• Perşembe, Haziran 21, 2018

Biri “yargı bağımsız” mı dedi?

okan1
Okan İşbecer
Eylül11/ 2017

Türkiye son zamanlarda oldukça garip bir ülke oldu. Mesela dünyaya baktığımızda, hapisteki gazetecilerin sayısına göre basın özgürlüğünün en az olduğu ülkelerin başındayız. Ama ülkeyi yönetenlere sorarsanız dünyanın en özgür basını bizde. Aslında bu bir yönden doğru. Yani akla ziyan şeyleri yazmakta gerçekten de bizim basınımızın, özellikle de yandaş kalemlerin üstüne yok.
Diğer taraftan Türkiye’nin son zamanlarda en çok tartıştığı şey olan adalet mekanizması var. Daha doğrusu yargı bağımsızlığı. Yine bizimkilere göre dünyanın en bağımsız, en adil yargısı bizde. Ama ne hikmetse aynı Türkiye’de milyonlarca insan “adalet” diye yürüyebiliyor. Adalet için kurultaylar yapılıyor. Üstelik adalet talebi sadece bir kesimin değil, toplumun tüm kesimlerinin ortak talebi.
Geçtiğimiz 30 Ağustos resepsiyonunda çekilen bir kare, Türkiye’de yargı bağımsızlığının durumunu apaçık gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanı bu kez başkomutan sıfatıyla ağırlıyordu sarayına yüz sürenleri. Onlardan biri de Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’dı. Düşünsenize bir parti genel başkanının, o günkü sıfatı ne olursa olsun, karşısında iki kat olmuş bir Anayasa Mahkemesi Başkanı. Hiç düşündü mü acaba, yarın bir gün bu adamı benim karşıma getirseler ben nasıl yargılayacağım? Düşünmemiştir elbet, düşünseydi vakti zamanında bir paşanın yaptığı gibi baş selamı vereceğim diye iki büklüm olmazdı. Sahi o paşanın sonunu hatırlayan var mı?
Yargı açısından bir diğer skandal durum yine 30 Ağustos resepsiyonunda yaşandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, ki kendisi Erdoğan yattığı sırada Pınarhisar Cumhuriyet Savcısıydı, Yüksel Kocaman, Erdoğan’lı paylaşım yaptı.
Evet, gördüğünüz gibi Türkiye’deki yargı o kadar bağımsız ve tarafsız ki, sadece Erdoğan’a bağlılar ve sadece onun tarafını tutuyorlar. Danıştay Başkanı’nın cübbesinin önünü kapatmasından sonra bu kare de Türkiye’de hukukun artık bittiğinin resmi olarak tarihe geçecek.


Bu yazı 104 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER