• Cuma, Nisan 20, 2018

Kemal Kılıçdaroğlu yargıya müdahaleyi eleştirdi: Bu hukuksuzluk 12 Eylül’de bile yaşanmadı

kilicdaroglu
Türk Solu
Nisan07/ 2017

5 Nisan Dünya Avukatlar Günü için düzenlenen bir toplantıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart gecesi yaşananları değerlendirdi:
“Hukuk insanları gerçekten Türkiye’de adalet olup olmadığını sorguluyorlar.
Size çok basit bir örnek vereceğim. Düşünün iki gazeteci savcı serbest bırakılmalarını istiyor, Murat Aksoy ve Atilla Taş’la ilgili ifade ediyorum düşüncelerimi, savcı serbest bırakılmalarını istiyor, yargıç da serbest bırakıyor. Serbest bırakılacak, gece yarısı tekrar mahkeme kuruluyor, tekrar savcılar devreye giriyor ve gözaltına alınıyorlar.
Emin olun 12 Eylül darbe döneminde bile bunlar yaşanmadı. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz?
Savcı serbest bırakıyor, yargıç serbest bırakıyor. Birisi bir tweet atıyor, ‘o yargıcı ve savcıyı asıl yargılamak ve mesleklerinden atmamız gerekiyor’ deniyor, bir panik havası başlıyor, yedek savcı, yedek yargıç tekrar gözaltı… Ve bunun adı da adalet oluyor. Böyle bir tabloyu 1971 darbesini, 12 Eylül darbesini yaşamış bir kişi olarak söylüyorum, hiçbir dönemde yaşamadım. Hiçbir dönemde böylesine demokrasiden, hukuktan uzaklaştığımız bir dönemi yaşamadım.
Başka bir şey daha Cumhuriyet Gazetesinin yazarları tam 155 gündür iddianame bekliyorlar, ‘Neyle suçlanıyoruz’, yargılanmak istiyorlar. Deniyor ki hayır, sizi yargılamayacağız. Serbest bırakın, serbest de bırakmayacağız. Nerede kalacaksınız? Silivri’de kalacaksınız.
Nerede adalet, nerede hukuk, nerede hak? Bunların hiçbirisi yok. Sözde var, ama özde bunların hiçbirisi yok. Böyle bir Türkiye’de yaşıyoruz.”


Bu yazı 53 kez okundu.

Türk Solu
SON EKLENENLER