• Çarşamba, Eylül 20, 2017

Danıştay Başkanı da AKP rozeti taksın!

OKAN3
Okan İşbecer
Mayıs15/ 2017

Geçtiğimiz gün, Danıştay’ın 149. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün söylediklerini okurken aklımdan başlıktaki cümle geçti. Zerrin Güngör, göreve geldiğinden beri verdiği kararlarla sürekli eleştirilen bir isimdi hep. Ama geçen günkü konuşmasından sonra artık cübbesinde gizli bir ilik olduğuna emin oldum.
Konuşmasına kısa kısa değinirsek, “16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunulan ve kabul edilen değişiklikle Anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir” demiş. Pardon ama bütün yetkinin tek elde toplanması nasıl kuvvetler ayrılığını pekiştiriyor? Bütün yetkiler Tayyip Erdoğan’da, biz de onun memurlarıyız şeklinde mi? Yoksa çay toplarken Yargıtay Başkanı ile yaptığınız işbölümü gibi mi? tamam yandaş olacaksınız da, ağır ağır geçin bari. Bu kadar hız bünyenize zarar vermesin.
Hal böyle olunca, CHP’nin referandum için yaptığı başvuruyu reddetmesi de, kendilerini “YSK, Danıştay ve Yargıtay üyeleri yasaları açıkça ihlal etmişlerdir” diye eleştiren Kılıçdaroğlu’na cevap vermesi de normal karşılanabilir. Ancak “Yargı kararları, taraf menfaatlerine göre değil, objektif, bilimsel ve hukuki kriterlere göre değerlendirilmelidir. Ne yazık ki kimi zaman algı oluşturmak amacıyla subjektif, haksız, ölçüsüz eleştiri ve değerlendirmeler, yargının saygınlığına zarar verici olmaktadır.” Derse ona deriz ki önce sen karar verirken o kriterlere uy, biz eleştirimizi ona göre yaparız.
Bir de kalkmış demiş ki, “Olağanüstü halin ilanı ve bu süreçte kabul edilen KHK’ların amacı, devletin kurumlarını terör örgütü mensuplarından arındırmak ve demokrasiyi korumak olup kişilerin hak ve özgürlüklerine, amaç dışında herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.” Yani bu hanımefendi başka bir ülkede yaşıyor da sadece toplantılar için falan mı Türkiye’ye geliyor acaba? Onbinlerce insan işinden oldu, kaç tanesi cezaevinde hayatını kaybetti, yüzlercesi haksız, hukuksuz yere cezaevinde yatıyor. Kendilerine geldi mi sahte doktor raporlarıyla tahliye ettirmeyi biliyorlar, daha nasıl amaç dışına çıkacaklar ki?
Tam AKP’nin Danıştay Başkanı olmuş, oldu olacak bir de rozet taksın, böylelikle ana muhalefet partisi genel başkanına laf yetiştirirken biz de ona göre eleştirelim.


Bu yazı 15 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER