kutlu olsun

gokce
Gökçe Fırat
Şubat13/ 2017

Türk Solu hareketi, 30 Ocak 2000 tarihinde kuruldu. Yaş olarak en büyükleri ben olan (o gün 25 yaşındaydım) bir avuç gençtik. Belki o kadar genç olmasaydık, böylesine büyük bir adımı atacak cesareti bulmazdık. 
Gençlik, insanın cesur olması gereken dönemdir ve çok şükür bizler (yani Türk Solu kurucuları) gençliğimizi en güzel, en heyecanlı, en verimli şekilde geçirdik; cesaretle!

12 Eylül sonrasının, 12 Eylül öncesinde bir kökü, geçmişi, damarı, dayanağı olmayan, tek yeni siyasi oluşumu Türk Solu’dur. Ama Türk Solu, sol içi yeni bir fraksiyondan ötesidir.
Türk Solu ile birlikte Sol, yeniden bölünmemiştir, yeniden tanımlanmaya başlanmıştır.
Türk Solu sonrası sol, millilikte tanımlandığı yeni bir evreye girmiştir.
O nedenle yeni bir oluşum cesareti değil yeni bir ideoloji kurma cesaretidir bizimki. Ve bu en zorudur. Çünkü sadece köhneleşmiş siyasi tekkelerle değil, tutuculaşmış ideolojik önyargılarla mücadele etmek en zoru ve elbette en fazla cesaret isteyenidir.
30 Ocak 2000 tarihinin o cesur genç çıkışı, yıllar sonra Gezi’de meydana döküldüğünde, artık bir avuç olmaktan öteydik, iktidarı sarsan bir gençlik gücü olmuştuk.
Artık yeni bir ideoloji olarak meydanda idik: Ulusalcılık!

30 Ocak cesareti, her şeyi terk edebilmenin, her şeye yeniden başlayabilmenin, her şeyden vazgeçebilmenin bir adımıydı.
Ve bunu yaparken her şeyimizi, -gecemizi gündüzümüzü, aşımızı ekmeğimizi, ailemizi sevdiklerimizi, en önemlisi tüm geleceğimizi- tereddütsüz bu yola adamıştık.
Tereddütsüz geçen 16. yıla girerken, elbette büyüdük, kimilerimiz evlendi, kimilerimizin çocuğu oldu, yaşlandık belki ama ne inancımızı, ne vicdanımızı ne de cesaretimizi yitirdik.
Hâlâ genciz ve güçlüyüz.
Her zaman söylediğimiz gibi, biz gemileri yakmasını bilen gençlerdik ve bu sayede yeni limanlara, yeni kıtalara, yeni iklimlere ulaşabildik. Ve yeni yolculuklara hazırız!..

* Gökçe Fırat’ın 30 Ocak 2016’da yazdığı yazı


Bu yazı 356 kez okundu.

Gökçe Fırat

Ulusal Parti Genel Başkanı ve Türk Solu Gazetesi Başyazarı.

SON EKLENENLER