• Pazartesi, Aralık 11, 2017

Abidik gubidik başbakan

okan2
Okan İşbecer
Mart13/ 2017

Referandum çalışmaları tüm hızıyla sürerken, AKP cephesinde işi ele alan Binali Yıldırım’ın yaptığı her konuşmada ortalığı yıkıp geçmesi, Başbakanlığa atanmasında temel kriter olan “düşük profilli” aday olduğunun hakkını verdiğini gösteriyor.
Geçtiğimiz günlerde Sinop’ta referandum da evet çıkması için vatandaşlara seslenen Binali Yıldırım, öyle sözler sarfetti ki, kendisine muhalif birisi olarak ben bile hicap duydum. Binali Yıldırım’ın sözleri aynen şöyle: “Seçimde mevcut sisteme göre siz hükümeti seçemiyorsunuz, sadece meclisi seçiyorsunuz. Kim bakan olacak kim başbakan olacak buna karar veremiyoruz. Sonra orada abidik gubidik bir takım işler oluyor. Bir bakıyorsunuz hiç aklımıza gelmeyen biri Başbakan olmuş.”
Sanırım Binali Yıldırım bu konuşmaya hazırlanırken aynaya bakarak çok tekrar etmiş. Yani durum daha açık nasıl ifade edilebilirdi bilemiyorum.
Binali Yıldırım’ı, bir başbakan olarak başbakana gerek olmayan bir sistem için canla başla çalışmasını takdir ediyordum ama bu son çıkışıyla kendini aştı. Ama yine de kendi tecrübelerine dayanarak Binali Yıldırım’ın doğru söylediğinden kuşkum yok. Öyle ya abidik gubidik işlerin neticesini en iyi Binali Yıldırım bilebilir.
İşin tuhafı, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde, darbe dönemleri haricinde Binali Yıldırım’ın bahsettiği gibi abidik gubidik durumların sadece AKP iktidarı döneminde yaşanmış olması. Tamam, Türkiye’deki seçim sistemi üzerine bizim de eleştirilerimiz var ama AKP’nin ve Binali Yıldırım’ın bir milletin kaderini tek bir adamın iki dudağı arasına vermesinden daha abidik gubidik bir iş var mı Allah aşkına?
Biz de Başbakan gibi Türkiye’de artık bu abidik gubidik işlerin bir son bulmasını istiyoruz. Ama bunu yapmak için illa rejimi, sistemi değiştirmeye gerek yok. Sadece bu abidik gubidik işleri yapan iktidardan kurtulsak yeter. Belki de en çok bunun için 16 Nisan’da sandığa gitmeli ve abidik gubidik işlerin son bulması için hayır demeliyiz.


Bu yazı 64 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER