• Çarşamba, Eylül 20, 2017

Barbaros Şansal meselesi

okan2
Okan İşbecer
Ocak09/ 2017

Geçtiğimiz haftanın önemli gelişmelerinden birisi siyasi modacı Barbaros Şansal’ın, sınırdışı edildiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelince havaalanında uğradığı saldırı, sonrasında gözaltına alınması ve tutuklanması idi.
Barbaros Şansal, Perinçek’in Aydınlık grubu ve Türkiye Gençlik Birliği’ne yakınlığıyla bilinen biridir, muhaliftir, falandır, filandır. Hükümeti eleştirmek bu ülkede herkesin hakkıdır. Hatta ve hatta yılbaşındaki saldırıda ve ondan önceki onlarca bombalı saldırıdan sonra hükümete yönelik eleştirileri artırmak, hükümeti sorumlu tutmak da hakkımızdır. Çünkü hükümetin ya da devletin birinci görevi vatandaşlarının can güvenliğini sağlamaktır. Türkiye’de tesadüfen yaşadığımız bu günlerde hükümete karşı güvensizliğimizi belirttiğimiz için hapislere atıldığımız da bir gerçektir.
Böyle bir zamanda yılbaşı kutlanmasını da eleştirebilirsiniz. Ülkede bu kadar acı, gözyaşı varken yılbaşı kutlamak neyimize diyebilirsiniz, yılbaşı kutlaması yapmayalım çağrısında bulunabilirsiniz. Bunların hepsi anlaşılabilir ve hakkımız olan şeylerdir. Ancak Barbaros Şansal’ın paylaştığı iddia edilen videodaki ifadelerin amacı biraz aştığını da kabul etmek
gerekir. Eleştirelim ama bu ifadelerle değil. “Müslüman yılbaşı kutlamaz” diyen yobazın eline koz vermeden yapmak lazım bu işi. Yoksa ben şunu yaptım, bunu da yapacağım sen de pisliğinde boğul tarzı bir yaklaşım, yobazların ekmeğine yağ sürer.
Ki sürdü de… Barbaros Şansal, havaalanına indiği anda daha apronda saldırıya uğradı. Aprona saldırganların nasıl girdiği ise hepimizin malumu. Daha önce bombalı, silahlı saldırganlar nasıl girdiyse bu linççi güruh da öyle girdi. Netice itibariyle Barbaros Şansal gözaltına alındı ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla tutuklandı. Bu ülkede gerçekten hukuk olsaydı,
bu suçlamadan şu ana kadar iktidar saflarından, AKP’nin paralı sosyal medya elemanlarından ne kadar tutuklanan olurdu, varın siz hesap edin.
Eleştirisi haklı, ifade biçimi yanlış olan birine gelene kadar dönüp iktidara baksalar, her Allah’ın günü halkı kin ve düşmanlığa tahrik edenleri rahatlıkla görürler.


Bu yazı 50 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER