• Cumartesi, Mayıs 26, 2018

Karikatürist Oğan Kandemiroğlu ile söyleşi: Türk çizgi roman sanatında çok önemli bir isim: Oğan Kandemiroğlu

celal-ocal
Celal Öcal
Şubat07/ 2018

2014 yılı İstanbul Tüyap Kitap Fuarı 2023 Yayıncılık standında “Kıbrıs 1571-1974 Belgesel Resimli Roman”, “Korkuyu öldüren kahraman İBAD Bir Karabağ Efsanesi” kitapları tanıtıldı. Her iki eserleri Suat Turgut yazdı, Oğan Kandemiroğlu çizdi.
Suat Turgut ve Oğan Kandemiroğlu’na Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği 2014 Yılı Türk Kültürüne Hizmet Ödülü takdim edildi.
Çocukluk çağlarının vazgeçilmezi olan çizgi roman sahamız, uzun zamandan beri yabancı çizgi romanlar ve kahramanları tarafından işgal edilmiş durumdadır. Bir dönem Türk çocuklarına, Türk kahramanlarını öğretme düşüncesiyle eserler vererek sesini duyuran ve çok sevilen Ratip Tahir Burak’ın Barbaroslar, Sezgin Burak’ın Tarkan, Suat Yalaz’ın Karaoğlan ve Yandım Ali çizgi romanları günümüzde bulunmamaktadır.
6. Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu’nda Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’ın “Bizde bu işi yaygınlaştıran sevdiren Altay’dan gelen yiğit çizgi romanıyla Suat Yalaz olmuştur.” sözleri Türk çizgi roman sanatının öneminin ifadesidir.
Koloni idaresinden özgürlüğe, azınlıktan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ulaşan çizgide Kıbrıs Türkleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği büyük mücadeleyi Oğan Kandemiroğlu’nun çizgilerinden okumak okuyucuya hem gurur hem de hüzünlü bir mutluluk yaşatıyor.
Eser Rauf Denktaş’ın sözleriyle başlıyor ve Kıbrıs davasına hizmet etmiş sayısız kahramanlara, şehitlerimize, Kıbrıs halkına, kardeşlerimize ve geleceğimiz olan gençlerimize armağan edilmiş.
Kıbrıs’ın fethinden, İngiliz yönetimine terk edilmesine, 1950’de Menderes dönemi, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşu, TMT kuruluş kadrosu Fazıl Küçük , Rıza Vuruşkan, M. Kemal Tanrısevdi, Burhan Nalbantoğlu, Şefik Karabulut, Kenan Coygun, Cevat Giray, Rüştü Kazan, Süleyman Eyüpoğlu, Koca Toros Rauf Denktaş tanıtılmış.
1963 olayları, Dr. Nihat İlhan’ın eş ve çocuklarının katli, Cengiz Topel’in Hava harekâtı uçağının düşürülmesi, Grivas, Enosis, EOKA çetelerinin katlettiği Türkler, Demirel, Erbakan, Ecevit ile ne söylense az, ne yazılsa eksik olan Kıbrıs Barış Harekâtı’mız anlatılmış, en güzel şekilde çizilmiş. Tarih yapanların, tarih yazmalarının güzel örneğini oluşturan Suat Turgut ve Oğan Kandemiroğlu ile gurur duyuyoruz.
Bu ortamda 2023 Yayıncılık ve Oğan Kandemiroğlu’nun yaptığı büyük katkıyı bilmeye ve sahip çıkmaya davet ediyoruz.
Oğan Kandemiroğlu 1965 yılında İstanbul’da doğdu.Çizime 12 yaşında Tercüman Çocuk dergisinde başladı. Çarşaf dergisinde iki seneye yakın karikatür çizdi. Tekin Aral’la Fırt, Suat Yalaz’la Karaoğlan dergisinde çalıştı. 18 yıl Türkiye Gazetesi Çocuk dergisinde hizmet verdi. 1985 yılında vatani görevini yaptıktan sonra Almanya’da çalışmaya başladı.Çok sayıda resimli roman, film afişi, kitap kapağı çizdi. 1985 yılında ilk bilgisayar oyununu yaptı. ( Turrican, X-out, Crown)Yurt dışında 64 bilgisayar oyunu bulunuyor. 3D modelleme ve simülasyon üzerinde çalışma yapmakta. “Kim Kimdir Türkiye” kitabında Oğan Kandemiroğlu hakkında bilgi bulunuyor. Çalışmaları yurtdışında da büyük ilgi görüyor.
CELÂL ÖCAL: Oğan Bey siz Kıbrıs Barış Harekatı’mızın çizgi romanını yapmış ilk ve son sanatçımızsınız. Bu romanı oluşturmanız nasıl oldu?kibris-ibad
OĞAN KANDEMİROĞLU: Ben bir asker çocuğuyum. Dedem Fahrettin Kandemiroğlu Osmanlı ordusunda 1. Dünya Savaşı’na iştirak etmiş, Harp Madalyası ile taltif edilmiş miralay; babam Cenap Kandemiroğlu Süvari yüzbaşısı idi. 1974. Kıbrıs Barış Harekâtı ortamını yaşadım. Bu konuyu çizmek içimde bir ukte idi. Belgesel resimli romanlar çocukluğumdan beri çizmek istediğim konuydu. Suat Turgut Bey’le tanıştıktan sonra çizmeye başladım. Gönlümden geçen 1571 Kıbrıs’ın fethinden başlayarak Kıbrıs Türklerinin yaşadığı bütün ortamı çizmekti, bunun için Kıbrıs gazileriyle konuştum, Cengiz Topel’in otopsi raporunu okudum. Rum vahşeti korkunç boyutlardaydı. Kitabım daha geniş olacaktı, genişledikçe de kitap maliyeti artıyordu ancak 72 sayfa olarak yayımlanabildi.
CELÂL ÖCAL: Siz Kıbrıs Gazisi Alb. Muzaffer Tekin’le de tanışmıştınız. Nasıl tanıştınız?
OĞAN KANDEMİROĞLU: Muzaffer Tekin Ergenekon davasından uzun süre tutuklu kaldı, cezaevinde kanser oldu. Kitabımda Kıbrıs Harekâtı’nda gösterdiği yararlığı çizmiştim. Kitabımı elimle ona vermek istiyordum. Yayıncım Suat Turgut’la birlikte sizin de bulunduğunuz bir ortamda Muzaffer Tekin Bey’le görüştüm. Çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik, yine görüşelim diyerek ayrıldık. İkinci bir görüşmemiz olmadı. Gazi Tğm.Muzaffer Tekin kısa bir zaman sonra vefat etti. Nur içinde yatsın.Saygı ve rahmetle anıyorum.
CELÂL ÖCAL: Oğan Bey, bir Karabağ Efsanesi Korkuyu Öldüren Kahraman İbat’ın çizgi romanını da yaptınız. Bu konuyu çizmeniz nasıl oldu?
OĞAN KANDEMİROĞLU: Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ın Ermenistan tarafından işgal edilmesi ve yapılan katliamlar yüreğimde büyük bir sızı olarak yaşıyordu. İbad’ı tanıdım mücadelesini ağzından dinledim. Bu önemli konu ne yazık ki Türkiye’de bilinmiyordu. Türk Dünyasının kahramanı İbad’ın Türkiye’de tanınmaması büyük eksiklikti. Bu kahramanı tanıtmak için çizdim.
CELÂL ÖCAL: Bundan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
OĞAN KANDEMİROĞLU: Kore Savaşı’mızın, Ertuğrul gemimizin çizgi romanını da yapmak istiyorum. 1. Dünya Savaşı’mızın önemli gemilerinden Yavuz ve Midilli’nin, Goben ve Breslav’ın çizgi romanlarını yapmak istiyorum. Yabancı kahramanları değil bunları çizmek istiyorum. Türk tarihine mal olmuş önemli hadiseleri öğretmek istiyorum.
CELÂL ÖCAL: Nasıl Yahya Kemal-Münir Nurettin Selçuk dostluğu Türk musikisinin, Türk edebiyatının en güzel bestelerini oluşturduysa, sizin de Suat Turgut’la olan dostluğunuz sanat gücünüzün Kıbrıs ve İbat çizgi romanlarının hayat bulmasını sağladı. Yıllardan beri Türk tarihinin gerçek kahramanlarını çizgi romanlarla tanıtma mücadelesini fedakarlıkla sürdüren Suat Turgut’a 2023 Yayıncılık’a, büyük sanat gücünüzle, Türk tarihinin tanıtılmasında yaptığınız çalışmalar nedeniyle size, çok teşekkür ediyor, tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.


Bu yazı 71 kez okundu.

Celal Öcal
SON EKLENENLER