• Çarşamba, Eylül 20, 2017

Darbe Araştırma(ma) Komisyonu’nun görev süresi bitti

okan4
Okan İşbecer
Ocak09/ 2017

15 Temmuz Darbe Girişmini araştırmak üzere TBMM bünyesinde kurulan TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun görev süresi, geçtiğimiz hafta 3 Ocak tarihi itibariyle sona erdi. Kurulduğu günden itibaren çalışmaları sürekli tartışmalara neden olan komisyon, görev süresi içinde yaptığı çalışmalarla, darbe girişimi üzerindeki soru işaretlerini kaldıramadan görev süresini tamamladı.
Komisyon Başkanı Reşat Petek, üyelere yazı göndererek, inceleme-araştırma safhasının bittiğini, bilgi ve belge talep edilen kişi ve kurumlardan beklenmekte olan cevapların değerlendirilmesinin ardından rapor yazılarak TBMM Başkanlığı’na rapor yazılacağını duyurdu.
7 Ekim’de ilk toplantısı yapan komisyon, aradan geçen süre içinde 50’ye yakın kişiyi dinleyerek bilgi aldı. Ayrıca Ankara’da Özel Harekat ziyaret edilerek, bilgi alındı. İstanbul ve Marmaris’e de giden komisyon, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında gelişmeleri yerinde inceledi.
Komisyonda en çok tartışılan konu ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın dinlenmesi konusuydu. Tartışmalar sonucunda Akar’a yazılı olarak soru gönderilmesine karar verilirken Fidan’a ne davet gitti ne de soru. Özellikle komisyonun CHP’li üyeleri Aykut Erdoğdu, Aytun Çıray, Zeynel Emre ve Sezgin Tanrıkulu Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın dinlenmesi için oylama yapılması talebiyle önerge verdi. Komisyon Başkanı Reşat Petek ise önergeyi okudu ve oylama yapılmayacağını bildirdi. Böylelikle söz konusu darbe girişiminin iki kilit ismi dinlenememiş oldu.
AKP’lilerin çoğunluk olduğu böyle bir komisyondan zaten doğru düzgün bir sonuç çıkacağını beklemiyorduk, nitekim öyle de oldu. Komisyon çalışmalarını tamamladı ve ek süreye gerek görmeyerek çalışmalarını sonlandırdı. Netice itibariyle komisyon çalışmaları darbe girişimi ile ilgili sis perdesini aralayamadı ve kafalardaki soru işaretlerini gideremedi.,


Bu yazı 37 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER