• Pazar, Eylül 24, 2017

Hepimiz için direnen iki cesur yürek: 
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça

OKAN1
Okan İşbecer
Mayıs15/ 2017

15 Temmuz’u “Allah’ın bir lütfu” olarak gören zihniyet, hemen harekete geçerek onbinlerce insanı işinden etmişti. Bu insanlar arasında askerler, polisler, memurlar, öğretmenler, akademisyenler, kısacası her meslekten insan vardı.
İşte o insanlardan ikisi, Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça, 5 ay önce Ankara’da başlattıkları direnişte çok kritik bir noktaya geldiler. 183 gün önce Ankara Yüksel Caddesi’nde başlattıkları oturma eyleminden bir sonuç alamayınca, 64 gün önce açlık grevine başladılar.
Bugüne kadar konuya belli bir kesim dışında sessiz kalan kamuoyu, geçtiğimiz günlerde Nuriye Gülmen’in rahatsızlanmasıyla birlikte yoğun bir ilgi göstermeye başladı. İşlerinden başka bir şey istemeyen iki eğitimcinin de sağlık durumu her an kötüleşmeye devam ediyor.
Hükümet, aylardır bu insanların taleplerini görmezden geliyor. Neredeyse ölüm sınırına gelen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumu önce sosyal medyada gündem oldu. Sonra sanatçılardan akademisyenlere, CHP milletvekillerine kadar çok geniş bir kesim kendileriyle ilgilendi, seslerini duyurdu ve artık tüm Türkiye ve hatta dünya, haksızlığa boyun eğmeyen bu iki eğitimcinin durumundan haberdar. Sağlık sorunlarının ciddi biçimde baş göstermesine rağmen direnişten vazgeçmeyen Gülmen ve Özakça ise sadece ve sadece işlerini geri istiyorlar.
Kopan bunca gürültünün ardından konu ile ilgili açıklama yapan Başbakan ise konudan haberinin olmadığını söylemiş. İlahi Yıldırım, Ankara’nın ortasında aylardır süren direnişten mi haberin yok? Bugüne kadar görmezden geldikleri Gülmen ve Özakça için bakalım ne yapacaklar? Umalım da harekete geçtiklerinde çok geç olmasın.
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça; biri akademisyen, diğeri de sınıf öğretmeni. AKP’nin kadro açmak için haksız, hukuksuz bir şekilde işinden ettiği onbinlerce insandan sadece ikisi. Ancak sadece kendileri için değil, bütün haksızlığa uğrayanlar için direnmeyi, gerekirse bu uğurda ölmeyi göze alan iki kişi. Onlar sadece kendileri için değil, AKP düzeninde haksızlığa uğramış, mağdur edilmiş herkes için direniyorlar.
Bu ülkenin vicdanlı insanları olarak onların sesini duyurmak, destek olmak hepimizin boynunun borcudur.


Bu yazı 49 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER