• Perşembe, Temmuz 19, 2018

Elveda Dünya Liderliğimiz

onure
Genç Türk
Temmuz18/ 2016

Rusya ve İsrail ile söylemsel gerilimleri sonlandırıp dost olan AKP’nin resmi genel başkanı Binali Yıldırım sıradaki “barışılacak” ülkeleri saydı. Binali Bey’den öğreniyoruz ki barışılması hedef alınan ülkeler arasına Mısır ve Irak ile birlikte Suriye de girmiş bile.
Ahmet Davutoğlu’na veda eden Tayyip Erdoğan ve AKP onunla birlikte teoride bölgesel liderlik, içeriye yönelik boş propagandada dünya liderliği diye adlandırdıkları son dönem dış politikasına da veda ediyor. Böyle olunca itibarlı yalnızlık diye kılıflanıp, derinlikli strateji diye pazarlanan gömlek de çöpe gitti.
Gömlek değiştirmek AKP’nin kuruluş felsefesi. Biliyorsunuz gömlek değiştirme Erdoğan ve yol arkadaşlarının Milli Görüş’ten kopup “değiştik” temasıyla çıktıkları yolun simge ifadesiydi. O zamanlar bu gömlek değiştirme kavramından kastın ideolojik anlamda farklı bir yerde bulunmak olduğu sanılmıştı.
Ancak şimdi çok daha net görebiliyoruz ki gömlek değiştirme AKP için kuruluşta bir defa olan bir durum değil. Sıklıkla tekrarlanarak AKP’nin kurumsal “şahsiyetini” gözler önüne seren belirleyici bir kavram.
AKP’nin üçüncü sınıf ajitasyonlarının duyuru merkezi olan AHaber’in müdavimlerinden, geçen dönem AKP milletvekili adayı Savcı Sayan 2008 yılında bir konuşmasında bunu gayet net ortaya koymuş: “AKP ve Tayyip Erdoğan gömlek değiştirdik dedi aldanmayın. Yılanlar da gömlek değiştirir ama zehirleri bitmez”.
Bu son gömlek değişikliğinin gelişimine biraz mercek tutalım. Kasım ayında Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan gerginliği hatırlayalım. Tayyip Erdoğan’ın olayın olduğu günden başlayarak uçağın düşürülmeden önce aidiyetinin bilinmediği yönündeki propandası AKP çevrelerinde çok tutmuştu. AKP’li Bakanlar, parti sözcüleri sürekli bunu tekrarladılar.
Davutoğlu bu pencerenin dışında hareket etti. Yeri geldi düşürülme emrini kendisinin verdiğini söyledi yeri geldi Rus uçaklarını alçak ilan etti.
Bugün Rusya ile nikah tazeledikten sonraya geldiğimizde AKP’lilerin Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmak için tertiplenen uçak krizinin arkasında paralelciler var gibi komik iddialarına Davutoğlu da yavaş yavaş meze edilmeye başlandı. Bu konudan ya da başka bir konudan uluslararası bir mahkemeye yollanması da hiç mi hiç sürpriz olmaz.
İsrail mevzusunda birden İHH’yı satan AKP’nin Suriye ile barışma sürecinde de delikten aşağı süpüreceği insan daha çok olacaktır.
Kendileri açısından belki acıklıdır ama en başta dediğimizi tekrarlayalım. Dünya liderliği iddiası son buldu. Güle güle stratejik derinlik, güle güle stratejik reis!
Onur Erkan


Bu yazı 137 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER