• Cuma, Nisan 20, 2018

Danıştay, Cerattepe’de katliamı onayladı

okan1
Okan İşbecer
Temmuz17/ 2017

Adalet Yürüyüşü’nün katılımcılarından biri de Yeşil Artvin Derneği’nin üyeleri olan, şehirlerini, doğalarını korumaya çalışan Artvinlilerdi. Onlar sadece kendileri için değil, şehirlerinin yok olmaması için de adalet istiyorlardı. Yürüyüşün son günlerinde Danıştay’ın aldığı karar, onların bu taleplerinde ne kadar haklı olduklarını da gösterdi.
Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu” raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında, Rize İdare Mahkemesi’nin, “Madencilik yapılabilir” yönündeki kararı Danıştay tarafından onaylandı. Böylelikle, en büyük yandaşlardan biri olan ve “milletin a. koyacağız” sözleriyle ünlenen Mehmet Cengiz’in Artvin’i yok etmesinin önünde “hukuki” bir engel kalmamış oldu.
2011 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Cerattepe ve Genya Dağı’ndaki maden sahalarını ruhsatlandırılacağını açıkladı ve Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayii A.Ş. ihaleyi kazandı. Artvin halkı işi tekrar mahkemeye taşıdı. Mahkemede ihalenin iptali sağlamazken ÇED olumlu kararını iptal etti. 2013 yılında da Özaltın İnşaat, ruhsatını Cengiz Holding’e devretti ve her şey yeniden başladı.
Artvinlilerin Mehmet Cengiz’e karşı 2013’te açtığı dava sonunda, 2014 yılının Aralık ayında ÇED olumlu kararı iptal edildi. Ancak Mehmet Cengiz’in o kadar kolay bırakmaya niyeti yoktu. Haziran 2015’te yeni bir ÇED olumlu raporu aldı. Buna karşılık olarak da Yeşil Artvin Derneği Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’ne Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı.
Mehmet Cengiz’in ÇED raporu ile ilgili bir karar verilmemiş olmaması nedeniyle Artvin Valiliği’ne başvurarak iş makinelerini Cerattepe’ye çıkarması üzerine Artvin halkı direnişe geçti ve polisin iki gün süren sert müdahalelerine rağmen Cerattepe’ye geçit vermedi. Daha sonra Artvin heyeti dönemin Başbakanı Davutoğlu ile görüştü ve hukuki süreç sona erene kadar Cerattepe’de çalışma yapılmaması kararlaştırıldı.
Şimdi her şey yeniden başlıyor. Bu kararın ardından Mehmet Cengiz, tabiri caizse Cerattepe’ye saldıracak. Adalet ise bir kez daha yerlerde. İdare mahkemesinden Danıştay’ına kadar bütün adalet kurumu AKP’nin tabelasındaki “Adalet” olmuş. Bu durumda Artvin halkı için tekbir seçenek kalıyor, o da direnmek.
Artvin, Cerattepe, önümüzdeki günlerde bir şehrin var olma-yok olma savaşını verecek. Mehmet Cengiz, arkasındaki iktidar desteğine çok güvenmesin. Artık karşısındaki kitle çok daha güçlü, çok daha özgüvenli.


Bu yazı 247 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER