• Cuma, Ağustos 18, 2017

Fatih Terim ve 70 milyonluk tazminat

okan1
Okan İşbecer
Ağustos01/ 2017

Geçtiğimiz haftanın en önemli tartışmalarından biri Türkiye Futbol Direktörü – oda ne demekse – Fatih Terim’in istifası ve aldığı astronomik tazminattı.
Fatih Terim, spor kariyeri başarılarla dolu olan ama insan olarak sevilmeyen bir isim. Ben de özellikle 90’lı yılların sonlarında Galatasaray’la aldığı başarılı sonuçları hayranlıkla takip etmiş ama insan olarak onu, daha doğrusu tavırlarını bir türlü sevememiş birisi olarak söylüyorum. Bugün Türkiye’de her düdükten sonra hakemlerin üzerine yürüyen, en ufak eleştiriye tahammül edemeyen, sahalarda görmek istemediğimiz ne kadar görüntü varsa, hepsinin tohumlarını Fatih Terim ekmiştir desek yanlış olmaz.
Ne yaptı Fatih Terim, damatlarıyla birlikte mekân bastı. Hem de Alaçatı gibi Türkiye’nin öne çıkan yerlerinden birinde. Yahu sen sporcu musun mafya babası mısın? Ortada bir yanlışlık varsa şikâyetçi olursun, devletin ilgili kurumları düzeltir. Türk milleti saltanatı kaldırdıktan 90 sene sonra tutmuş sana “İmparator” demiş, sen de Ortaçağ imparatorlarına özenip “ordunu” toplayıp savaşa mı gidiyorsun? Bir gazetede köşe yazan eski bir futbolcu demiş ki, “istifa etsin olmadı devlet büyüklerimiz bu işe el atsın.” Vay sen misin diyen? Bir mektup yazmış, tehdidin, hakaretin bini bir para.
Nedir bu kibir? Türkiye Milli Takım Teknik Direktörü’nün nesi var beğenmiyorsun da Türkiye Futbol Direktörü diye bir şey icat ediyorsun? Böyle deyince yaptığın şey değişiyor mu? Türkiye’deki tüm futbol olaylarını sen mi kontrol etmiş oluyorsun?
Ya aldığı tazminat? İnsan utanır yahu. 70 milyon TL tazminat nedir? Adam bizi galaksiler arası şampiyon falan mı yapmış? Yok. Milli takımın durumu ortada. Bana kalsa hiç bu olayı bile beklemeden bileti kesilmeliydi. Hem de öyle tazminat vermeden, tam tersi tazminat alarak. Hem istifa eden adama tazminat verildiği nerede görülmüş? Kovarsın, o anlaşılır, mağdur olmasın diye yeni bir iş bulana kadar idare edebileceği makul bir ücret ödenir. Adamın hem maaşı astronomik hem primi vs. astronomik ama tazminatı astronomiği de aştı.
Tamam, bu parayı veren kimse kendi cebinden vermiyor anladık da bu paranın içinde, çoğu asgari gelirle, açlık sınırının altında yaşayan 80 milyonun payı var.
İnsan olarak hatalı olsa da Fatih Terim tarihe başarılarıyla geçebilirdi. Ama ne yazık ki, bu saaten sonra Türk insanın sömürenlerden biri olarak geçecek.


Bu yazı 20 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER