• Cuma, Mart 23, 2018

AKP’nin 2023 planı

bunyamin-aka
Bünyamin Aka
Mart02/ 2018

Emperyalizm, sömürgendir, yıkıcıdır ve kan emicidir. Bu nedenle kendi çıkarları doğrultusunda hareket eder. Kendi çıkarlarına hizmet etmeyen hiç bir oluşumu desteklemediği gibi karşılarına çıkacak olanı da yok etmek ister. Yıkıp sömürmek istedikleri yerlerde çeşitli oluşumlar kurarak kendi adamlarını yerleştirirler.
Emperyalizm, 2001 yılında Türkiye’ye operasyon düzenledi. IMF aracılığı ile Türkiye’de ekonomik kriz çıkartarak siyasi bunalım yarattı. Kriz sonrası büyük reklam kampanyaları ile AKP’yi iktidara taşıdılar. İktidara taşıdıkları AKP’nin önüne BOP’u yem olarak attılar. AKP de bu yemi kapmaya zaten hazırdı. Varlık nedenleri bu yemdi. Sazan gibi atladılar.
Neydi BOP? 22 ülkenin yönetim ve sınırlarını değiştirmeyi hedef alan emperyalist plandı. Bu planının uygulayıcısı, emperyalizmin yanında yer alan ve BOP eşbaşkanı olduğunu açıklayan Tayyip Erdoğan’dı.
BOP’a göre Irak, Suriye, İran parçalanacak, buradan yeni devletçikler çıkacaktı. Bu devletçikler Türkiye’ye bağlanacaklar. Yalnız bu ülkelerin bağlanması için Türkiye’nin de eyaletlere bölünmesi gerekecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Bölünerek büyüyeceğiz, yeni Osmanlı olacağız, Şam’da Cuma namazı kılacağız” demesinin altında yatan gerçek budur. Bu düşünce ile açılım yapılmış, Güneydoğu PKK’ya bırakılmış, bu düşünce ile Barzani, devlet başkanı gibi karşılanmıştır. Barzani’nin bağımsızlık rüyaları görmesini sağlayan AKP’dir.
Bugün bu plan doğrultusunda Ortadoğu yanıyor. Devletler parçalanıyor. İnsanlar öldürülüyor. Irak, Libya, Mısır, Tunus, Yemen iç savaşlar yaşıyor. Aynı ülkenin insanları düşman oldular, birbirlerini boğazlıyor. Türkiye’de ise şimdilik sadece yönetim şekli değişti. Sınırlarımızın değiştirilmesi için ise sinsi bir hazırlık devam ediyor.
İleri demokrasi, OHAL’miş
AKP, demokrasi ve özgürlük nutukları ile yola çıktı. Türk milletine “ileri demokrasi”yi getireceklerdi. “İleri demokrasi” adına; AB’yi, ABD’yi, liberalleri, ayağı dışarıda solcuları, tarikatları, PKK’yı, Kürtleri, FETÖ’yü ve masum dindar kesimi olabildiğince kullandı.
AB’ye girdik diye gündüz vakti havai fişekler patlatıldı. Türk ve Müslüman düşmanı papaz heykeli önünde okumadıkları binlerce belgeye imza attılar. Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyet’in kazanımlarına ve yüz yılda oluşturduğu birikimlere saldırı başlattı. Değer yargılarımız yerlere serildi. Ayakları altında çiğnendi.
Çok az bir kesim AB’nin ve ABD’nin politikalarını uygulayan AKP’ye karşı çıkarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında yer aldı. AKP, ele geçirdiği medya aracılığı ile devleti ve milleti savunanları demokrasi dışı gruplar olarak gösterdi. AKP’ye göre herkes, AB’ci, ABD’ci ve BOP’çu olmalıydı. Karşı duranları, AB ve demokrasi sopası ile sindirdi.
Tayyip Erdoğan; “Demokrasi tramvaya benzer. İstediğimiz yerde ineriz” diye açıkça söylemişti. O gün, küçük bir azınlığın dışında bu söylemi kimse ciddiye almadı. Üzeri kapatılmaya çalışıldı. Sözde aydınlarımız “yetmez ama evet” dedi. AKP’nin Türkiye’si, 2017 yılında OHAL uygulamasıyla yönetiliyor. Şimdi nerede o “yetmez ama evet” diyenler?
FETÖ’yü devletin en ücra hücrelerine yerleştirerek güçlendiren, darbe girişimine yol açarak OHAL koşullarını yaratan ve OHAL uygulamasını kullanan AKP, Güneydoğu’da birkaç ilin OHAL yönetiminden kurtulmasını “ileri demokrasi” olarak gösteriyordu. Sonra “ileri demokrasi” tramvayı durdu ve içerisinden OHAL çıktı.
AKP’den önce, AKP’den sonra
AKP’den önce, IMF’nin yarattığı ekonomik krizimiz vardı ama ekonomi toparlanmaya da başlamıştı. Enflasyon, işsizlik doğal sıkıntılarımızdı. Tarımda, hayvancılıkta ve reel sektörde de sıkıntılar vardı. Gelen hükümetler bu sorunları gidermek için uğraşırlardı. Bunun yanında hırsızlık, yolsuzluk ve adamcılık her hükümetin kullandığı yöntemlerdi. Yakalananlar cezasını çeker siyasi hayatı biterdi.
Bunun yanında güçlü kurumlarımız, güçlü bir Ordumuz vardı. Ordumuzun caydırıcılığı çok yüksekti. Bebek katili Apo yakalanmış, PKK terörü sıfırlanmıştı. Az da olsa sanat, edebiyat konuşuluyordu. Demokrasi, insan hakları kavramları tartışılıyor, eksikler giderilmeye çalışılıyordu. İnsanlar ayrı partilere oy verseler de birbirine düşman değillerdi.
FETÖ, bir tehlike olarak gözüküyordu ama devletin içerisine bu kadar sızamamıştı. Özellikle Ordu içerisine sızmaları çok zordu. Ordu, tespit ettiği Cemaat üyesini Ordudan ihraç ediyordu.
AKP’den sonra terör büyüdü. PKK terörünün yanında IŞİD ve FETÖ terörü ortaya çıktı. Ekonomik sıkıntı, 2001 krizinin önüne geçti. İşsizlik tavan yaptı. Sanat, edebiyat bitti. Türk Ordusu, Ergenekon, Balyoz, Casusluk gibi kumpasların yanında darbe girişimi ile tamamen çökertildi. Emir komuta zinciri bozularak Ordumuzun caydırıcılığı yok edildi. Türk milleti bölündü, kamplara ayrıldı. AB’ye girmek için pazarlık yapan ülke, Ortadoğu ülkelerinin seviyesine düşürüldü. En önemlisi ise kuşkusuz Türkiye beka sorunu yaşamaya başladı.
AKP’nin 2023 hedefi
AKP, 2023 yılını kendisine hedef olarak koydu. 2023 yılının özelliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı olmasıdır. Burada “neden 2023” diyebiliriz. Çünkü 100. yılında Türkiye Cumhuriyeti tamamen dönüştürülmüş olacaktır.
AKP yönetimindeki Türkiye, adım adım dönüştürülüyor. Bu dönüştürülme ileriye doğru değil geriye doğru yapılıyor. 2023 aynı zamanda yeni AKP devletinin ilan edildiği yıl olacak.
AKP PM yöneticisi Ayhan Oğan’ın söylemine şaşmamak gerekir. Ayhan Oğan ne demişti:
“Yeni bir devlet kuruluyor ve bu devletin kurucusu da Tayyip Erdoğan.”
AKP’li yöneticilerin, belediye başkanlarının, il ilçe yöneticilerinin, bakanlarının, vekillerinin, Meclis Başkanının daha önceki söylemlerini bir araya getirecek olursak yapılan bu açıklamalar itiraftır.
Eğitimi yozlaştırmalarının, kurumları dönüştürmelerinin nedeni 2023 hedefidir.
Amaçları; Akordu, Akyargı, Akhukuk, Akgençlik, Akgazeteci, Aksiyasetçi, Akişçi, Akmemur, Akçiftçi, Aksendikacı, Aköğretmen, Akişadamı, Akesnaf, Akdoktor vb. bir Türkiye yaratmak. Bu oluşumların 2023 yılına kadar tamamlanacağını hesap ediyorlar.
2023 yılına kadar iyi olan ne varsa yok edilecek. Sorgulamayan, araştırmayan, sanatla, edebiyatla, bilimle uğraşmayan cihatçı, kindar bir nesil yetiştirilecek.
2023 hayali ABD için mi?
AKP, 2023 hayalleri kurarken, AB ve ABD ile kavgaya tutuşmuştur. AKP’yi destekleyen AB ve ABD şimdi Tayyip Erdoğan’ı diktatör olarak göstermektedir. Bu durum Saddam olayını aklımıza getirmektedir. ABD, Saddam’ın güçlenmesi için her türlü desteği sağlamıştır. Bu destek sonucunda kendisini erişilmez gören Saddam, İran’la savaşmış, Kuveyt’i işgal etmiştir. ABD planını uygulayan Saddam, oltaya takılmış, hatasını idam edilerek ve devleti parçalanarak ödemiştir.
ABD, Tayyip Erdoğan’ı ilk başta desteklemiştir. Şimdi ise açıkça bütün dünyaya diktatör olarak göstermektedir. İlk kez bir yabancı bir devlet tarafından Türk Bakan için tutuklama kararı çıkmıştır. Halk Bankası Müdürü için tutuklama kararı çıkmıştır. Halk Bankası Genel Müdür yardımcısı tutukludur. Bunlarla yetinilmeyeceği de anlaşılmaktadır. Tayyip Erdoğan’ın korumaları, tutuklanması için aranmaktadır. AKP’nin bakanları birçok ülkeye girememekte. Birleşmiş Milletler, OHAL ve tutuklu gazeteciler için Türkiye’yi resmen uyarmıştır.
Bütün bunların altında yatan gerçek ise Türkiye’ye müdahale koşularının oluşturulmasıdır. ABD, müdahalenin ön koşullarını hazırlamaktadır. Müdahale ettiğinde kullanacağı maşayı hazırlıyor. Kürt ordusu kuruyor, kim için? Kurulan Kürt ordusu kiminle savaşacak? IŞİD demeyelim. IŞİD, Kürt ordusunun başka bir versiyonudur.
Yunan askerleri işgal ettikleri Türk adalarında, Türkiye’ye saldırı tatbikatları yapıyor.
Türkiye’ye saldırmak için hazırlık yapan Yunanistan bu cesareti kimden alıyor?
Türkiye ne yapıyor?
Ruslara güveniyor. Saddam da Ruslara güvenmiş ve kırk yıllık petrol anlaşması yapmıştı. Ne oldu? Rusların hayali Boğazlar değil mi? Boğazlar, Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Ruslara verilmemiş miydi? Boğazlar verilecek olursa, Ruslar kimin yanında yer alır?
2023 yılını görebilecek miyiz?
Emperyalizmin gözü, yüzlerce yıldır Anadolu topraklarındadır. En son Anadolu’yu istila etmek istediklerinde Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milletinden unutamayacakları bir tokat yemişlerdir. Şimdi tekrardan işgal için hazırlanıyor olmaları, Türk devletini yönetenlerin zayıflığındandır. Türkiye’yi tekrar “hasta adam” haline getirerek, emperyalizmin iştahını kabarttılar.
Anayasa’yı ve yasaları çiğnerken en büyük korkuları askerdi. Ordu’yu, Anayasa’yı ve yasaları çiğnerken kendilerine karşı çıkacak tek güç olarak görüyorlardı. Bu nedenle Fetullah cemaatini harekete geçirdiler. FETÖ kumpasları sonucu nitelikli subaylarımız ordudan atıldı. Atılanların yerine FETÖ üyeleri yerleştirildi. FETÖ’cüler, son darbe girişimi ile de Ordu’yu çökerttiler. FETÖ-AKP işbirliği Ordumuz başta olmak üzere bütün kurumlarımızı çökertti. Emperyalizmin korktuğu Ordu, başı bozuk duruma getirildi.
Yasaları, hukuku yok saydılar. Keyfi yönetimle, insan hakları ihlalleri, gazeteci tutuklamaları ile Türkiye’yi üçüncü sınıf Ortadoğu ülkesi durumuna düşürdüler. Irak, Libya, Mısır ve Suriye’nin başına gelenler, demokrasi adına gelmedi mi?
AKP, bütün bu tehlikeleri görmekte ama önlem almamaktadır.
Dış düşmanları, devletimizin ve milletimizin beka sorununu, iktidarda kalmak için kullanmaktadır. AKP, iktidarı kaybetmemek için her şeyi göze almıştır. Hedef 2023’tür.


Bu yazı 95 kez okundu.

Bünyamin Aka
SON EKLENENLER