• Cumartesi, Haziran 23, 2018

AKP’nin yarattığı gençlik: Kindar ve müptela

onur-erkan
Genç Türk
Aralık26/ 2016

Ülkemizin önündeki uzun vadeli tehditlerden biri kullanım yaşı 10’a kadar düşmüş olan bonzai.
Uzmanların verdiği bilgilere göre bonzai ve benzeri madde bağımlılıkları son 12 yılda hızla yükseldi. Eskiden uyuşturucu maddeler Türkiye’den transit geçerken şimdi pazar haline gelmiş durumda.
Deneyimli gazeteci Gülden Aydın bu hafta konuyla ilgili yazı dizisinden aşağıdaki alıntılar durumun vehametini gözler önüne seriyor.
“Bağımlılıkta son 12 yılda yüzde 65’lik bir artış olduğunu tahmin ediyor. Bağımlıların sadece yüzde 35’i tedavi olduğu halde başvurulardaki yığılmaya dikkat çekiyor.”
“Birkaç yıl öncesine kadar Avrupa’dan gelen bonzai, artık Türkiye’de merdiven altında üretiliyor, çok hızlı ve çok miktarda tüketiliyor. İstanbul Balıklı Rum Hastanesi AMATEM Kurucu hekimi Prof. Dr. Özkan Pektaş, uyuşturucu piyasasında liste başı olan bonzai’ye psikiyatristlerin de hazırlıksız yakalandığını itiraf ediyor. Etkilerine gelince… Bonzai kullananın bir anda dengesi bozuluyor. Kalpte çarpıntı, halüsinasyonlar başlıyor, konuşma biçimi bozuluyor. Hasta o sırada kendince çok farklı bir ‘kafa’ yaşasa da bu durum, kısa sürüyor. Bu süreçte halüsine olarak kendini bir yerden atabiliyor, başkasını öldürebiliyor. Psikiyatr Noyan, iki yıl bonzai kullanan 35 bağımlının beyin MR’larını incelediklerini, beyin hacimlerinde ve beyindeki bazı büyük merkezlerde küçülmeler tespit ettiklerini anlatıyor. %75’inin özellikle karar verme merkezlerinin küçüldüğünü görmüşler.”
Gene Sağlık Bakanlığı’nın verilerine bakılınca madde bağımlılığı ile ilgili sadece tedavi görmek için başvuran sayısı son beş senede 70 bin civarında artmış. Kullanan sayısının bunu dikkate alarak daha fazla artmış olduğunu anlayabiliriz.
Türkiye uyuşturucu için bir pazar olurken bunun doğal sonucu olarak gençliğin zehirlendiği ortamda bonzainin kullanımı yasak maddeler arasına alınması için bile geçtiğimiz sene şubat ayını beklememiz gerekmişti. Bağımlıların tedavi imkanlarının arttırılmakta olması olumlu olmakla birlikte, bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerinin satışının ve ülke içinde dolaşımının önüne geçmek de yetkililerin başlıca ve öncelikli görevidir.
Onur Erkan


Bu yazı 112 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER