• Cumartesi, Haziran 23, 2018

AKP’nin Atatürkçülüğü buysa

okan-1
Okan İşbecer
Kasım21/ 2017

Tam da 10 Kasım vesilesiyle AKP’de Atatürkçülük rüzgârları eserken bir de baktık Tokat’ta açılan bir İmam Hatip Lisesi’ne Mustafa Sabri ismi verilmiş. Tabi başladı bir tartışma. AKP içerisindeki Atatürkçülük rüzgârından rahatsız olanlar özlerinin değişmediğini görerek rahat bir nefes aldı. Muhalif kesim ise doğal olarak çok sert tepkiler gösterdi.
Neden mi? Bunu anlayabilmek için Mustafa Sabri kim, bunu iyi anlamamız gerek.
Mustafa Sabri, Damat Ferit döneminin kadrolu Şeyhülislam’ı. Aynı zamanda İngiliz Muhipleri Cemiyeti üyesidir. Azılı bir Milli Mücadele ve dolayısıyla Atatürk düşmanıdır. Çünkü ona göre Mustafa Kemal “Osmanoğlu’nun makamına geçmek istemektedir.” Düşmanlıktan o kadar gözü dönmüştür ki, sert tedbirler almadığını düşündüğü Damat Ferit’i bile Vahdettin’e şikâyet etmiştir.
Milli Mücadele lehinde çalışan din adamlarını görevlerinden azletmiştir. Milli Mücadele’nin meşru olduğuna dair fetva veren Ankara Müftüsü Mehmet Rifat (Börekçi) Efendi’nin idama mahkûm edilmesinde de etkisi olmuştur.
Mustafa Sabri, 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşması’nı imzalayan hükümette de Şeyhülislam olarak görevdeydi. Antlaşma imzalanmadan önce, Yıldız Sarayı’nda Vahdettin başkanlığındaki Meclis-i Âlî toplantısına Mustafa Sabri de katılmış ve bu kurulda Dürrizâde Abdullah ile antlaşmanın kabulü yolunda görüş bildirmiştir. Hatta anlaşmayı onayladığı için eşinin bile tepkisini çekmiştir.
Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in idamında, Kuvayı Milliye’ye karşı başlatılan isyanlarda ve en önemlisi Mustafa Kemal için verilen “Katli vaciptir” fetvasının altında onun imzası vardır. Öyle ki, Milli Mücadele başarıya ulaştıktan sonra bile düşmanlıktan vazgeçmemiş, her devrime karşı çıkmıştır. Yüzellilikler listesine alınınca da soluğu Yunanistan’da almıştır.
Yani anlayacağınız o okula Mustafa Sabri ismi sadece Tokatlı olduğu için verilmemiştir. Bilakis Atatürk düşmanı bir yobaz ve vatan haini olduğu için verilmiştir.
Not: Bu yazı yazıldığı sırada okulun adı değiştirilerek Tokatlı bir şehidimizin adı verildi. Milli Eğitim’den yapılan açıklamada okula Mustafa Sabri isminin “sehven” verildiği bildirildi. Ama biz bunu yemedik.


Bu yazı 113 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER