• Cumartesi, Haziran 23, 2018

Adil Seçim Platformu CHP Temsilcisi İstanbul milletvekili Onursal Adıgüzel ile söyleşi: “Her sandıkta iki görevlimiz olacak Hileye geçit vermeyeceğiz”

onursal-adiguzel
Özgür Erdem
Haziran13/ 2018

Onursal Adıgüzel ile 24 Haziran seçimlerinde sandıkta hilenin nasıl önleneceği ve Adil Seçim Platformu’nun faaliyetleri hakkında konuştuk. Söyleşiyi Yazıişleri Müdürümüz Özgür Erdem gerçekleştirdi.
Adil Seçim Platformu nasıl kuruldu?adil-secim2
TÜRK SOLU: Muharrem İnce ve Meral Akşener’in mitingleri çok iyi geçiyor. 15 yıldır görülmemiş bir umut ve coşku var muhalif saflarda. Ancak herkeste bir merak da var: Oylara sahip çıkabilecek miyiz? Siz bir Adil Seçim Platformu oluşturdunuz seçim güvenliğini sağlamak için. Biraz anlatır mısınız?
ONURSAL ADIGÜZEL: Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Bu yüzyılda seçim güvenliğini konuşuyor olmak bizim için utanç verici. İki açıdan. Birincisi, teknoloji çok ilerledi, artık şeffaf özgür bir seçim rahatlıkla organize edilebilir. İkincisi, bu iş vatandaşın ve siyasi partilerin sorumluluğuna bırakılmış durumda. Yani, hiçbirimizin zorunluluğu değil seçim güvcenliğine çabalamak. Ama özellikle Referandum’da alınan şaibeli kararlar, sonrasında İttifak Yasası’nda getirilen düzenlemeler Türkiye’de seçim güvenliğini 24 Haziran Seçimleri’nin en önemli konularından biri yaptı.
Hele 54 günlük bir seçim takvimi açıklayarak Türkiye tarihinin en kısa seçim takviminde bu daha da zorlaştı. Çünkü YSK da sorulara cevap vermekten uzak. Hâlâ biz de organize ediyoruz, çalışıyoruz, yeni geliştiriyoruz diyerek öteliyorlar.
Biz, özellikle bu ittifak yasasıyla birlikte Türkiye’de seçim güvenliğini ön plana geleceğini gördük Mart ayında. Ve CHP olarak Ocak ayında bir yazı göndermiştik örgütlerimize, Mart ayında da bu yasayla birlikte bu çalışmalarımızı hızlandırdık.
Adil Seçim Platformu’nun bileşenleri
TÜRK SOLU: Kimler var Adil Seçim Platformu’nda?
ONURSAL ADIGÜZEL: Tabii, bu işin bir konsensus halinde yapılabilme olanağı olduğunu da gördük. Çünkü bütün partilerin şöyle bir isteği var. Özellikle muhalefette olan, “Hayır”da bir araya gelen bileşenlerin: Bir tane oy bile sandığa girdiğinden farklı bir tercihle çıkmasın. Sandığa nasıl girdiyse doğru tercih sonuçlara da yansısın. Bu muhalefetin olsun, iktidarın olsun hiç önemli değil.
Bu da şöyle bir güç verdi bize: Birlikte çalışabilme şansını gördük. Hangi siyasi partiye oy verirse versin, hangi düşünceleri olursa olsun, bir araya geldik, sandık güvenliği konusunda farklı renkler bir arada durabiliyor.
Bununla birlikte, Sensiz Olmaz hareketi, Oy ve Ötesi, platforma girmedi ama dışarıdan destek veriyor bize, Sandık Gücü gibi sivil inisiyatifler de sürece destek olabileceklerini söylediler. Sendikaları da ziyaret ettik. Seçime giremeyen siyasal partilerle de görüştük.
Dedik ki: Amacımız ortak. Bir tane oyun bile tercih edildiğinden farklı bir partiye gitmesini istemiyoruz. Buna izin vermiyoruz. Bunun için bir altyapı oluşturuyoruz dedik. Bu çerçevede bir konsensus sağladık.
Bunu daha da ileriye götürdük. Sendikalarla, demokratik kitle örgütleriyle perçinledik. Aynı zamanda bunun bir medya ayağını oluşturalım, seçim günü kimse sandık başında manipülasyon yapamasın, artık biliyorsunuz bir iki tane ajans var, onlar da Hükümet tekelinde, onların seçim sonuçlarını manipüle edecekleri bir ortam yaratmalarına izin vermeyelim dedik.
Adil Seçim Platformu’nu kurduk. Amacımız Türkiye’deki 180.064 sandığı, cezaevlerindeki sandıkları ve mobil sandıkları, tabii yurtdışı temsilciliklerdeki ve gümrüklerdeki sandıkları takip etmek, bir tane oyun bile çalınmasını engellemek. Birimizin olmadığı yerde öbürümüzün temsilcisi olsun, ama Türkiye’deki bütün seçmenlerin oylarına sahip çıkılsın istiyoruz.
Bu biriktelik Millet İttifakı partileri arasında zaten vardı. Bunun yanına HDP de eklendi. KESK de DİSK de, TMMOB da, ADD de, Halkevleri de, Oy ve Ötesi de, Sensiz Olmaz da, böyle sivil inisiyatifler de eklenerek yeni bir süreç oluşturuldu. Bu süreç Türkiye’ye 24 Haziran’da aydınlık günlere taşıyacak ilk adımların başlangıcı. 24 Haziran’da bütün oylara, 80 milyonun oyuna sahip çıkacağız, bir tane oyun farklı bir partiye gitmesini engelleyeceğiz. İlk etapta hedefimiz bu.
Seçim gecesi manipülasyona izin vermeyeceğiz
TÜRK SOLU: 24 Haziran akşamı, bütün ajanslar, sizin dediğiniz gibi iktidarın elinde, siz de anlık sonuç verebilecek misiniz? Mesela yandaş olmayan televizyonlar sizden de rakamlar alıp yayınlayabilecek mi?
ONURSAL ADIGÜZEL: Bütün seçmenlerimiz ve bütün görevillerimiz şunu bilsin, biz onlara doğru bilgileri ulaştırmak için bütün altyapıyı oluşturduk. Adil Seçim Platformu’nun bir mobil uygulaması var. Şu an bütün telefonlar için indirebilirler. Tutanakların fotoğraflarını da bize gönderebilirler.
Tabii sadece fotoğrafı yetmez. Islak imzalı bir örneğini seçim kuruluna sunmalılar ve oyları seçim kuruluna gidene kadar takip etmeliler.
İttifak Yasası iki memuru görevlendiriyor. Tabii onlar da KHK’yla görevden alınması korkusu içinde olacaklar. Takip etsinler.
O fotoğrafları bize yolladıkları anda veya partiler okullarda sandık sonuçlarını toparladığı anda seçimle ilgili fikir sahibi olacağız. Anlık sonuçları almış olacağız. Bütün kamuoyu bizim gerçek sonuçları vermemizi beklesin. Kesinlikle bir sandık bile boş bırakılmasın. Biz bunu söylüyoruz.
Biz de kamuoyuyla paylaşacağız. Ama amacımız doğru sonuçları paylaşmak. Birilerinin öne plana çıkmasını sağlayıp sandıkta birilerinin önünü açmak değil.
Adil Seçim Platformu’nun görevlileri, Türkiye’de demokrasi ve değişim isteyenler, Türkiye’de ben adalet istiyorum diyenler, güvendikleri medya kuruluşlarının, güvendikleri siyasi partilerin onlara vereceği işareti beklesinler, kesinlikle medya manipülasyonlarına izin vermesinler. Ama biz de alternatif bir Adil Seçim İletişim Merkezi oluşturuyoruz, oradan zaman zaman açıklamalarımız olacak. Bu açıklamalar doğrultusunda hareket etsinler. Çünkü 16 Nisan Referandumu’nda gördük ki, Evet oylarının %65’le başlayıp eridiğini gördük. Bu defa bunların hiçbirine izin vermeyeceğiz. Görüyorum ki bütün seçmenlerimiz ve vatandaşlarımız bilinçli ve böyle manipülasyonlara izin vermeyecekler, yapanları da teşhir edecekler.
180.064 sandığın tümünde olacağız
TÜRK SOLU: Her sandıkta bir temsilciniz olacak mı?
ONURSAL ADIGÜZEL: Biz bir çalışma yaptık. Tabloya bir baktık. Sadece dört siyasi parti, 400.000’e yakın görevli veriyor. Bunun yanına müşahitleri de eklerseniz 500.000’den fazla görevli demek. Amaç, her sandıkta en az iki tane görevlinin olması. Bunun için ciddi bir çalışmamız var. 180.064 sandıkta iki gödrevlimiz olacak potansiyeli görüyorum. Eğer seçim günü küçük aksaklıklar olursa belki tek tük sandıklar boş kalabilir, onun dışında Türkiye’nin bütün noktalarında bütün sandıkarda olacağız.
TÜRK SOLU: Şöyle bir kaygı var. Tamam 500.000 görevli olsun, ancak zaten güçlü oldukları yerlerde oluyor, ama mesela AKP’nin çok güçlü olduğu yerlerde görevli olmuyor, hileler de oralarda yapılıyor.
ONURSAL ADIGÜZEL: Adil Seçim Platformu’nun bileşenlerine baktığınızda Türkiye mozaiğini görüyorsunuz. O yüzden güçsüz olduğumuz bir yer yok.
Mesela Karadeniz’de CHP bu işi iyi yapabilir diyelim. İyi Parti İç Anadolu’da, HDP Güneydoğu Anadolu’da, Saadet Partisi Konya gibi yerlerde olacak. Böyle bir gücümüz var. Hepsini kapsıyoruz.
Bununla birlikte sivil inisiyatiflerle birlikte bütün boşlukları doldurmaya çalışıyoruz. Türkiye haritası önümüzde gece gündüz çalışıyoruz üstünde.
Mobil sandıkların da tümünü kontrol edeceğiz
TÜRK SOLU: Bir kaygı da şu var. Mobil sandıklar. Sonuçta sandıklar evlere gidecek. Oralarda bir manipülasyon olabilir mi? Buna bir önlem aldınız mı? Onların başına görevli koyabilecek misiniz?
ONURSAL ADIGÜZEL: Kesinlikle mobil sandıklara görevlilerimizi verdik. Şöyle bir şansımız var. Biz çok yakından takip ediyoruz bütün süreçleri. Biliyorum, vatandaşlarımız sürekli bir korku içindeler. Acaba seçmen yüklenir mi bu sisteme mükerrer? Ya da acaba sandık sonuçları değiştirilir mi? Sandık başında kimse olur mu? Bu tür farklı farklı korkuları, çelikileri olduğunu biliyorum.
Biz çok önceden çalışmaya başladık. Bütün sandıkları analiz ettik.
Mobil sandık meselesine gelince, sayısını da size söyleyeyim
Bu iyi bir uygulama ama amacında kullanılırsa. Raporları takip ettik. Bugün toplamda 1.309 seyyar sandık var. Bunlarda da 5.500 tane seçmen var. Hiç korkmasınlar biz o 5.500 kişiyi de takip ederiz. Öyle milyonlarca oy edecek bir potansiyel yok o seyyar sandıklarda.
Ama neden? Biz ilk günden raporları kontrol ettiğimiz için, haksız yere mobil sandık uygulamasının kullanılmasına izin vermediğimiz için.
Tabii şunu bilemeyiz, ileride Türkiye’de şartlar uygunlaşır, demokratik seçim inancı artar, daha çok mobil kurulur, onun şeffaf olduğunu biliriz. Bizim tek amacımız var. Özgür, şeffaf bir seçim olması.
Seçmen listelerinin hepsi kontrolümüz altında
TÜRK SOLU: Ölülere oy kullandırılıyor. Bunu engelleyebilecek misiniz? Seçmen listelerini de takip ediyor musunuz?
ONURSAL ADIGÜZEL: Özellikle bu soyağaçları yayınlandığından beri bu söyleniyor. Herkes tedirgin oldu. Biz onun için de ilk günden takip etmeye başladık. Dedik ki iktidara, bir adım arkanızdayız, aklınızdan bile geçirmeyin bir tane ölüyü seçmen yapmak konusunda. Seçmen listelerini inceliyoruz, onların önüne geçmiş durumdayız.
Yine sıkıntılar olabilir. Çünkü şeytanın aklına gelmeyecek icatlar geliştiriyorlar. Biz de her türlü hileye karşı teyakkuzdayız. Bir değerlendirme merkezimiz var. Kendi içimizde bunu değerlendiriyoruz. Çözüm üretiyoruz, manipülasyonların önüne geçmek için sürekli kendi içimizde değerlendirmeler yapıyoruz.
Her tür hile senaryosuna karşı hazırlıklıyız
TÜRK SOLU: Her senaryoya hazırlıklı mısınız? Yani her tür çalma/hile yöntemine karşı. Mesela bir parti CHP görevlisi kendi ve eşi bir sandıkta oy kullanmış, CHP’ye oy atmış, sonra sandık sonucuna bakmış, CHP’ye hiç oy yok, halbuki en az iki oyun olması lazım. Tekrar saydırıyor, kendi oylarının olmadığını görüyor. Kaşla göz arasında oy çuvallarının değiştirildiğini anlıyor. İtiraz etse bile bir sonuç alamayacak. Dediğiniz gibi şeytanın aklına gelmeyecek yöntemler…
ONURSAL ADIGÜZEL: Bizim şimdi güzel bir atasözümüz var. Eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra Allah’a emanet et. O arkadaşa soralım. Yine oyunun çalınmasına izin mi verecek? Yoksa sandığın başında bekleyecek mi?
Aslında işlem çok basit. Sandığın başında bekler, tutanağın bir örneğini alır sonra da bunu takip edersen kimse senin oyunu çalamaz. Ama, o seçim kurulunda eğer muhalefetten bir temsilci/gözlemci yoksa her şeyi çalabilirler.
Biliyorsunuz, Türkiye’nin kaynaklarını, çocuklarımızın geleceğini peşkeş çekmiş, bir tane oy çalmaktan çekinmez. Adil Seçim Platformu’nu bu amaçla kurduk ve çalışıyoruz.
Adil Seçim aplikasyonuadil-secim
TÜRK SOLU: Peki aplikasyonunuza geri dönersek, seçim günü yoğun bir şekilde çalışacak bir altyapınız var mı?
ONURSAL ADIGÜZEL: Teknolojik altyapımız hazır. Hem siyasi partiler kendi operasyonlarını yürütecekler. Hem de bizim Adil Seçim Platformu aplikasyon sayesinde sandıklardan anında sonuç alacağız hem de çağrı merkezimizde destek birimimizle sandık başından yazışabilecekler. Kullanıcının aklına bir soru gelirse, anında cevap verebilecek. Böylece iki yönlü akışı olan bir seçim aplikasyonu. 24 Haziran’da kullanmak için hemen indirebilirler. Buradan bir çağrı yapmak istiyorum: 24 Haziran gününe kadar biraz önce söylediğiniz gibi gelecekleri ve oyların çalınacağıyla ilgili tereddütleri varsa, hangi partiye oy verirlerse versinler, hiçbir partiye kendilerini ait hissetmeseler de, onlardan bir müşahit kartı alarak gönüllü ve görevli olabilirler ve bütün oyları izleyebilirler. Hatta benim sandığımda oy çalınmaz, misal ben İstanbul Kadıköy’de oturuyorum diyorlarsa, müşahit kartıyla Sultanbeyli’de de görev alabilirler. Böyle bir imkân var, böyle bir hak var. Gelsinler oylarımıza birlikte sahip çıkalım.
TÜRK SOLU: Muharrem İnce bir mitinginde “Oylarımıza sahip çıkın diyorsunuz. Hayır, siz kendi oyunuza sahip çıkın” demişti. Seçmenleri bu doğrultuda örgütleyebilecek misiniz?
ONURSAL ADIGÜZEL: Sandıkta oyunun çalındığını düşünüyorsan, indir aplikasyonu, sen de platformumuza katıl, müşahit ol, görev al. Bu seçimde artık uçurumun kenarındayız. Telafisi olmayan bir seçim. Herkes bir tane oyun bile peşine düşecek. Bir tane oyun bile takipçisi olacağız.
TÜRK SOLU: Gönüllü olmak isteyenler, müşahit olmak isteyenler bu aplikasyon üzerinden kolayca başvuru yapabiliyor mu?
ONURSAL ADIGÜZEL: Olabilir. Rahatlıkla yapabilir. Aplikasyonumuzda “zorlu sandıklarda görev almak istiyorum” seçeneği bile var. Bir profil oluşturuyorsunuz, 2 dakika sürüyor, sonra biz onu arıyoruz görevli olmak istiyorsa. Ama kendi sandığınızda da görev yapabilirsiniz. Mesela, oy sayımı tamamlandıktan sonra “bir dakika şu ıslak imzalı tutanağı bir fotoğraflayayım” diyerek bize gönderebilir. Sonrasında da takip edecek. Mesela İlçe Seçim Kurulu’nda muhalefetten bir temsilci yoksa, onu da takip edebilir. Islak imzalı tutanağı ilçelere ulaşmasını sağlasın ki itiraz mekanizmalarının önü açılsın. Biz istiyoruz ki Türkiye’de bir oy çalınmasın. Adil Seçim Platformu olarak farklı renkleri yan yana oturtmamızın tek sebebi bu: oylar çalınmasın, Kimsenin aklında bir soru işareti kalmasın.
Hileye izin vermeyeceğiz, oyunuzu mutlaka kullanın
TÜRK SOLU: Tabii seçmende şu an büyük bir heyecan ve coşku var. Ancak insanlarda bir yandan da “oylarımız çalınırsa” tedirginliği de var.
ONURSAL ADIGÜZEL: Zaten amaç seçmenleri sandıktan uzak tutmaz. “Hile yapılıyor” diyen seçmen sandıktan uzaklaşmamalı, aksine sandığa daha çok gelmeli, gönüllü ve görevli olmalı, bize yardımcı olmalı.
Altını çizerek söylemek istiyorum: Diktatörler düşük katılımdan beslenir. Bütün seçmenlerimiz gidip oylarını kullansın. Sonra da birkaç saatlerini ayırıp oylarına sahip çıksınlar. Emin olun, bu şekilde bir tane oy çalınmaz. Türkiye’de vatandaşlarımızın vicdanına güveniyorum. Referandumda ciddi bir hava yakalamıştık. Adalet Yürüyüşü’nü de yaşadık. Bugün hukuk önünde eşit olmak istiyorsan, çocukların eşit parasız eğitim almasını istiyorsan, kamu görevine giderken liyakat unsurlarıyla değerlendirilmek istiyorsan, torpil/kayırma istemiyorsan, refah istiyorsan, huzur istiyorsan, komşunun komşuya yan bakmadığı adaletli bir ortam istiyorsan, 24 Haziran’da oylarımıza sahip çıkmalısın.
24 Haziran’da bu kara günlere son verip aydınlık günleri başlatacağız.
TÜRK SOLU: Peki garanti verebiliyor musunuz? Seçim güvenliği konusunda bu iş TAMAM diyebiliyor musunuz?
ONURSAL ADIGÜZEL: Emin olun, oylarına sahip çıkmak için bize destek olmayan seçmenlerin de oylarının çalınmasını engelleyeceğiz. Üreten ve hakça bölüşen bir Türkiye istiyoruz. Bunun ilk adımı oylarımıza sahip çıkmak olacak. Bunların hepsini birlikte inşa edebiliriz. Sadece siyasal partilerle değil, sivil toplumun da katılımıyla, vatandaşların katılımıyla. O zaman Türkiye daha yaşanabilecek bir ülke olur.
OHAL şartlarında seçime götürülüyoruz. Bunlar tarihin utanç sayfalarında yazılacak. Bu antidemokratik uygulamaların sorumluları elbette bunların hesabını da verecek.
Buradan bir çağrı yapmak istiyorum: YSK olsun, iktidar partisi olsun, seçimlerin güvenliğini tehlikeye atacak adım atmaya kalkmasınlar, yarın ne çocuklarının yüzlerine bakabilirler ne de hukuk önünde söyleyebilecek bir şeyleri. Herkes ayağını denk almalı. Milletin seçimine, tercihine saygı duysunlar. Bunu manipüle edecek herhangi bir adıma kalkışmasınlar.
Platforma yoğun ilgi var
TÜRK SOLU: Bu hazırladığınız aplikasyona yoğun bir ilgi var mı, platformunuzun çalışmaları nasıl gidiyor, umutlu musunuz?
ONURSAL ADIGÜZEL: Ciddi bir ilgi var. Ve her geçen gün artıyor. Ancak çalışmalarımızı sadece Platform olarak düşünmeyin. CHP’nin de 180.000 sandıkta birden bir görevlisi olacak. Biz partimizde ayrı bir veritabanı oluşturuyoruz, kendi aplikasyonumuz da var. Yani Adil Seçim Platformu’nun altyapısı yetmese ya da saldırıya uğrasa, yedekte partimizin altyapısı da var. Hem platformun hem de CHP’nin bilgi işlem merkezi birkaç farklı tabandan oluşuyor ki, güvenliğini de sağlayalım. Diğer partiler de öyle. Bütün bileşenlerden gelen bilgilerin aktığı bir havuz olacak.
Şöyle düşünün, 24 Haziran akşamı, YSK’nın açıkladığı bir sonuç olacak. Ama bizim de İyi Parti’nin de, Saadet Partisi’nin de, HDP’nin de elinde birikmiş birtakım sonuçlar olacak. Sivil inisiyatiflerin de bir bilgi merkezi olacak. Bu sonuçlar havuzunda gerekli karşılaştırmaları ve sağlamaları yapacağız.
TÜRK SOLU: Peki bu sonuçlarda bir tutarsızlık, bir hile ihtimali görürseniz?
ONURSAL ADIGÜZEL: Islak imzalı tutanağın bir örneğinin bulunduğu hangi parti ya da temsilci olursa, onun itirazlarını hemen gerçekleştireceğiz. İtiraz için örnek bir dilekçemiz de var. Matbu olarak basılıyor. Böyle bir merkezi sistem de oluşturduk.
Kısacası, biz seçim güvenliği için hazırız, lütfen oyunuzu kullanın.
SEÇ-SİS üzerinden bir hileye de izin vermeyeceğiz
TÜRK SOLU: Peki AKP sizce SEÇ-SİS üzerinden bir manipülasyon yapıyor mu? Yani siz ne oy alırsanız alın, YSK’daki bilgisayar sistemi üzerinden bu manipülasyon gerçekleşebiliyor iddiası çok var. Bunun önüne nasıl geçeceksiniz? Yani bütün sandıkların güvenliğini sağlasanız bile işin bir de YSK cephesi var.
ONURSAL ADIGÜZEL: SEÇ-SİS dediğiniz aslında bir hesap makinesi. Türkiye’de 972 ilçe var. Bu ilçelerden gelen sonuçları birleştirmeye başlıyor ve Türkiye sonucunu ortaya koyuyor. Biz bunu birebir takip edebilirsek, her türlü manipülasyonun önüne geçeriz. Sandıkları açtırır tekrar saydırır, önüne geçeriz. Öncelik kendi oy kullandığımız sandığı korumak. Elinizde her sandıktan veri olmazsa, her türlü hileyi yapabilirler.
Mesela biz şunu bile hesaplıyoruz, bizim görevlimiz 5 dakika bile sandığı terk etse, orada olmayan birine oy kullandırabilirler ya da başka hileler yapabilirler. Onun için sandık başına iki görevli hedefliyoruz. Gözümüzü dört açacağız, bir tane oyumuzu bile çaldırmayacağız.
Orada bir SEÇ-SİS varsa, burada da Adil Seçim Platformu var. 180.064 sandığın tümünün güvenliğini sağlayacak bir Platform var.
TÜRK SOLU: Bu iş TAMAM diyorsunuz.
ONURSAL ADIGÜZEL: Bu iş TAMAM. Çok teşekkür ediyorum, sizin çalışmalarınızda da başarılar diliyorum.


Bu yazı 54 kez okundu.

Özgür Erdem
SON EKLENENLER