• Cumartesi, Haziran 23, 2018

Ethem ile ölen adalet

ugur
Genç Türk
Aralık26/ 2016

Bilindiği gibi Ethem, 3 yıl önce Gezi direnişinde Ankara’da polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti. İçinde biraz vicdan taşıyan herkesin 3 yıldır beklediği dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.
Normal bir ülkede sonuç ne olurdu? Ortada bir cinayet var. Katili belli. Adam gibi savcılar var, hakimler var. Dava sonucu katilin en ağır cezayı almasıyla sonuçlanırdı elbette. Tabi normal ülkelerde…
Peki nasıl sonuçlandı?
Göstermelik bir hapis cezası (1 yıl 4 ay) ve daha sonra hapsin para cezasına çevrilmesi (10 bin küsür lira).
Ethem’i vuran polis Ahmet Şahbaz’ın “bileğime gelen taş yüzünden namlunun yönü değişti” savunması bilirkişi raporunda çürütülmesine, yani namlunun bilinçli bir şekilde insanlara doğru çevrildiğinin kanıtlanmasına rağmen böyle bir karar çıkması vicdanların satıldığını gösterdi bizlere bir kez daha.
Ethem Sarısülük davası 14 yıldır ülkedeki adaletin öldüğünün örneklerinden sadece bir tanesi malesef. Tacizin, dayağın, tecavüzün cezasız kaldığı bir ülkede insan öldürmenin karşılığının para cezası olması normal. Toprağa giren bir can, bir evlat ve dışarıda elini kolunu sallaya sallaya dolaşan katil. Adalet bu değil, bu olmayacak.
Bir de sosyal medyada karşılaştığım insan (!) türleri var.
10 bin liralık para cezasını fazla bulan bir tür yaratık. Onlar için diyecek bir söz bile bulamıyorum.
Günler günleri takip ediyor. Her gün bir önceki günden daha farklıdır. Dengeler çabuk değişir. Değişiyor bile.
Yarın güneş bizim için doğacak. Yani Ethem’in, Berkin’in, Ali İsmail’in, Gezi’de yitirdiğimiz, teröre kurban giden canlarımızın, askerlerimizin kardeşleri için doğacak.
Korkmayın, o gün geldiğinde öldürdüğünüz hukuku biz yediden dirilteceğiz ve hukuk neyi emrediyorsa o olacak. Ve onu siz çok iyi bilirsiniz. Vicdanınızı satıp vermediğiniz kararlar size verilecek.
Ethem Sarısülük davası Taksim Meydanı’nı, Kızılay Meydanı’nı, Tunalı’yı, Tuzluçayır’ı dolduran yüzbinlerin vicdanlarında daha kapanmadı.
Uğur Özkan


Bu yazı 73 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER