• Salı, Mart 20, 2018

Kenya kadar olamamak

okan3
Okan İşbecer
Eylül11/ 2017

Geçtiğimiz ay, Afrika ülkesi Kenya’da başkanlık seçimleri yapılmıştı. Yapılan seçimlerde Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın kazandığı açıklanmıştı. Ancak bu seçim, geçtiğimiz günlerde Yüksek Mahkeme tarafından iptal edildi. Buna göre Kenya’da 60 gün içerisinde yeniden başkanlık seçimi yapılacak ama asıl önemli olan ve bizi de ilgilendiren, seçimin iptal gerekçesi.
Yüksek Mahkeme Başkanı David Maraga, altı yargıçtan dördünün oyuyla alınan kararını, “Seçimler anayasa ve ilgili yasalarla uyumlu yapılmamıştır. Kenyatta’nın kazandığına dair açıklanan sonuç geçersiz ve hükümsüzdür, iptal edilmiştir” sözleriyle duyurdu. Kenyatta’nın rakibi Odinga, sonuçların “hileli” olduğunu çünkü yetkililerin bu sonuçları destekleyen belgeleri sunamadıklarını belirterek itiraz etmişti. Muhalefet internetten yayımlanan sonuçları, oyların sandık başlarında kayda geçirildiği tutanaklarla desteklenmediği için hileli olduğunu öne sürüyordu. Odinga, “Bu rakamlar uydurma, bunlar hileli” demişti. Yüksek Mahkeme de sonuçların tutanaklarla desteklenmediği gerekçesiyle seçimleri iptal etti.
Kenya ile Türkiye arasında seçimler konusunda tuhaf bir benzerlik var. Mesela Kenya’da da 2003 yılından beri seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle her seçime itiraz ediliyor. Kenya’da ilk kez bir başkanlık seçimi hile gerekçesiyle iptal edildi. Türkiye’de de göz göre göre bir hile yapıldı. AKP’nin talimatıyla YSK usulsüz seçim yaptırdı. Muhalefet bunun peşini bırakmamalı.
Bize dönecek olursak, AKP Genel Başkanı’nın önünde iki kat olan Anayasa Mahkemesi Başkanı böyle bir karar verebilir mi? Ya da üyelerini AKP’nin atadığı Anayasa Mahkemesi üyeleri böyle bir kararın altına imza atabilirler mi? Yoksa Erdoğan’ın dediği gibi “atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra” arkasından el mi sallarlar?
Tabii burada muhalefetin ısrarını da gözden kaçırmamak gerek. 2003’ten beri her seçime itiraz etmiş ve peşini bırakmamışlar. En sonunda da istediklerini almışlar. İşte Kenya kadar olamamaktan kastım bunu da kapsıyor.


Bu yazı 157 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER