• Cuma, Nisan 20, 2018

Harbiyelinin Feryadı: “Af değil, adalet istiyoruz!”

ozan
Genç Türk
Mart13/ 2017

Tek bir emirle can vermeye yeminli yiğit Hava Harbiyeli gençler, 15 Temmuz gecesi Türk Milleti adına emanet edildikleri komutanlarının talimatıyla Yalova’daki eğitim kampında otobüslere bindirilip İstanbul’a getirilmişlerdi. İletişim olanağı ellerinden alınan bu masum öğrenciler, canlı yayınlarla galeyana getirilen vahşi ama organize bir güruhun ortasında savunmasız halde terk edildiler. Sabaha karşı Boğaziçi Köprüsü’nde yaşanan kırımın en bilinen iki kurbanı İzmirli Murat Tekin ve Gaziantepli Ragıp Enes Katran adlı Hava Harp Okulu öğrencileriydi.
İki arkadaşlarını o iğrenç katliamda kurban veren Hava Harbiyeliler onca işkencenin arasında güç bela hayatta kaldılar ve o gün bugündür Silivri Cezaevi’nde tutuklular. OHAL şartlarında dışarıyla temas asgari seviyede olduğu için bu gençler kendi devletinin hapishanesindeler ama sanki o devlet işgal edilmiş de kendileri esir tutuluyorlar. Aileleri çaresiz. Aylardan beri seslerini duyurmaya, yetkilileri harekete geçirmeye gayret etseler de nafile. Ne bir savcı, ne bir Hava Harp Okulu yetkilisinden açıklama var…
Hava Harbiyelilerin aileleri çocuklarının sesini duyurabilmek için artık Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu önünde toplanmak durumunda. Geçtiğimiz hafta yine Hava Harp Okulu önünde toplanan tutuklu öğrenci yakınları bir basın açıklaması gerçekleştirip İzmir Marşı’nı ve Onuncı Yıl Marşı’nı seslendirdiler. Ellerinde “Suçsuz askeri öğrenciler tahliye edilsin”, “Atatürk’ün Harbiyelileri hapiste”, “Zindanları değil, gökyüzünü beklemeliler” yazılı dövizler, şehit verdikleri Ragıp ve Murat’ın resimleri ve Atatürk portreleri taşıdılar. Attıkları vazgeçilmez slogan ise bilindikti: “Mustafa Kemal’in askerleriyiz!”
Genç Türk Genel Başkanı Ali Özsoy ve 6 ayı aşkın süredir Silivri’de tutulan Gökçe Fırat’ın annesi Sevim Tural da tutuklu Hava Harbiyelilere destek için yine Hava Harp Okulu önünde, öğrenci yakınları ve aileleri ile birlikteydi.
Grup adına basın açıklamasını okuyan tutuklu öğrenci Ali Orhan Şentürk’ün babası Oğuz Şentürk’ün cümlerleri şöyleydi:
“15 Temmuz’da her şey olağan sürecinde giderken, evlatlarımız yorgun bir günün ardından yataklarından kaldırılıp, teçhizatlandırılarak, her şeyden habersiz bir şekilde tatbikat bahanesiyle kamp alanlarından dışarı çıkarılmıştır. Bu hain darbe girişimine silah zoruyla alet edilmişlerdir. Harp Okulu öğrencilerinin, evrensel hakkı olan eğitim hakkına kavuşması adına YÖK’ün evlatlarımıza tercih hakkı sunmasını istiyoruz. Evlatlarımızın derhal tahliye edilmesini, en azından tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz”
Yanı sıra, diğer öğrenci yakınları da söz aldılar. Çocuklarının gasp edilen hakları için konuşan velilerin bazı can alıcı cümleleri ise şöyleydi;
“Yeter 8 ay oldu. Neyin iddianamesi bu? Yeter! Biz af istemiyoruz. Adalet istiyoruz.”-“Biz evlatlarımızı Harp Okulu’na verdik FETÖ okuluna değil. O zaman çıkarın yakın üniformanızı.”-“Silivri’de şu anda Mustafa Kemaller, Bakırköy’de Sabiha Gökçenler yatıyor.”
Mağdur bir Hava Harp Okulu öğrencisi ablasının ise, kardeşine “FETÖCÜ” diyenlere cevabı ise dikkat çekti: “Ahmet Zeki Üçok hiç mi utanmıyorsun be!”
Açıklamaların ardından mağdur öğrenci aileleri çocuklarının özgürlüğü için havaya beyaz güvercinler bıraktı.
Ozan Pekgöz


Bu yazı 181 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER