• Pazartesi, Aralık 11, 2017

Cumhuriyet’ten tasarruf edilir Reis’ten edilmez

okan3
Okan İşbecer
Kasım03/ 2017

Geçtiğimiz hafta birkaç önemli gelişme peş peşe yaşandı. Önce tasarruf amaçlı dış temsilciliklerde Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine kısıtlama getirildi. Sonra Düşük Profil çıktı ve israfa, şatafata savaş açıldığını söyledi. En sonunda da Cumhurbaşkanı’nın maaşına zam yapıldığı açıklandı.
Öncelikle Cumhuriyet Bayramı meselesinden başlayalım. İktidarın Milli bayramlara karşı alerjisi malum. Önceden hasta falan olurlardı, sonra güvenlik endişeleri sebebiyle kutlamalar kutlama olmaktan çıktı, şimdi ise daha önemli bir gerekçe olarak tasarruf tedbiri öne sürülüyor. Ama diğer taraftan bakıyorsunuz, Zeybekçi Bakan “Ekonomimiz coşuyor” açıklamaları yapıyor. E hani sıkıntıdaydık? Kutlamaları bu yüzden kısıtladığınızı Zeybekçi’ye niye söylemediniz? En azından Cumhuriyet Bayramı’ndan sonra coştururdu ekonomiyi.
İsraf ve şatafata karşı savaşa gelince, bence çok yerinde ve geç kalınmış bir karar. Hele özellikle Düşük Profil’in “artık hiçbir şey bundan önceki gibi olmayacak” demesi, gözlerimi yaşarttı. Sanki o açıklamayı yapmadan önce ülkeyi CHP yönetiyordu.
Tam böyle hükümete karşı sempati biriktirmeye başlamıştım ki, arkasından Cumhurbaşkanı’nın maaşına zam yapıldığı haberi geldi. Buna göre Cumhurbaşkanı’nın maaşına 3 bin 776 lira zam geldi. Erdoğan’ın aylık net maaşı önümüzdeki ocak ayından itibaren 35 bin 295 liradan 39 bin 71 liraya yükselecek.
E tabii dünya lideri olmak da kolay değil, binbir türlü masrafı var. Gerçi bu masraflar Cumhurbaşkanlığı ödeneğinden karşılanıyor ama olsun. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın cebinde üç kuruş olmasın mı?
Laf gene dönüp dolaşıp Türkiye’nin itibarına falan gelecek. Ama kardeşim Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na memur maaşı gibi maaş mı versinler falan. Vermesinler tabii, ama bu makamda vazife görürken paraya ihtiyacı yok ki. Devletin ne kadar konutu, köşkü varsa emrinde. Yetmedi, Osmanlı’dan kalan sarayları hizmetine sunduk, yetmedi. Kendine bin odalı saray yaptırdı yetmedi. Maaşı 35 bin liraydı yetmedi 40 bin lira oldu. Biraz da doyun be kardeşim…


Bu yazı 22 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER