• Çarşamba, Ekim 18, 2017

Abide-i Hürriyet’te yatan şehitlerimiz ve öyküleri-3

celal
Celal Öcal
Mayıs15/ 2017

Mustafa Rahmi Arslan
Mustafa Rahmi 1874’te Selanik’te doğdu. Hukuk öğrenimi gördü. Öğrenim hayatının son yıllarında İttihatçılarla olan ilişkisi nedeniyle cemiyete üye olmakla suçlanıp, bir süre hapis yattı. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Osmanlı Meclis-i Mebusan’ında Selanik Mebusluğu yaptı. Aydın Vilayeti Valiliği görevinde bulundu. İstanbul’un işgal edilmesiyle tutuklandı, Malta’ya sürgün edildi. 1947yılında vefat etti. Feriköy Mezarlığı’na gömüldü. Ölmeden önce Abide-i Hürriyet Anıtı’na gömülmeyi vasiyet etmişti. Vasiyetini torunu Melekşah Arslan 2009 yılında yerine getirdi.
Mevcut durum
Abide-i Hürriyet Anıtı ve çevresinin eski İttihatçılar mezarlığı özelliği kazanması Enver Paşa ve İttihatçılara düşmanlık besleyenlerin mekanı görmezden gelmelerine sebep oldu. Sahip çıkılmadı. Tahribat çok erken başladı.
Mahmut Şevket Paşa, Hilmi Bey ve İbrahim Bey’in baş taşı üzerindeki mermer subay kalpakları, türbenin bronz parmaklıkları çalındı. Dini ve tarihi bir yapı olma özelliğine rağmen mescit onarılmadı. Mescidi onarma yerine gözden kaçırma yoluna gidildi. Rutubet nedeniyle mescidin elektriği kesik olduğu için mihrabın üzerindeki kitabeyi de kimse okuyamadı, göremedi.
Hürriyet Tepesi’nin mezbele hali basında yer aldı. Fidanlık bölümünün gaspedildiğinden yakınıldı. Askerlerin şehitliğe sahip çıkması istendi! (Soner Yalçın, 29 Nisan 2007, Hürriyet) Anıtın rölevesi çıkartıldı. Koruma kuruluna gönderildi.
Hürriyet-i Ebediye Tepesi’ndeki Abide-i Hürriyet Anıtı’nın yanındaki arsaya İstanbul Adalet Sarayı inşaatı başlayınca durum daha kötü oldu, reklam panosu dikildi.
Anıtkabir önüne reklam panosu dikmek gibi bir garabet, Osmanlı döneminin Anıtkabiri olan Abide-i Hürriyet Anıtı’nın bulunduğu Hürriyet-i Ebediye Tepesi’nde gerçekleştirildi. Bu durumun, tarihi dokuya zarar vermesi, uygun olmaması orada yatan şehitlere de saygısızlık olacağı talebi, ilgilileri harekete geçirmedi, İstanbul Savcılığı yapılan şikayeti dikkate almadı.
Adalet Sarayı inşaatının şantiye arazisi ihtiyacı Abide-i Hürriyet’ten karşılandı. Kuyu kapatıldı, motoru söküldü. Bayrak direği kesildi, şadırvan kaldırıldı.
Abide-i Hürriyet Anıtı’nın güvenliğini Adalet Sarayı sağlamakta, bahçe bakımını İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü yapmaktadır. İstanbul Adalet Sarayı yönetimi öğle tatillerinde çalışanlarının oturması için kamelyalar yaptırdı. Ön giriş kapısını kapatıldı. Ziyaret için gelenler kapalı olduğunu düşünerek geri dönmektedir. Ziyaret için 09.00-17.00 arası Adalet Sarayı girişinden izin verilmektedir.
İstanbul’da Özel İdare ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde uzun zamandır devam eden türbe ve eski binaların onarımı çok başarılı olarak sürmektedir. Aynı ilginin Abide-i Hürriyet Anıtı’nın restorasyonu için gösterilmesini, mezarların çiçeklendirilmesini, ön kapının açılmasını istiyor ve bekliyoruz.
Dünya genelinde çok büyük etkinliklerle anılan, on cephede çarpışmamıza karşılık I. Dünya Savaşı’nın 100. yılı Çanakkale, Kafkas (Sarıkamış), Irak (Kutul Ammare) ile gündeme getirildi. Türk Ordularının sefere çıktıkları, önemli toplantıların yapıldığı Sirkeci Garı, Haydarpaşa Garı, Beyazıt Meydanı, Harbiye Binası önünde toplantılar yapılmadı.
Bir dönem Türkiye’nin kaderi üzerinde söz sahibi olmuş Mithat Paşa, Mahmut Şevket Paşa, Sadrazam Talat Paşa gibi dört Başbakan, Osmanlı Orduları Başkomutan vekili Enver Paşa, İngiliz ve Fransız Donanmasının İzmir’i işgal girişiminin neticesiz bırakılmasında etkili olan Aydın Valisi Rahmi Bey, asker ve milletvekillerinin mezarlarının bulunduğu Abide-i Hürriyet Anıtı önünde resmi törenler yapılabilirdi, yapılmadı.
I. Dünya Savaşı’nın 100. yılı anma törenleri salon toplantısının ilerisine götürülmedi
İlgililerin ilgisizlikleri de Abide-i Hürriyet Anıtı ziyaretçilerinin az olmasından cesaret aldı.
Abide-i Hürriyet Anıtı çevresinde yatan kahraman Türkler, şehitler vefakâr evlatlarının ziyaretlerini bekliyor.

abidei-hurriyet


Bu yazı 24 kez okundu.

Celal Öcal
SON EKLENENLER