• Perşembe, Temmuz 19, 2018

İsmail Kahraman’ın Roma’da Atatürk resmiyle imtihanı

okan3
Okan İşbecer
Temmuz18/ 2016

AKP’nin Atatürk alerjisi malum. Atatürk’ün adını, resmini, cismini ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Kitaplardan çıkarıyorlar, ideallerini yok saydılar zaten, o ideallere sahip çıkan insanlara bile tahammülleri yok. Ezmek, sindirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.
Biliyorsunuz bunların başkan dedikleri biri var. Devlet başkanı olmadığı halde başkan diyerek başkan olduğunu zanneden bir kitle var. Bu adam, belediye başkanı olduğu dönemde huzurunda “sap gibi dikilmeyi” dünyanın en onur kırıcı şeyi gibi anlatıyordu bir zamanlar. Şimdilerde gaspettiği iktidarla kendine başkan dedirterek aklınca kendini Atatürk’ten büyük zanneden bu adam, hatırlarsınız bir Küba ziyaretinde meydanda Atatürk büstünü görünce gidip önünde “sap gibi dikilmek” zorunda kalmıştı.
AKP’lilerin çilesi bununla bitmedi, bitmeyecek de. Benzer bir durum geçtiğimiz hafta TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın başına geldi. Geçtiğimiz hafta İtalya’da temaslarda bulunan Kahraman, 500 yıllık Lancelotti Sarayı’nın içerisinde bulunan Kültür Merkezi’nin Atatürk ile ilgili bölümüne girince “Neden burada devlet başkanımızın da fotoğrafı yok” diye sormuş. Merak etmeyin, İtalyanlar, anlayışlı çıkmış, “sizin devlet başkanınız yok ki” deyip üzmemişler Kahraman’ı.
Başkan deyince Tayyip başkan olamayacağı gibi, müzelerde, belli başlı yerlerin Türkiye ile ilgili bölümlerinde Atatürk’ün yerine resimlerinin asılması için, büstlerinin konması için daha çok fırın ekmek yemesi gerekir diyeceğim ama dünyanın bütün ekmeklerini fırınlarıyla beraber yese bile böyle bir şey mümkün olmayacak.
İstediğin kadar zalimleş, istediğin kadar kitaplardan ismini çıkar, duvarlardan resmini indir, ne sen Atatürk’ün tırnağı olabileceksin ne de bu milletin kalbinden, ruhundan Atatürk’ü çıkarabileceksin. Sen geçicisin ama Atatürk, Türk milleti var olduğu sürece onun gönlünde ebediyen yaşayacak.


Bu yazı 102 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER