• Perşembe, Temmuz 19, 2018

Gazeteci-yazar Adnan Özyalçıner: “İşçiler birleşiniz” gibi “Gazeteciler birleşiniz” demek gerek!

adnan-ozyalciner
Türk Solu
Ağustos01/ 2017

Gazeteci-Yazar Adnan Özyalçıner ile basın özgürlüğü konusunu görüştük. Söyleşiyi gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ali Özsoy gerçekleştirdi.

Türk Solu: Bugün de burada Basın Özgürlüğü İçin Mücadele toplantısı oldu. “Cemiyetler birleşsin” denildi ama, cemiyetlerin birleşmesinin ötesinde bütünlüklü tavır alınamıyor. Herkes kendi siyasi görüşüne yakın gazeteciye sahip çıkıyor.
Adnan Özyalçıner: Bence bu yanlış. Toplu olarak bütün gazeteci arkadaşlarımız, hengi düşünceden olursa olsun, yani hangi fraksiyondan olursa olsun diyeceğim, zaten sol düşüncenin dışında gazeteciyi içeri almıyorlar. Muhalif düşüncedeki insanlar, gazeteciler, cemiyetler birleşebilir onlar etkinlikler yapabilir ama benim ayrıca söylemek istediğim ve düşündüğüm şey şu: Bir toplu gazeteci birleşmesi, gazetecilerin birleşmesi. Bütün çalışanların bir araya gelerek birleşmesi ve Adalet Yürüyüşü gibi bütün gazeteci topluluğunun bir özgürlük yürüyüşü, ifade özgürlüğü yürüyüşünün yapılması gerekir. Asıl önemli olan budur bence. Çalışanların bir araya gelip yürümesi. Tabii ki derlekler, cemiyetler mücadelelerini sürdürecekler ama ayrıca tabandan bir gelişmenin olması şart.
Türk Solu: Şöyle bir şey var. Faşist bir diktaya yönelen bir iktidar var ve bir tek sokağa çıkınca sesini duyurabiliyorsun. Deklarasyon, manifesto bugün burada da yayınlandı… Siz Adalet Yürüyüşü’nü bir örnek olarak görüyorsunuz.
Adnan Özyalçıner: Tabii, tabii. Zaten aklıma Adalet Yürüyüşü’nden geldi. İfade özgürlüğü yürüyüşü.
Türk Solu: Önümüzdeki pazartesi Cumhuriyet gazetesi davası var. Hangi terör örgütünden tutuklu oldukları bile belli değil.
Adnan Özyalçıner: Belli değil. Hatta en son Büyükada’da topladıkları insanları da örgüt mensubu diye tutukladılar ama hangi örgüt olduğunu söylemediler.
Türk Solu: Başyazarımız Gökçe Fırat’ı da Fethullahçı Terör Örgütü üyeliğinden yargıladılar, tahliye oldu..
Adnan Özyalçıner: Ama olmadı…
Türk Solu: Ama tahliyesi uygulanmadı ve şimdi aynı iddianame ile “Sen buradan tahliye mi oldun, o zaman seni darbecilikle suçluyoruz, ağırlaştırılmış müebbetle hadi gel” diyerek yine şu anda tutuklu.
Adnan Özyalçıner: Bu sefer darbecilikle… Bu kaçınılmaz bir şey. Bunu yapacaklar.
Türk Solu: Tahliye kararı veren heyet de açığa alındı.
Adnan Özyalçıner: En küçük muhalif olan herkes darbeci. Çünkü onların düşüncesine karşı çıkıyorsun.
Türk Solu: Onların gözünde bir ayrım yok. Bizim de böyle ayrım yapmamamız gerekiyor.
Adnan Özyalçıner: Onun için “işçiler birleşiniz” gibi “gazetciler birleşiniz” demek gerek.
Türk Solu: Çok teşekkür ederiz.


Bu yazı 46 kez okundu.

Türk Solu
SON EKLENENLER