• Cumartesi, Mayıs 26, 2018

Alsancak Stadı’nın ismi “Alsancak” olduğu için mi değiştiriliyor?

okan-4
Okan İşbecer
Kasım21/ 2017

Geçtiğimiz günlerde NTV Spor’a konuk olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan yeniden yapımı için temeli atılan Alsancak Stadı ile ilgili sorulan bir soru karşısında stadın isminin değiştirilmesini önerdi. Erdoğan, stada Altay’ın sembollerinden Mustafa Denizli’nin isminin verilmesini önerdi.
Ondan sonra bir tartışma aldı yürüdü. İzmirli Ertuğrul Özkök topa girdi ve İzmir’de bir stada isim verilecekse o isim Mustafa Denizli’den önce Metin Oktay’dır dedi. Hoş bana kalsa, stadın değiştirilmek istenen ismi Alsancak olmasa veya yeni yapılan bir stada isim aransa Metin Oktay derdim. Ama kimse kusura bakmasın, “Alsancak”ı hiçbir şeye değişmem.
Bu konuyla ilgili kendisi de İzmirli ve sıkı bir futbol taraftarı olan Yılmaz Özdil de bir yazı yazdı. Alsancak Stadı’nın tarihini ve oradan kimlerin gelip geçtiğini Özdil’in yazısından da okuyabilirsiniz. Ancak Yılmaz Özdil’in altını çizdiği önemli bir nokta var: Bayrağın adı değişir mi?
Öyle ya, Alsancak dediğimiz aslında Türk Bayrağı. O semte ve o stada ismini veren aslında şanlı tarihimiz ve şanlı bayrağımız. Hal böyle olunca benim aklıma da bazı sorular geliyor. Alsancak Stadı yeniden yapılmak üzere yıkılmış ve yapım için temel atılmış.
İyi de stadı yeniden yapıyorsun diye yeniden isim mi vermen gerekiyor?
Yani aynı adla yeni bir stad yapılamıyor mu?
Örneğin, yarın bir gün Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu da yeniden yapılsa ismini mi değiştirecekler yoksa bu isim değiştirme işi sadece içinde Atatürk, Türk, Türk Bayrağı, kısacası milli olan isimler için mi geçerli?
Ya da daha açık sorayım, adı Alsancak olduğu için mi stadın adı değiştirilmek isteniyor? Öyle ya, AKP’nin bayrak alerjisi hepimizin malumudur. İhtiyaç hâsıl olduğunda en büyük vatansever olurlar, her yeri bayraklarla süslerler ama ihtiyaç ortadan kalkınca bir bakarsınız ki, o bayrak ya çöptedir ya AKP’liler üstüne basıyordur, ya da üstüne oturmuş çekirdek falan yiyorlardır.
Onların bayrak aşkı da, vatan aşkı da seçim yaklaşınca kabarır, seçimden sonra o aşktan eser kalmaz.


Bu yazı 151 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER