• Perşembe, Haziran 21, 2018

Kerküklü gazeteci-yazar Özdemir Hürmüzlü ile söyleşi: Kerkük’te Türkmenler referanduma katılmayacak Sonuçları tanımayacağız

ozdemir-hurmuzlu
Türk Solu
Eylül11/ 2017

Kerküklü gazeteci-yazar Özdemir Hürmüzlü ile Telafer’in IŞİD işgalinden kurtuluşu ve 25 Eylül’de Kerkük’te yapılacak referandum üzerine görüştük. Kerkük’te bulunan Özdemir Hürmüzlü’yle görüşmeyi internet üzerinden Yazıişleri Müdürümüz Özgür Erdem gerçekleştirdi.

Türkiye Telafer’de 
sınır kapısı açılmalı
TÜRK SOLU: Öncelikle okurlarımızın tanıması açısından kendinizden biraz bahseder misiniz? Kendinizi tanıtır mısınız?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: 1979 Kerkük doğumuyum. Atatürk, Türklük ve edebiyat kökenli bir aileden geliyorum. Babamın amcası işgalci İngilizler aleyhinde şiir yazdığı için Kerkük’ten sürgün olan ilk Türk’tür.
Babam ise Türkmenlerin önemli edebiyatçılarındandır. Aynı zamanda Türkmen mücadelesi içinde üç kez sürgüne yollanmış, dört kez tutuklanmış, işkence görmüş o yüzden iki kulağını kaybetmiş bir adamdır.
Ben de aynı onların yolunda şu anda Türkmen Milli Mücadelesine büyük uğraş vermekteyim.
TÜRK SOLU: Telafer kurtarıldı. Bütün Türk milleti çok sevindik. Peki Telafer’de demografik bir değişiklik oldu mu IŞİD işgalinden beri? İşgal öncesi nüfus nasıldı, sonra ne durumda? Telafer hâlâ bir Türkmen şehri mi?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Evet çok geç kalınmış bir operasyonla Türkmen kenti Telafer kurtarıldı. Beklendiği gibi IŞİD terör örgütü Musul kurtarma operasyonu sırasında kırıldığı için fazla direnemedi.
Telafer Türkmenler için çok büyük bir öneme sahiptir zira tamamen Türkmenlerden oluşan bir kenttir. Aynı zamanda ekonomi bakımından hayli önemli. Eğer işgal edilmeseydi Türkiye’yeyle sınır kapısı açılması düşünülüyordu.
İşgalden sonra yüz binlerce Türkmen göç etmek zorunda kaldı. Bir kısmı lrak’ın güneyine gitmek zorunda kaldı bir kısmı ise Kerkük ve Dohuk kamplarında çok ağır şartlarda kalıyor.
ABD Telafer’de mezhep çatışması kışkırtıyor
Bizim önceliğimiz kentte toplumsal barışı sağlamak çünkü bildiğiniz gibi ABD işgali sonrası ülkeyi mezhep çatışması vurduğu gibi ne yazık ki Telafer’e sıçradı. Türkmen yetkilileri bu konuda çok uğraş veriyorlar.
Ama endişe edilen bir durum yaşandı: ABD’nin Telafer yakınlarında bir üs kurduğunu iddia ediliyor. Bu da çok tehlikeli bir durum.
TÜRK SOLU: Peki Telafer’de nüfus durumu nasıl? İşgal öncesi 350 bin Türkmen vardı. Şimdi nasıl?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: En son operasyon öncesi 12 bin civarında sivil bulunduğu söyleniyordu. Şimdi ise boşalmış durumda. Operasyon sırasında siviller için güvenli bir geçiş yapıldı.
TÜRK SOLU: Dohuk ve Kerkük’teki Türkmenler geri dönecek mi Telafer’e? Yoksa Şii Araplar Telafer’i Araplaştıracak mı?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: İşte bizim önceliğimiz bir an önce yerlerine dönmelerinin sağlanması.Şimdilik biraz zor çünkü ekiplerce bombalardan temizleme, arama-tarama faaliyeti başlatıldı. Yoksa tüm göçmenler çok zor günler geçiriyor bir an önce evlerine dönmek istiyorlar.
Türkiye Türkmenleri yalnız bırakıyor
TÜRK SOLU: Şöyle bir tehlike görüyoruz. Telafer en kuzeydeki Şii yerleşim birimi. ABD Irak’taki Şii-Sünni çatışmasını daha da kuzeye yaymak için Telafer’i kullanabilir. Ve operasyon için gecikmiş demiştiniz. Bunun nedeni Telafer’in Türkmenler ya da Türkiye tarafından değil yani Türkler tarafından değil, Şii Araplar tarafından kurtarılmasını sağlamaktı belki de. Türkmenler acaba buna hazırlıklı mı? Mesela kente giren Haşdi Şabi, yönetimi Türkmenlere gerçekten de devredecek mi?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Evet, bu bahsettiğiniz konu daha önceden ABD tarafından uygulanmıştır. Ve muhtemelen uygulamaya da devam edecek.
Ayrıca bu konuda Türkiye’ye görev düşer. Merkezi hükümet ile bu endişeleri detaylı bir şekilde ele alması gerekir, çünkü Türkmenlere siyasi destek lazım. O desteğin de Türkiye’den gelmesi lazım, aksi takdirde her ihtimali göz önüne almamız gerekiyor.
Irak’ta tüm gruplar, Türkmenler dışında her grup destek alıyor. Hem de uluslararası destek. O yüzden hem siyasi hem de askeri gücü var ve kurdukları projenin uygulamasına yol açıyor.
TÜRK SOLU: Türkmen meselesi, Kıbrıs gibi bir milli mesele olarak görülmüyor mu sizce?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Kesinlikle hayır. Ankara’nın bir Türkmen politikası yok.
TÜRK SOLU: AKP yönetiminden ayrı olarak AKP tabanının, CHP ve MHP’nin bakışı ve duruşu nasıl?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Öncelikle bizim için Türkmen meselesinin partiler üstü milli bir mesele olması lazım, çünkü Kerkük ve Telafer Türkiye için milli güvenlik açısından çok önemli. Ayrıca tarih bakımından yüzlerce yıl bu bölgelere hakim olmuş bir Türkiye var.
Dolayısıyla Türkmen meselesinin TBMM’de ele alınması gerekir, çünkü tüm partiler bu kurumda temsil ediliyor. Bu önemli mesele sadece AKP, MHP ve CHP’nin meselesi değil Kıbrıs gibi Türkiye’nin güvenlik meselesidir.
Referandum Kerkük’te 
iç savaş körükleyebilir
TÜRK SOLU: 25 Eylül’de Kerkük’te gerçekleşecek referandum için düşüncelerinizi alabilir miyiz?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Biraz öncesine dönelim. 21 Mart günü Kerkük Valisinin dayatması ile Türkmen ve Arap üyelerinin boykot etmesine rağmen Kerkük İl Meclisi Kürt üyeleri Kerkük’te Irak bayrağı yanına Kuzey Irak Yerel Yönetimi’nin bayrağı asılması kararı aldı. Başta Bağdat Hükümeti olmak üzere Türk hükümetinin de fazla sesi çıkmayınca bu gelişme Kürtlere güç verdi. Dolayısıyla referandum kararı alındı.
Kerkük’ün statüsü merkezi hükümete bağlı, ama yine Kerkük İl Meclisi’nde Kerkük’te de referandumun yapılması kararı Kürt üyeleri tarafından alındı.
Bu karar yaşadışıdır, anayasaya aykırıdır ve hiç geçerliliği yok. Ama zorla alındı ve bu karar kentte bir iç savaş fitilini alevlendirmeye yol açabilir.
Kerkük’te uzlaşı umudu kalmadı her şey güce bağlı
TÜRK SOLU: Sizin Kerkük için bir “Ortak Statü Proje”niz vardı. Bunu biraz açar mısınız?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Evet var, Kerkük’ün özel bir statüye kavuşması için Türkmenler tüm gruplara bir proje sundular. Kürtler dışında herkes sıcak bakmıştı.
Ancak IŞİD terör örgütünün olayı patladıktan sonra durum değişti. Artık Kerkük Kürtlerin hakimiyeti altında. Merkezi hükümetin gücü çok zayıf, hatta yok.
Dolayısıyla Kürtler aldıkları son iki anayasaya aykırı karardan sonra Kerkük’te uzlaşı diye bir şey kalmadı, her şey güçle yapılıyor.
TÜRK SOLU: Türk şirketlerinin Kürt bölgesinde çok yatırım yaptığını, ancak Türkmen bölgelerine gelmediklerinden yakınmıştınız. Devlet bu noktada bir teşvik politikası izleyebilir mesela, Türkmen bölgelerine giden şirketlere destek olabilir. Peki Türk yatırımcı neden Türkmenlere bu kadar ilgisiz?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Evet Kuzey Irak’ta bine yakın Türk firması var ama Türkmen bölgelerinin güvenli olmadığı gerekçesiyle buralara yatırım yapmıyorlar. Az da olsa var, ama umduğumuz seviyede değil. Türk yatırımcıların ilgisiz olması Türkiye’nin özel bir Türkmen politikasının olmamasındandır.
25 Eylül’de referanduma katılmayacağız
TÜRK SOLU: Referandum için bir şey daha sormak istiyorum. 25 Eylül’deki referandumun ertelenmesi, iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu mu? Ayrıca, referandumda Kürtler kesinlikle kazanacak mı? Yoksa Araplar ile Türkmenler %50’yi geçebilir mi?
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Biz Türkmenler kesinlikle bu referanduma katılmayacağız. Çünkü bu konu bizi ilgilendirmez. Bizim Türkmenler olarak kendi hedeflerimiz var. Bu hedefler doğrultusunda hareket ederiz.
Ayrıca biz bu referanduma katıldığımız takdirde yasal olmayan, anayasaya aykırı olan bir durumu tanıyoruz anlamına gelecektir.
TÜRK SOLU: Yani Türkmenler bu referandumu tanımıyor, sonuçlarını da tanımayacak, meşru görmüyor.
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Evet kesinlikle. Biz milli çıkarlar doğrultusunda hareket ederiz.
TÜRK SOLU: Çok teşekkür ediyoruz. Mücadelenizde başarılar diliyoruz.
ÖZDEMİR HÜRMÜZLÜ: Ben teşekkür ediyorum ilginiz için.


Bu yazı 127 kez okundu.

Türk Solu
SON EKLENENLER