• Cuma, Mart 23, 2018

Kürt milliyetçilerine güvenmenin sonu…

eser-ozaltindere
Eser Özaltındere
Mart02/ 2018

Toplumlarda, “aydın” olmanın kişilere yüklediği çok sayıda sorumluluklar bulunmaktadır. Özellikle de bizim gibi son yurdu Türkiye’de ilelebet payidar kalmak isteyen, üzerinde emperyalistler tarafından bin bir türlü dolaplar çevrilen, geçmişte yedi düvele karşı muazzam bir Kurtuluş Savaşı vermiş, miadını doldurmuş bir imparatorluğun üzerine pırıl pırıl bir ulus devlet kurmuş, aydınlanma devrimlerini gerçekleştirmiş, köklü bir tarihe ve kültüre sahip olan uluslarda…
Böylesi toplumlarda emperyalistlerle karşılaştırıldığında “entelijansiyanın” misyonlarındaki “öncelikler” de ister istemez farklılaşacaktır. Bunun da ötesinde zaten, gerçek entelektüelin en önemli görevlerinden biri de; gelip geçici olan tarihsel, kültürel, toplumsal, siyasal, ekonomik vd. insansal olayların arkasındaki “arkhe”yi, kalıcı “gerçeği” ortaya koyabilmek; bunun çerçevesini ve teorisini oluşturabilmektir. Tabii ki kendi toplumunun tarihsel koşullarından hareket ederek. Sade bir vatandaş ile aydının arasındaki fark da buradadır. Çünkü, sade bir vatandaş bilgilerin sebep-sonuç ilişkisini, aralarındaki bağlantıyı öğretisel bazda çözümleyemez ve kurgulayamaz. Oysa gerçek bir münevver, geçmiş ve şimdinin bilgisinden hareketle öngörülerde bulunabilir ve toplumuna önderlik ederek aydın sorumluluğunu yerine getirebilir. Onun geçmişteki görüş ve tespitleriyle sonrakiler arasında büyük tutarsızlıklar da yoktur.
Bu girizgâhtan sonra gelelim sadede! İnsan bazen; “geçmişte neler yazmışız, doğru mu söylemişiz?” diye, eski yazıları bir gözden geçirme gereksinimi duyuyor. Yine o merak durumlarından birinde, Kürt şoven partisi HDP ile ilgili bu köşede yazdıklarımız gözümüze ilişti. Birçoğunu gözden geçirirken, öngörülerimiz de dahil pek de yanılmadığımızı gözlemledik! Bu sırada ilk dikkatimizi çeken konu da, yazıların üzerindeki Türk Solu’nun dizayn ettiği resimler oldu. Bazıları Kandil’le ilgiliydi ve yazıların içeriğine çok uygun olmanın yanında, HDP’nin ne mal olduğunu da gözler önüne seriyordu. Bu fotoğraflardan biri de Apo’nun resmi ve PKK çaputunun önünde arz-ı endam eden çapulcuları gösteriyordu. Burada, merkezde komitacı reis Karayılan yer alırken; sağında yancı Selo, solunda Adıyamanlı Sırrı ve kasr-ı kancolu Ahmet Kürt de dahil birkaçı daha sağlı-sollu dizilmiş olarak peşmerge kıyafetli eşkıyaların arasında poz veriyorlardı. Hatta, Zaza dönmesi Selo bir adım da “geride” gibiydi. Hani olur ya, emir erleri saygıdan dolayı komutanın hep biraz arkasındadırlar, onun gibi bir şey! Hele Türkmen devşirmesi Sırrı’nın suratından gülücükler hiç eksik olmuyordu. E o da haklı! Böylesi ezikler için, çete reislerinin eteklerinin dibinde bulunulması çok mutluluk verici bir olaydır.
Bu resimler bile, Kürt milliyetçisi HDP’nin silahlı ve bölücü bir eşkıya örgütüyle organik bağ içerisinde bulunulduğunun en güzel göstergesidir. Her ikisinin “ortak” çalıştıklarını, birinin silahlı güç diğerinin ise siyasî bir ayak görevi üstlendiğini, HDP’nin siyasî bir kol olarak PKK örgütünün olmazsa olmazı olduğunu, bunun TBMM’ye sokulmaması gerektiğini senelerce yazdık. Yıllar sonra söylediklerimize gelindi; HDP’li milletvekilleri hakkında soruşturmalar açıldı, tutuklamalar yapıldı. Ama yıllar boşa geçti ve Kürtçüler sürekli “zemin” kazandılar. Bu da kankaları cinayet şebekesi PKK’ya yaradı ve bize şehitler olarak geri döndü. Öyleyse, neden zamanında bunların kafalarına vurulmadı?
Bakın, Kürt milliyetçilerinin ve Apo’nun bu aralar sesi hiç çıkmıyor. Peki, Türkiye bundan bir zarar görüyor mu? Hayır! Aksine, o bağlamda ülkeye huzur geldi. AKP iktidar olmadan önce, 2000’li yıllara girerken de uzun mücadeleler sonucu bu huzur sağlanmıştı. Ama, AKP hükümet olduktan sonra PKK ve türevine her türlü kolaylığı sağladı. “Demokratik açılım”, “çözüm süreci”, “kardeşlik projesi” dedi; askerin elindeki yetkileri valilere verdi, operasyona çıkan askere müfettişler gönderdi, Kürtçe konuşmayı bir iş zanneden, “kalkışma” provalarına göz yumarak “cana geleceğini mala gelsin” diyen, polise tokat atan, şapkasını elden ele dolaştırarak onunla alay eden Kürtçü milletvekillerini görmezden gelen valiler atadı, “şehir savaşına” zemin hazırladı. Bunları biz gördük sayın zat-ı külliye, siz göremediniz mi?..
Zamanında; AKP iktidarının ilk yıllarında, Kürtçülerle halvet durumlarında oldukları dönemde, verdikleri ödünlerden dolayı “intifadaya” katılarak polisle çatışan, taş atan 14-18 yaştaki “ergenlerin” daha sonra milis ve terörist olarak kurşun yağdıracağını hep ifade ettik. Nitekim bunlar, süreç içerisinde o başıboş ortamda eğitilerek “şehir savaşındaki” çatışmalarda ortaya çıktılar. Yüzlerce güvenlik görevlisini şehit ettiler, şehirleri harabeye çevirdiler, milyarca dolarlık zararlara neden oldular. Ayrıca, İmralı’da çete reisi Öcalan’ı beş yıldızlı bir otelde yaşar gibi PKK eşkıyasını yönetmesinin inanılması güç bir garabet olduğunu defalarca dile getirdik. O kadar ki, herifçioğlu neredeyse İmralı’da “imza günü” düzenleyecekti.
Tabii ki bu aymazlıklar hep PKK’ya yaradı, evlatlarımızın boşu boşuna harcanmasına neden oldu. Dedik ki; bunlardan “Türkiye partisi” olmaz, bu evrilmemişler bırakın Kürt milliyetçiliğini, “Kürt ırkçısıdırlar!” Nitekim Sırrı Sakık denilen hain, Emine Ülker Tarhan’a “ırkçı” bir yaklaşımla Boşnak kökenli olması dolayısıyla “dağdan gelip bağcıyı kovuyorsunuz” derken, Meclis kürsüsünde kırılmadık bardak bırakmayan Kürt şoveni Hasip Kaplan aynı “ırkçı” tutumla; HDP başkanlığı için dönme Sırrı’yı hedef alarak “sakın bir Türk göz dikmesin!” ifadesini kullanıyordu. Bu zevatın “Kürt Kızıl Elmacısı” olduğunu; Suriye, Türkiye ve İran’ın bazı bölgelerini de içeren “Büyük Kürdistan’ı” kurmak istediklerini de söyledik.
Nitekim Kobani ile ilgili mitingler düzenlenmesi, militanca Afrin operasyonu karşıtlığı yapılması, Suriye’deki sözde Kürt kantonlarının “yerel meclis” seçimlerinde “gözlemcilik” misyonunun üstlenilmesi, Afrin için başta ajan Figen Yüksekdağ ve Kürtçe bilmeyen Balabanlı Türkmen devşirmesi Sabahat Tuncel olmak üzere tutuklu 9 Kürtçünün açlık grevine başlamaları hep bu “Kürt Turancılığı” amacına yönelik eylemlerdir. Yine dedik ki; “etmeyin, eylemeyin; Suriye ile 900 küsur km. sınırımız var, PKK buradaki Kürtlerden de besleniyor, yeni bir ‘cephe’ açmayın, ABD’ye inanmayın!”
Peki ne oldu? Reis-i külliye Emevi Camisi’nde namaz kılmak sevdasıyla bodoslama Suriye’ye daldı ve başına iş aldı! Şimdi de “Obama beni kandırdı” diyor. Bu arada Habur rezaletini, Barzani bayrağının göndere çekilmesini, Kobani için sınırların Peşmergeye açılmasını, lahmacunlarının paralarının T.C. tarafından ödenmesini, Şivan Perver’le kurdele kesilişlerini filan hiç saymıyorum. Eyy zat-ı külliye, bütün bunlar senin iktidarlarında olmadı mı?
Senin “Gazilik” unvanına hakkın olabilir mi? Fırat Kalkanı, Zeytindalı operasyonları da hep senin kendi çuvallamalarını düzeltmeye çalışmandan başka bir şey değildir. Bak bizler, doğruluğu “ispatlı” görüşlerimizin her zaman arkasındayız. Ama sen, baştan aşağı zırvalık dolu icraatlarının arkasında duramazsın!..


Bu yazı 90 kez okundu.

Eser Özaltındere
SON EKLENENLER