• Perşembe, Kasım 23, 2017

Bükemediğin eli öpmek…

unal
Ünal Yaltırık
Temmuz04/ 2016

Değerli ve uzak görüşlü yöneticilerimiz de öyle yaptılar…Yani bükemedikleri eli öptüler…
“Bükemediğin eli öpmek” tabiri için deyimler sözlüğünde şöyle deniyor; “Eğer düşmanını yenemiyorsan ona hoş görünmeye çalış. Böylece kötülüğünden kendini korumuş olursun..”
Yıllarca demedik laf bırakmadıkları, seçimlerde üç-beş oy daha fazla alabilmek için böbürlendikleri, bağırıp çağırarak mahalle kabadayıları gibi posta koydukları ülkelere ve onların liderlerine şimdi fırtına hızıyla dönüp sarıldılar, kucaklaştılar ve sanki aralarında hiç bir şey yokmuş ve olmamış gibi gülücükler içinde açık ve seçik biçimde özür dilediler, yani bükemedikleri eli şapur şopur öpmeye başladılar…
Dudaklarının kirini adamların ellerine bulaştırdılar…
Ne oldu o fiyakalara, efelenmelere, saldırıya varan küfürlere ve tehditlere?.. İsrail ve Rusya için demedikleri kalmamıştı. İçlerinden bir iktidar zibidisi; “Temennim İsrail’in terör devleti ilan edilip tüm diplomatik ilişkilerin kesilmesidir. Soyunuz kurusun Hitler’iniz eksik olmasın” diye veryansın yapıyor, hoca kılıklı bir diğeri; “Başta İsrail’in aymazlığı ve Batının suskunluğu gençleri terörize eder; hatırlatalım ki fırtına eken bora biçecek. Gidiş kötü.” diye fetva vermekteydi.
Hani İsrail bir terör devleti idi?
Ne oldu şimdi düzeldi mi?
Yoksa bizler, mektupçu dünya liderimizin dediği gibi “teröristler kadar onurlu ve gururlu olamadığımız” için mi bu rezilane duruma düştük?!
Tüm dünya ülkelerine karşı alay konusu olduğumuz bu utanç verici halimize aldırmadan hâlâ televizyon ekranlarına çıkıp çene çalan kapçık ağızlı siyasilerimiz ülke menfaatlerini hiçe sayarak ve olayları anlamadan büyük bir vurdum duymazlık içindeler…
Nasıl böyle krematoryum kapağı kadar pişkin olabiliyorlar?
Anlaşılır gibi değil…
Yazımızı bir Amerikan lakırdısı ile bitirelim;
Tavukla tartışan solucan yanılır!..


Bu yazı 112 kez okundu.

Ünal Yaltırık
SON EKLENENLER