• Perşembe, Temmuz 19, 2018

İlnur Çevik’ten referandum tehdidi

okan1
Okan İşbecer
Mart13/ 2017

Geçtiğimiz hafta Türkiye, İlnur Çevik adlı gazetecilikten gelme Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanının referandum ile ilgili attığı tehdit mesajını konuştu. İlnur Çevik, referandumda evet çıkmaması halinde “7 Haziran sonrası Türkiye’deki kaos ve istikrarsızlığı mumla ararsınız” dedi.
Tabii bu Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresinden gelen ilk tehdit değil. Bir taraftan cumhuriyet rejimine sahip çıkan yumuşak tonlarda konuşmalar yapılırken, diğer taraftan da gerçek niyetleri ortaya koyan yukarıdaki gibi mesajlar veriliyor. Demek isteniyor ki, 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin oyu düştü ve terör, kan, gözyaşı ve acı katlanarak arttı. Ola ki referandumda da hayır oyu baskın çıkmasın, daha da beteri olur.
İlnur Çevik, Twitter’dan paylaştığı mesaja gelen tepkiler üzerine mesajını silmek zorunda kaldı. Ancak daha sonra çıktığı bir televizyon programında yaptığı açıklama, özrü kabahatinden beter denecek cinstendi. Bir bakıma da 7 Haziran sonrasında oluşan terör ve kaos ortamının sorumlusunun AKP iktidarı olduğunun da itirafı niteliğindeydi. Referandumdan hayır çıkması halinde “bu istikrarsızlığı telafi edebileceğimiz bir 1 Kasımımız yok” diyen İlnur Çevik, başkanlığın geçmemesi halinde Türkiye’yi daha beter terör olayları yaşatmakla tehdit etti.
Peki, kim bu İlnur Çevik? Bu cüreti nereden buluyor? Elbette ki sırtını yasladığı iktidarın fütursuzluğundan. Adından da anlaşılacağı üzere çevik birisi bu İlnur Çevik. Ama çevikliği, her gelen iktidara yanaşmasındaki maharetine yorulmalı. Gazeteci diye bilinir. Gazeteciliğe de Ankara’da İngilizce yayınlanan Turkish Daily News gazetesiyle başlamıştır. Gazete aracılığıyla yakın ilişki kurduğu yabancılar vasıtasıyla devlet yöneticilerine yakınlaşmaya başlamıştır. Öyle ki, zamanla devletin kadrolu danışmanı olmuştur. Erbakan’dan Özal’a, Çiller’den Tayyip Erdoğan’a kadar bütün yöneticilerin danışman kadrosunda yer alır. Bununla da yetinmez, Barzani ve Talabani gibi isimlerle de iş tutar. Kuzey Irak’ın yeniden inşa edilmesinde büyük pay sahibidir. Bir taraftan Diyanet’e danışmanlık yapar, diğer taraftan sahibi olduğu restoran ruhsatsız içki sattığı için kapatılır. Nasıl? Tam AKP’ye yakışır bir danışman değil mi?
İnanıyoruz ki, Türk milleti 16 Nisan’da üzerine düşeni yapacak, İlnur Çevik gibilerinin tehditlerine pabuç bırakmayacaktır. Gelecek günlerin Türkiye’ye hayır getirmesini diliyoruz.


Bu yazı 206 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER