• Cuma, Nisan 20, 2018

Kılıçdaroğlu’ndan Başkanlığa karşı ortak mücadele çağrısı

okan1
Okan İşbecer
Ocak09/ 2017

Geçtiğimiz hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki suikast ihbarı yapıldığını bizzat Başbakanın kendisi açıkladı. Yarın bir gün gerçekten böyle bir şey olursa aklanmak için tedbirini şimdiden alıyor sanırım. Bu ülkede, özellikle son iki yıldır giderek artan terörün arkasında iktidar partisinin olduğu yönündeki inanış her geçen gün daha da çok artarken, hükümet kanadı, Türkiye’nin tek muhalefet partisinin genel başkanına karşı bir suikast durumunda suçlamalara muhatap olmamak için şimdiden tedbirini alıyor.
Tek muhalefet lideri diyoruz, çünkü her ne kadar Meclis’in fiili bir işlevi yoksa da, MHP’nin tam teslimiyetinden sonra Meclis’te muhalefet eden bir tek CHP kaldı. Özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz hafta parti grup toplantısında yaptığı çağrı oldukça önemliydi: “Şu anda çöken bir devlet gerçeğiyle karşı karşıyayız” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu anayasa değişikliği CHP’nin sorunu değildir. Atatürkçüler, ülkücüler, samimi Müslümanlar, demokrasi isteyenlerin ortak sorunudur. Hep beraber bu anayasa değişikliğine karşı mücadele etmek zorundayız” dedi.
Kılıçdaroğlu konuşmasında ortak muhalefet çağrısı dışında çok hayati konulara da değindi. Ağustos 2012’de, bir IŞİD çetesinin “Bize savaşın başında katılan savaşçıların çoğunun yanı sıra teçhizatımız Türkiye üzerinden geldi” sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “TIR’larla silah gönderdiler. O silahların tamamı Türkiye’ye döndü” dedi.
Şu an için iktidar için de, Saray için de, birleşik bir muhalif hareket her şeyden daha tehlikelidir. CHP Genel Başkanı’nın bu çağrısı oldukça önemli ve olumludur. MHP’nin de ayrışmasıyla birlikte dost, düşman iyice ortaya çıkmıştır. Kalanları birleştirmek ve Başkanlık dedikleri dikta rejimine karşı birleşik ve güçlü bir muhalefet artık her zamankinden fazla gereklidir.
Ama bunun sözde kalmaması ve bir an önce CHP’nin girişimlere başlaması gerekmektedir.


Bu yazı 58 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER