• Cuma, Mart 23, 2018

Dünya liderisin diye mutlusun sanıyorlar

okan2
Okan İşbecer
Eylül11/ 2017

Öncelikle başlığa bakıp bizim yerli dünya liderini aklına getirenlere söyleyeyim, bu kişi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron. Macron, geçtiğimiz günlerde Fransa’da yayınlanan Le Point dergisine bir mülakat vermiş. Dünya liderinin nasıl olduğu, duygu ve düşüncelerini anlattığı mülakatta da bizim dünya liderimizi örnek vermiş. Nasıl mı?
Macron’a küresel alanda ‘yeni havalı çocuk’ olmaya çalışıp çalışmadığı sorulmuş. Macron ise “Biliyorsunuz, küresel sahne aslında o kadar da havalı bir yer değil” yanıtını vermiş. Bu sözleriyle ne demek istediği sorulduğunda da Macron “Her 10 günde bir Erdoğan’la konuşmak zorunda olan benim” demiş. Adam daha Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu ama bizimki nasıl bunalttıysa adamı 4. ayında canından bezmiş halde bu açıklamayı yapıyor.
Macron’un açıklamalarından sonra Türk milletinin ne kadar büyük ve dayanıklı bir millet olduğunu bir kez daha anladım. Elin Fransızının 4 ay dayanamadığı birini biz 15 yıldır çekiyoruz.
Bu açıklamaya karşılık bizimki nasıl bir tepki verecek diye merakla beklerken, “Doğrusu ben tabii ne demek istediğini çözme noktasında değilim. Fakat ben o dergiye verilende bir olumsuzluk değil tam aksine Türkiye’nin Cumhurbaşkanıyla görüşmenin onlar için bir artı değer olduğunu düşünürüm.” dedi.
Elbette herkesin fikrine saygımız var ama adam açık açık “10 günde bir görüşmek zorunda olan benim” demiş. Bana burada bir artı değer değil istenmeyen ama mecbur olunan bir durum varmış gibi geldi. Macron’un mülakatından sonra yardımcılarından biri bu sözlerin Erdoğan’a yönelik bir eleştiri yöneltme ya da dalga geçme niyeti taşımadığını söyledi. Yardımcısı, “Sayın Erdoğan ile yapılan görüşmeler her zaman çok ciddiye alınır” dedi. Buradan da aslında Fransa Cumhurbaşkanının bizimkini pek takmadığı sonucu çıkarılabilir.
Bunun yanı sıra ABD’de mahkeme, Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında korumalarının karıştığı bir olayla ilgili soruşturma başlattı ve koruma müdürünü de soruşturmaya dâhil etti.
Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki, bizimkinin dünya liderliği kendi hayal dünyasında kurduğu bir şeyden ibaret. Kimsenin onu dünya lideri olarak taktığı falan yok.


Bu yazı 53 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER