• Cumartesi, Haziran 23, 2018

Kabile devleti miyiz, değil miyiz?

okan4
Okan İşbecer
Kasım03/ 2017

Son ABD gerginliği ile birlikte siyasi hayatımıza her iki açıklamada bir giren bir kavram var: Kabile Devleti.
Önce Tayyip Erdoğan’dan başladı tabii ki. Her önüne gelene posta koymak ve olmayan hukukun üstünlüğünü varmış gibi göstermek için “Biz kabile devleti değiliz” demeye başlamıştı.
Şimdilerde başta düşük profil olmak üzere devlet ricalinin ağzından düşmüyor: “Biz kabile devleti değiliz!”
Erdoğan ve ekibi ısrarla reddettiğine göre oldukça kötü bir şey olsa gerek bu kabile devleti. Erdoğan ve ekibi, dediğimiz gibi Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğuna vurgu yapmak için kabile devleti olmadığımızın altını çizme ihtiyacı duyuyorlar. Peki, bu açıdan bakıldığında Türkiye bir hukuk devleti mi, yoksa Erdoğan ve ekibinin tezine göre bir kabile devleti mi?
Ülkenin en büyük muhalefet partisinin bir aya yakın bir zaman “adalet” diye ülkenin yarısını yürüyerek kat ettiği bir ortamda hukuk devletinden bahsedilebilir mi?
Ülkenin yargı bağımsızlığının bu kadar tartışıldığı bir ortamda hukuk devletinden bahsedilebilir mi?
Ülkeyi yöneten en üst makamın bütün yargı kararlarını incelediğini söylediği bir yerde hukuk devletinden bahsedilebilir mi?
Ülkenin savcıları iktidar aleyhine iddianame hazırlayamıyorsa, hakimler iktidar aleyhine veya iktidarın hoşuna gitmeyecek kararlar veremiyorsa, orada hukuk devletinden bahsedebilir miyiz?
Erdoğan ve ekibinin mantığına göre hukuk devleti yoksa kabile devleti vardı değil mi?
Teknik açıdan bakarsak, ülke zaten Tayyip Erdoğan tarafından yönetilmiyor mu? Yönetiliyor.
Tayyip Erdoğan’a ne diyorlar? Reis.
Reis, cumhuriyet rejimi yöneticilerine verilen bir unvan değil, bildiğim kadarıyla kabile devleti yönetenlere verilen bir unvan. Haliyle Türkiye de kabile devleti olmuş oluyor.
Türk milleti, binlerce yıllık tarihinde pek çok şekilde yönetildi ama benim bildiğim kadarıyla hiç kabile devleti gibi yönetilmemişti. Bu anlamda Tayyip Erdoğan ve ekibi Türk milletinin tarihine çalınmış bir kara leke olarak geçmiştir.


Bu yazı 54 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER