• Perşembe, Kasım 23, 2017

Kırımoğlu’nun AKP’ye isyanı

onure
Genç Türk
Temmuz04/ 2016

Kırım Davası’nın efsane lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan özür dileyen mektubuna sert tepki gösterdi.
Doğan Haber Ajansı’na verdiği mülakatta Kırımoğlu, Türkiye’nin Kırım ilhakından dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmadığını hatırlattı. Üstelik uçağın düşürülmesinden sonra Rusya’nın Türkiye’ye ambargo uygulamasına rağmen Türkiye’nin Rusya aleyhine ambargoya katılmamasına bir anlam veremediğini söyledi.
Kırım’ın işgali üzerine ABD ve AB’nin başlattığı ekonomik ambargo Rusya’nın canını epey yaktı. AKP ise içeride oy toplamaya yönelik tüm Rusya karşıtı hamasi söylemleri devreye soktuğu günlerde bile asla Rusya aleyhinde en ufak bir somut adıma gitmemişti. En son sosyal medyada takılan “sevgili Putin” mektubuyla Rusya lehine somut adıma gidildiğini de gördük.
Hatırlanırsa Nisan 2014’te Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki (AKPM) Rusya’ya yaptırımlar oylamasında Türkiye’den CHP’li temsilciler (Deniz Baykal, Gülsün Bilgehan ve Haluk Koç) yaptırımları desteklerken, AKP’li temsilciler (Reha Denemeç, Ömer Selvi, Suat Önal ve Şaban Dişli) Rusya lehine oy verdiler.
28 Ocak 2015’te AKPM’de yaptırımların devam etmesine yönelik oylamada CHP’li Gülsün Bilgehan ve Deniz Baykal yaptırımların devamından yana oy kullanırken AKP’li Ömer Selvi, Şaban Dişli, Ahmet Berat Çonkar ile CHP’li Haluk Koç yaptırımların devam etmesi için “hayır” dedi. Diğer 4 AKP’li parlamenter ise (Tülin Erkal Kara, Ahmet Türkeş, Reha Denemeç ve Egemen Bağış) çekimser kaldı.
Kırımoğlu’nun AKP’ye isyanı sadece ekonomik ambargolar konusuyla sınırlı kalmadı. AKP’nin hiç bir zaman Kırım Tatarları’na yeterli desteği vermediğini söyleyen Kırımoğlu uçak krizinden sonra bile bu durumun değişmediğini vurguladı.
Uluslararası arenada Kırım Türkleri’nin hiç bir zaman AKP’nin gündemi olmadığını söylemek için uzman olmaya gerek yok. En basitinden bir örnek daha Nisan ayında İstanbul’da düzenlenen İslam Zirvesi’nde yaşandı. Erdoğan daha toplantıdan bir gün önce Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin durdurulmasından tek satırla bile bahsedip kınamadı. Rus işgal yönetiminin sözde Kırım başsavcısının “Rus yasalarına aykırı olma” gibi tam anlamıyla ilkel sömürgeci bir zihniyetle Kırım Tatarları’nın milli iradesini yok sayması Erdoğan’ın gözünde İslam Dünyası’nın bir sorunu değildi. Bunu o dönem gene bu köşeden Rus korkusu değil Türk alerjisi diye değerlendirmiştik.
Kırımoğlu mülakatın sonunda baştan sona samimiyet akan bu ifadeleri kullanıyor: “Bu nasıl bir politika, anlamak mümkün değil. Uçak krizi sonrasında özür dilemesi gereken, Türkiye değil, Rusya’ydı. Rusya Suriye’de Türkmen nüfusu imha ederken Türkiye’nin böyle bir girişimde bulunmasını doğru bulmuyorum. Ben, haberi öğrendiğimde, inanamadım. Eğer Rusya Türkiye için dost ve kardeş ülke ise, o zaman biz Kırım Tatarları ne oluyoruz?”
Evet Kırım’ın yiğit kahramanına yürekten katılıyoruz. Madem Rusya dost ve kardeş Kırım Tatarları, Suriye Türkmenleri ve daha nice Rus emperyalist zulmü altında inleyen insan düşman mı?
Onur Erkan


Bu yazı 95 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER