• Pazartesi, Aralık 11, 2017

Ertuğrul’un manşet pişmanlığı

okan1
Okan İşbecer
Kasım03/ 2017

“SANKİ bir yerden emir gelmiş gibi…
Daha savcı ilk sorusunu bile sormadan, onlar iddianameyi yazmışlar…
Karara hükmetmişler…
Ve manşetten infaz etmişler…
Bakın burada böyle şeylerden canı ve vicdanı çok yanmış bir büyüğünüz olarak söylüyorum…
Gün gelecek bu manşetler hepinizin ayağına takılacak…
***
Gün gelecek, devran dönecek…
Böyle vicdansız manşetlerde, kendi suretinizi göreceksiniz…”
Yukarıdaki sözlerin sahibi, Ertuğrul Özkök. Kendisi bilindiği gibi kıdemli bir genel yayın yönetmeni olur. Aynı zamanda gazete manşetlerinin çok etkili bir silah olarak kullanılacağını en iyi bilen isimlerden biridir. Uzun yıllar Türkiye’nin en çok okunan gazetesinin manşetlerini atarak kamuoyunu yönlendirmiş, patronunun çıkarlarına hizmet etmiş, hatta hükümet düşürme gibi işlere bile girmiştir (AKP iktidara gelmeden önce DSP-ANAP-MHP koalisyonunun dağıldığı dönemi hatırlayın).
Şimdi de kalkmış iktidar yandaşı gazetelere pişmanlık soslu gazetecilik dersi veriyor. Tabii bu dersi verecek en son adam olmasının yanında bir de bunu bile bile yapması, “ben geçmişte çok yaptım, hâlâ acısını çekiyorum, aman siz siz olun, yapmayın” tonlarında bunu söylemesi, işin yüzsüzlük boyutunu da gözlerimizin içine içine sokuyor.
Ertuğrul Özkök bu yazıyı, Osman Kavala’nın gözaltına alınmasından sonra sorgusuz sualsiz suçlu ilan eden havuzcular için yazmış. Doğru, havuzcuların yaptığı iş değil de, bu yaptıkları ilk yargısız infaz değil ki. Ertuğrul Özkök niye bugüne kadar bizi acı tecrübelerinden yoksun bıraktı da şimdi bu derse kalkışıyor? Elbette ki, bunda hedef alınan kişinin de önemi vardır.
Son zamanlarda Ertuğrul Özkök’te bir değişiklik var. İktidara karşı gitgide sertleşen tonda yazılar yazmaya başladı. AKP içerisindeki kavga ve iktidarın yıpranması, Ertuğrul Özkök’ü de motive etmiş anlaşılan. Yoksa 20 yılı aşkın yaptığı genel yayın yönetmenliğinden olduktan sonra bile yazamadığı yazıları bugün niye yazsın?
Başta Ertuğrul Özkök olmak üzere Doğan Medya, AKP iktidarında çok kötü bir sınav verdiler. AKP her üstlerine geldiğinde birilerini feda edip “bana dokunmayan yılan” moduna geçtiler, dokunduğunda da bu kadarla kaldığı için şükrettiler. Şimdi baktılar ki, AKP gidici, biz de sahnedeki yerimizi alalım dediler ama yemezler. Onlar Türk basın tarihine kara harflerle çoktan yazıldılar.


Bu yazı 18 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER