• Perşembe, Haziran 21, 2018

Davutoğlu Pelikancıları çete ilan etti!

onur-erkan
Genç Türk
Haziran12/ 2017

Ahmet Davutoğlu kendisinin başbakanlıktan azline giden sürecin en kritik aşaması olan Pelikan Bildirisi olayı hakkında ilk kez konuştu.
Hatırlanacağı gibi internet üzerinden yayılan Pelikan Bildirisi adlı bir metinde AKP zirvelerinden enteresan istihbaratlar paylaşılmış ve çok sert ifadelerle Davutoğlu’nun gönderilmesinin gerektiği dile getirilmişti. Bu e-bildirinin yayınlanışından 3 gün sonra ünlü Erdoğan-Davutoğlu Dolmabahçe görüşmesi hemen arkasından da Davutoğlu’nun kongre açıklaması gelmişti.
Davutoğlu geçtiğimiz hafta Konya’da Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen yerel bir televizyon kanalında e-bildiriyi yazanları topa tuttu. “Gayri ahlâki bir iş yaptıklarını bildiklerinden ‘ben yazdım’ diyen çıkmıyor ama kimlerin yazdığı da kimlerin finanse ettiği de biliniyor” dedi.
Pelikan Bildirisi’ni yazanların kimliği hakkında çok iddia dolaştı. Bildiride isimleri verilerek “Reisçilikleri” övülen Cemil Barlas, Hilal Kaplan, Melih Altınok, Kurtuluş Tayiz gibi isimler olağan şüpheliler olarak görüldü.
Berat Albayrak’ın Pelikancılar diye adlandırılan ekibe çalışma ortamı olarak bir yalı tahsis ettiği yönünde iddiaların dolaştığını da gazeteci Ruşen Çakır hatırlattı.
Davutoğlu “bu ekibin kim olduğu da kimler tarafından finanse edildiği de biliniyor” derken bu iddiaları mı doğruladı; orası şimdilik biraz muğlak.
Net olan şey ise, eski bir hesabın farklı bir şekilde tekrar açılıp, iktidar çevreleri arasında soğumuş gibi duran bir kavganın tekrar ateşleneceği bir ortamın doğacağıdır.
13 ay boyunca bu konuyla ilgili bir kere bile konuşmamış, bildirideki bazı ciddi iddiaları bile yalanlamak gereği hissetmemiş Davutoğlu 13 ay sonra “çete” ifadesini kullanarak mevzuyu da atışı da başlattı!
Davutoğlu’nun açıklamalarını -Karar Gazetesi hariç- hükümete yakın medya hiç görmedi. Davutoğlu’na yakın isimlerin ağırlıkta olduğu Karar 1. sayfadan verirken, yazarlarından Elif Çakır 7 Haziran günü “Davutoğlu’nun uyarıları dikkate alınmalı” başlıklı yazısını tamamen bu konuya ayırdı.
Çakır da yazısında aynen Davutoğlu gibi AKP içine yerleşmiş troller grubu diye bahsettiği ekip için “çete” ifadesini kullanıyor. Davutoğlu’nun açıklamasının minvalinde Abdullah Gül gibi başka küskünlerin de bu çetenin hedefinde olduğunu vurguluyor. Davutoğlu’nun açıklamasındaki bir cümleyi alıntılıyor: “Bunlar AK Parti’nin damarlarında dolaşan virüsler.”
Çakır’ın yazının yayınlandığı 7 Haziran günü adı Pelikancıya çıkmış Cemil Barlas açıklamalardan rahatsızlığını dile getiren tweet’ler attı. Davutoğlu’nun danışmanlarından Atılgan Bayar, Barlas’ın yanlış anlaşılmaya müsait bir şekilde kullandığı “Pelikan Terör Örgütü” ifadesinden kendisini vurdu.
İktidar çevresinde bir karışıklığın başladığı ne gizli saklı, ne de yepyeni bir gelişme. Fakat Davutoğlu’nun açıklamalarından yalnızca saatler önce Arınç’ın damadı FETÖ’den tutuklanmıştı.
Tutuklanmasının esas nedenleri arasında sayılabilecek gerekçelerden biri AKP içi muhalefete bir gözdağı verilmesiydi. Ve birkaç saat sonra Davutoğlu atağa geçti. Arınç’ı, Gül’ü, Atalay’ı isimlerini vererek kendisiyle birlikte aynı çete tarafından hedef alınanlar diyerek cephesini genişletti. Pelikan Bildirisi’nde de Arınç, Davutoğlu’nun Erdoğan karşısındaki en büyük destekçisi olarak gösterilmiş ve suçlanmıştı.
Kamuoyunda AKP’ye “FETÖ’nün siyasi ayağı” baskısı sürdükçe AKP içinde bu karışıklıklar artarak devam edecek gibi görünüyor.
Onur Erkan


Bu yazı 201 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER