• Perşembe, Haziran 21, 2018

Arakan’da bayram sabahı

onur
Genç Türk
Eylül11/ 2017

Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı bu eyalette 25 Ağustos’tan beri vahşi bir katliam yaşanıyor. Budist radikaller ve Myanmar Ordusu Arakan Müslümanları’na zulmediyor, kadınlara tecavüz ediyor, çocukları öldürüyor.
Arakan Müslümanları daha önce de zulme uğradıkları için kısa aralıklarla hayatımızın gündemine girmişlerdi. Dünya liderliği ya da halifelik pozu vermeye niyetlenen çeşitli siyasetçilerin ilgi alanlarına uğramış dünya gündeminden düştükçe onların da gündemlerinden anında çıkıvermişti. Bugün Arakan’da yeniden zulüm başladı ya da hiç durmamıştı da “gündemlere” düşecek kadar büyük acılarla zulüm farklı bir boyuta girdi.
İnsanlar önce hiç bir şey yapamasa da sosyal medyadan tepkilere başladılar. Fakat Kurban Bayramı bu sefer çok zamansız geldi. Sosyal medyada hava 24 saatten kısa bir sürede değişti. İslam Alemi’nin kanayan yarası Arakan’da öldürülen çocukların yürek parçalayan fotoğraflarının yerini İslam Alemi’nin diğer yerlerinde bulunmanın verdiği mutluluğu yaşayanların fotoğrafları aldı. “Paylaşım” artık acıyı paylaşmak için değil, “paylaşım” artık tepkiyi paylaşmak için değil…
Bu yaygın samimiyetsizliğin bir de teorisyen kanadı var. “Olayları Arakanlılar içindeki radikaller kışkırtıyor” gibi katliamı meşrulaştıran ya da “Arakan’ı ananlar orayı, şurayı görmüyor” türünden temel ilkesi vicdansızlık olan bir çeşit trol erbabı da yalancı tepki verenleri rahatlatıyor.
Bu sefer belki zamansız geldin dediysem de alınma mübarek Kurban Bayramı… Samimiyetsizliğimizi, ruhsuzluğumuzu, umursamazlığımızı yüzümüze vurduğun iyi oldu. Hiç bir zaman “kurban olmak” kavramını laf ola beri gele bir deyimde kullanmanın ötesinde bir algısı olmayan zihniyetle şimdilik bu kadar.
Zulüm bitmeden, dünyanın bir tarafında gülemeyen çocuklar varken bayram gelmeyecek.
Kalbim Arakan’da bayram şekeri toplayamayan, büyümeyen ölü çocuklarla…

“Çalıyorum kapınızı,
teyze, amca, bir imza ver.
Çocuklar öldürülmesin
şeker de yiyebilsinler.”

Onur Erkan


Bu yazı 295 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER