• Cumartesi, Mayıs 26, 2018

Amerikan Seçimleri, Siyaseten Doğruculuk ve Alt-Right (II)

trump-wilders
Genç Türk
Haziran20/ 2016

Bundan önceki yazımda, Florida Orlando’daki LGBTİ kulübüne karşı yapılmış olan radikal İslamcı silahlı saldırının Amerikan siyasetine olası etkilerini işleyememiştim, zira bu katliam gazetemiz baskıya girdikten sonra gerçekleşmişti. O yüzden, tahmin edeceğiniz üzere bu yazıda genel olarak Trump’ın Müslümanlar hakkındaki söylemleri ve “alt-right” denen tabanın Müslümanlara bakış açısı üzerinde yoğunlaşacağım. İlk olarak şunu belirtmekte fayda var, Orlando’daki katliam Batı’daki Müslüman karşıtlığının yükselişi açısından bir kıvılcım ya da dönüm noktası değildir, ancak bir katalizördür, yani olan süreci hızlandırıcı etkisi vardır. Çünkü Köln’deki taciz vakalarından tutun, İsveç başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde mültecilerin karıştığı tecavüz benzeri kriminal vakalar yüzünden Avrupa sağı zaten iyice bilenmiş durumdaydı, daha önceki yazıda bahsettiğim liberal, “siyaseten doğrucu” tavır ise bu konudan muzdarip olan sıradan vatandaşları bile irite ederek hızla aşırı sağa doğru itmekteydi. Trump, meşhur ateist yazar Sam Harris’in de bir podcastinde belirttiği gibi bu siyaseten doğrucu tavırdan güç aldı. Müslümanları bir azınlık grubu olarak “korumak” isteyen liberaller, Charlie Hebdo olayından başlayarak terörü yapanların etnik ve dini kimliğini hep geri planda tuttular ve bu aşırı sağa koz üstüne koz verdi. Orlando’da hedef alınan grup, liberallerin sürekli koruyup toz kondurmadığı başka bir grup olan LGBT olunca bu konuda siyaseten doğruculuk iflas etti, bu da Trump’ın hanesine büyük bir artı puan olarak geçmiş oldu. Müslüman karşıtlığının dünyada bir akım olarak yükseleceğini tahmin etmek hiç de güç değil.
Biraz şeytanın avukatını oynamakta fayda var. Tamam, Trump İslamofobik, Avrupa aşırı sağı neo-nazi, dazlak tabana sahip, Batı’nın bilinçaltında İslam düşmanlığı var, hepsine eyvallah. Peki, Müslümanların hiç mi suçu yok? Her terör eyleminden sonra birbirimize “gerçek İslam bu değil” demekle oluyor mu bu iş? Çok sevdiğim, fikirlerimin şekillenmesinde önemli yere sahip olan Dr. Oğuz Doğan hocamın Charlie Hebdo saldırısına müteakiben söylediği gibi, bir Batılı tabii ki Müslüman ülkelerden gelen resmi “kınama”ları ciddiye almaz. Eğer Müslümanlar samimiyse, bu tarz terör saldırılarını herkesten önce Müslüman ülkelerin dindar, muhafazakâr kesimleri kınar, gelgelelim ortada öyle bir durum yok! Bu konuda sokaklara dökülenler seküler, solcu, liberal vb. kesim genelde. Müslümanlar bu konuda biraz daha sorumlu davransaydı şimdi Trump’ı da, Hollanda’da Müslüman karşıtlığından güç alan Wilders’i de görmüyor olacaktık. Ama artık tren kaçtı.
Açıkçası, siyasal İslam’a gırtlağına kadar batmış olan Ortadoğu ve Güney Asya Müslümanları ektiklerini biçecek. Peki ya biz, 7 bağımsız ülkesinin 7’si de laik temellere kurulmuş ama aynı zamanda Müslüman çoğunluğa sahip olan Türkler olarak nasıl bir tavır izlemeliyiz? En başta, Ortadoğu ve Müslüman Güney Asya’dan farklı bir toplum olduğumuzu, şaman köklerimizden dolayı eşitlikçi bir yapıda olduğumuzu bilmeliyiz, Settar Han’dan Atatürk’e, Ceditçilerden Jön Türklere bizi diğer Müslüman ülkelerden ayıran laik ve devrimci geçmişimize sahip çıkmalıyız. Önce tüm Türk coğrafyası için laik ve milliyetçi/birleştirici bir çekim alanı yaratıp, sonra ise Dünya’nın gözünde Türkleri Ortadoğu’nun bir uzantısı olarak gören anlayışı yıkmalıyız. (Ki bu mesele sandığımızdan daha kolay, mesela Belçikalı uzmanlar Türk gurbetçilerin IŞİD gibi gruplara meyletmediğini, Faslı göçmenler aksine laik ve uyumlu olduklarını tespit etmişti). Tabii ki böylesi bir adım için ilk olarak Türkiye’deki siyasal İslam’ı ve onun çıbanbaşı olan Tayyip’i nakavt edip, Atatürk’ten kalan mirası hakkıyla savunmamız gerekmektedir. Türkiye’nin başındakiler Türkiye’yi şeriat devleti haline getiremeyeceklerini kendileri de biliyorlar ama yaptıkları çıkışlarla Türkiye’yi “şer ekseni” içine sokarak dünyada yükselen İslam karşıtı dalganın bize verebileceği zararı gün geçtikçe maksimize ediyorlar.
Denizcan Dede


Bu yazı 87 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER