• Cuma, Şubat 23, 2018

Adalet Yürüyüşü

ergunpoyraz
Ergün Poyraz
Temmuz17/ 2017

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; “Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz” demişti.
Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Atatürkçü kimliğiyle tanınan Gökçe Fırat’ın tutuklanması, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerine operasyonlar…
Kadri Gürsel, FETÖ’yü eleştiriken, Nagehan Alçı’nın hışmına uğrardı.
Şimdi Kadri Gürsel tutuklu Nagehan Alçı yandaş TV’lerde boy gösteriyor…
Yine Nagehan Alçı kocasıyla birlikte Bank Asya’dan aldıkları krediyle yalılarında sefa sürerken, okul harcını bu kuruma yatıranlar tutuklandı…
Yeni Asır gazetesi temsilcisi Şebnem Bursalı, Fethullah Gülen’i görmek için Pensilvanya’ya gitti, yanında el pençe divan durdu, mükâfatını ATV temsilciliğiyle aldı.
Gökçe Fırat, yıllarca FETÖ ile mücadele etti, şimdi FETÖ’den tutuklu…
Ve sıra, CHP’ye geldi.
CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, MİT TIR’ları haberi yüzünden casuslukla suçlanıp 25 yıl hapse çarptırıldı. Ve ardından tutuklandı…
Per perişan olmuş demokrasimiz ağır bir yara daha aldı…
Son gelişmeler üzerine anamuhalefet partisi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarihi bir karar aldı. Kılıçdaroğlu adalet için Ankara’dan İstanbul’a yürüyecekti…
Yürüyüş 16 Haziran 2017 saat 11:20’de Güvenpark’tan başladı. Kılıçdaroğlu parka gelişinde bir konuşma yaptı. Ve yürüyüşün ilk günü, saat 16:20’de 22 kilometrelik yol katedilerek sona erdi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması sonrası başlatılan “Adalet Yürüyüşü”nde 24 gün geride kaldı. 420 kilometrelik yürüyüşte 7 Temmuz 2017 tarihine kadar yaklaşık 417 kilometre yol katedildi.
Yaklaşık 50 bin kişi ile İstanbul’a giren kortejde 8 Temmuz günü 215 bin kişi yer aldı.
İstanbul sınırlarına giriş yapan Kılıçdaroğlu yaklaşık 400 küsur kilometre yürüdü ve böylelikle Gandhi’nin 388 kilometrelik rekorunu kırmış oldu.
Oda TV’de “Tarihte Büyük Yürüyüşler” başlığıyla konuk yazar Av. A. Erdem Akyüz şunları yazıyordu:
“Yürüyüşler değişik amaçlar için yapılmaktadır. Askeri, saldırı, savunma amaçlı olabileceği gibi dini, siyasi, ulusal köken farklılıklarından kaynaklanabilir veya kadın hakları, trafik, terör, spor, çevre gibi çok değişik konuları hedef alabilir. Bu amaca göre katılımcı kitlesi de değişir. Ordu mensuplarından, halka, sivil toplum örgütlerine değin çeşitlilik gösterebilir. Uzak ve yakın tarihte, dünyada ve ülkemizde bunun ilginç ve önemli örnekleri vardır.”
Akyüz, “Din Kaynaklı Yürüyüşler” başlığı altında iki olay anlatıyor, ancak bunlar yürüyüşten çok kaçışı çağrıştırıyordu:
“Dini kaynaklı en eski yürüyüş Hz. Musa’nın maruz kaldığı baskılar sonucu, kendi kavmi ve inananları ile birlikte, M.Ö. 1447 yılında Mısır’dan çıkışı ile başlar. Süveyş’e ve Nil Nehri’ne doğru yürürler. Firavun, ordusu ile takip etmektedir. Nil Nehri kenarında sıkışan Musa ve kavmi, ilahi bir emirle ortadan ikiye ayrılan Nil Nehri’ni geçerek kurtulurlar.
Dini kökenli bir diğer yürüyüş Hz. Muhammed ve İslam dinini kabul eden inananların maruz kaldığı büyük baskılar sonucu 622 yılında Mekke’den ayrılarak Medine’ye göç etmeleridir. Bu yürüşte, Hz. Muhammed Sevr Dağı’nda Hira Mağarası’nda üç gün gizlenir, Tanrısal yardım ile takipçilerinden kurtularak yoluna devam eder.”
Uzun yürüyüşün ardından, CHP’nin Maltepe’de düzenlediği Adalet Mitingi’ne yoğun katılım oldu. Partinin Grup Başkanvekili Özgür Özel miting alanında 1 milyon 600 bin kişinin olduğunu açıkladı.
İstanbul Valiliği de boş durmadı, “hesap kitap yaptık” diyerek sayıyı 175 bine indirdi.
Türk Solu ailesi, her safhasında yürüyüş içinde yer alıyordu…
Açık kalp ameliyatı olmam ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarımdan dolayı çok istememe rağmen yürüyüşe katılamadım.
Yürüyüş siyasal şeriatçıların ve onları harici yan kuvvetlerinin kâbusu oldu… Hakaretler hakaretleri kovaladı, saldırılardan bile çekinmediler…
Düzce’de yollara gübre döktüler…
20 Haziran 2017 tarihinde bu olay üzerinde facebook’ta bir yazı yazdım. Benden de 11 bin küsür kişi paylaşmış;
“İsmail Dümbüllü sahnedeyken, seyircilerden biri hıyar atar…
Dümbüllü hıyarı alır ve şöyle der:
‘Biri kartvizitini yollamış…’
Düzce’de Adalet Yürüşçülerinin yollarına dökülen gübre de siyasal İslamcıların kartvizitleridir.
Kartvizitlerini yollamışlar…”


Bu yazı 99 kez okundu.

Ergün Poyraz
SON EKLENENLER