• Cuma, Şubat 23, 2018

HSK’nın yaz kararnamesi ve yargıda AKP kıyımı

okan2
Okan İşbecer
Temmuz17/ 2017

Malum Türkiye’nin son 25 gündür en önemli gündemi adalet. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve yüzbinlerce insanla İstanbul’a varıp, Maltepe’de milyonlarca insanın coşkulu bir mitingle taçlandırdığı yürüyüşün son günlerinde HSK’nın (Hakim ve Savcılar Kurulu) yayınladığı kararname, Türkiye’de adalet mücadelesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
HSK’nın yayınladığı Yaz Kararnamesi ile 780 hakim ve savcının yeri değişti. Yeri değiştiren hakimlerin çoğunluğunun AKP’ye yakın olmayan isimlerden oluştuğu iddia ediliyor. AKP’nin Yargı ile ilgili tasarrufları düşünüldüğünde bu iddianın gerçekliğe çok yakın olduğuna inanılabilir. Örneğin Yargıçlar Sendikası üyesi 9 hâkim ve savcıyı süren HSK, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin çatı iddianamede siyasi sorumluluğa işaret eden Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen gibi kritik görevler yapan isimleri de başka yerlere atayarak pasifize etti.
Bu arada HSK’nın Yargıtay’a seçtiği 14 yeni üye hakkında da Tayyip Erdoğan hayranı oldukları yönünde ciddi iddialar var. Örneğin bu isimlerden biri Deniz Feneri davasını kapatan hakim Harun Kodalak’tı. Aynı isim 15 Temmuz’dan sonra kolluk güçleri için gözaltı talimatı veren isimdi. Ancak Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem’i sanık değil de tanık olarak dinleyince iktidarı kızdırmış ve başsavcılıktan alınmıştı. Tekrar göze girmiş olacak ki, Yargıtay üyeliğine atandı.
Bir diğer şaibeli isim ise 17-25 Aralık soruşturmasında bakan çocukları ve Rıza Sarraf hakkında tahliye kararı veren İslam Çiçek. Çiçek aynı zamanda Tayyip Erdoğan hayranlığında yarışan bir isim. Ayrıca Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı da Yargıtay’a seçilen isimler arasında yer aldı.
Görünen o ki, FETÖ’den muzdarip gibi görünen AKP, çözümü kendi yargısını kurmakta bulmuş. Bu da adalet isteyen milyonların ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor.


Bu yazı 35 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER