• Perşembe, Temmuz 19, 2018

AKP’nin ölüm sayıklaması “Ver mehteri!”

ozan
Genç Türk
Mayıs29/ 2017

Haftalardır sosyal medyada dillendirilen ironik bir söz var: Ver Mehteri! AKP’nin gülünç borazanlarından Erkan Tan, sabah haberlerini mehteran repertuarı eşliğinde geçiyor. Haber dediysek, propaganda bülteni elbette… Bu komik adam, muhalif söylemleri sözümona çürüttüğü her cümlenin ardından rejiye seslenip “Ver mehteri!” diye bağırıyor, rejideki eleman da sesi açıveriyor. AKP’li bir siyasi komiser her sabah, Erkan Tan’a AKP’nin günlük siyasi propaganda ihtiyaçlarına göre bir liste veriyor, Erkan Tan da canlı yayında hakaretler yağdırıyor, hedef gösteriyor, rencide ediyor ve ardından… Evet. Ver mehteri!
AKP’li komiserden Erkan Tan’a, Erkan Tan’dan rejideki emekçiye uzanan bu kronik Pavlovyen döngü en son Aralık ayında gazeteci Ayşenur Arslan’a mesleği bıraktıran son damla oldu. Dahası, az kalsın gazeteci Hüsnü Mahalli’nin de canına maloluyordu. Süreci takip edenler hatırlayacaktır.
Faşist iktidarın gücünü arkasında hisseden Erkan Tan durmadı ve sabahlan ona buna saldırmaya, birilerinin işaret ettiği muhaliflere, masumlara, mazlumlara hırlamaya devam etti. Geçen hafta ise, artan domates fiyatlarıyla ilgili eleştiri getirenlere çattı ve Marie Antoinette’ye atfedilen meşhur cümleyi -hem de hiç utanmadan – kastederek şu sözleri sarf etti: “Domates pahalıymış, menemen yiyemiyorlarmış. Menemen yiyemiyorsan Mehter ye. Domates yiyemiyorsan portakal ye.” Ve devam etti; “Ver mehteri!”
***
AKP iktidarı bütünüyle bir çalkantılar, krizler, kaos ve terör iktidarıdır. Bunun bir tek istisnası olmadığı gibi, her dönemeçte sarsıntı daha da artmıştır. 15 Temmuz ‘u takip eden ve bugüne kadar devam eden süreçte ise, AKP sadece ülkeyi değil, artık kendini de hızla yiyip bitirmeye başladı. 16 Nisan’a kadar yine bu gerçeği halktan – dünyadan değil tabi – bir nebze saklayabiliyorlardı. 16 Nisan ve sonrası ise, artık kesin çöküş ve bitiştir.
16 Nisan’daki son umutsuz çırpınışları onlara HAYIR’dan beter bir EVET verince dış politikada şimdiye kadar yürüttükleri kucak dansını da bir kenara bırakıp dünya sahnesinde anadan üryan soyunmaya başladılar. Büyük umut besledikleri Trump yönetimi şu saat itibarıyla PKK’nın Suriye kolunu tank, top, obüs gibi ağır silahlar başta olmak üzere ihya etmekle meşgul. Üstelik teslimat, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’in ABD ziyaretiyle başladı! Bu üçlü,”Lütfen PKK’yı Suriye’de eksiksiz bir ordu haline getirin” demeye gitmedilerse hezimetin açıklanabilecek tarafı yok demektir. Ama zaten Erkan Tan gibiler de böyle anlar için değil midir?
AKP, karanlık bir proje olarak özenle hazırlanıp iktidara getirildi. AKP’yi kurgulayanlar, şirazesinden çıkıp ülkeyi felaketlere sürükleyeceği bu dönemleri ne kadar hayal edebildiler, ne kadar hasaplayabildiler, ayrı konu. Ve doğrusu, Erkan Tan gibi vasat bir tipi anlatmak için de parmak yormak istemezdim. Fakat Erkan Tan yandaş kişiliği kişiliğiyle ve suç dolu eylemleriyle AKP’nin geldiği noktayı iyi simgeleyen bir isim.
“Ver mehteri” sloganı da bu bakımdan ayrıca önemlidir. Tükenmiş, acımasız iç hesaplaşmalara başlamış, tarım ülkesinde Rusya’ya satamadığı domatesi içeride ucuzlatmayı bile beceremeyen, artık ölmekte olan AKP’nin sersemlik zırvalamasıdır… Artık hiçbir iddiayı çürütmeye ve hiç bir kepazeliğin üstünü örtmeye bile gerek yoktur.
Yunanistan bir bir işgal ettiği adalara denizaltı mı sokuşturmuş? Bir şey olmaz. Ver mehteri!
Binlerce çocuk tecavüze mi uğruyor? Sana ne be! Ver mehteri!
Nohutun kilosu 20 lira mı? Almayacaksan bakma. Ver mehteri!
Marul? Havuç? Tavşan mısın oğlum? Ver mehteri!
Sizinkiler Umre’de birbirine girmiş? Yok öyle bir şey. Ver Mehteri!
Yandaşlar da bir birine girdi, ne yapacaksınız? Olsun. Ver mehteri!
İnsanlar artık susmuyor? Susmasınlar. Ver mehteri!..
vs.
Bu fesli delilerin çok sevdiği jargonla “sekerat hali”, tıptaki adıyla “agoni” böyle oluyor.
Kaçınılmaz son yaklaşıyor ve artık sayıklama devreye giriyor.
Geriye kalan pek nahoş bir sâdâ olacak: Ver mehteri!
Ozan Pekgöz


Bu yazı 406 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER