• Cuma, Ağustos 18, 2017

Lozan, Erdoğan, Adalar

okan4
Okan İşbecer
Ağustos01/ 2017

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin tapusu Lozan Anlaşması’nın yıldönümüydü. Yine bilindik tartışmalar yaşandı, ancak Erdoğan’ın Lozan mesajı, tüm bu tartışmaları geride bırakıp Lozan gündeminin başına yerleşti.
Erdoğan Lozan mesajında, “Türk Milleti, Lozan Anlaşması ile bu topraklardaki bin yıllık varlığını hedef alan Sevr’i yırtıp atmış, bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya kabul ettirmiştir” dedi.
Erdoğan’ın mesajı şaşkınlık yarattı. Şaşkınlığa sebep, mesajında Lozan’ı sağlayan Atatürk ve İnönü’nün anılmaması değildi elbet. Biz buna alıştık. Öyle ya, Lozan gökten zembille inmişti. Neyse konuyu dağıtmayalım, şaşkınlığımızın sebebi, Erdoğan’ın daha 10 ay önce topladığı muhtarlara Lozan hakkında söylediklerindendi. Çünkü Erdoğan o konuşmasında Lozan’dan “Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan’da verdik. Zafer bu mu?” diye bahsetmişti.
Biz tabii alıştık Erdoğan’ın bu dönüşlerine, sürekli kendini yalanlamasına da, böyle giderse AKP kitlesinin çok yakında kafası yanacak haberi olsun.
Hazır sözü açılmışken şu adalar konusuna da bir bakalım. Malum adalar konusu da şu sıralar gündemde.
Tayyip Erdoğan’ın “Bağırsan sesin duyulur” dediği ada Meis adasıdır. İddiaya göre bu ada Sevr’de bize verilmişti ama biz Lozan’da kaybetmişiz. İddianın sahibi de Fethullahçılıktan dönme çakma tarihçi Mustafa Armağan.
Bu bilgi yalandır, Sevr’de Meis adası Osmanlı’ya değil İtalya’ya bırakılmıştır. Tabii bir de On İki Ada meselesi var.
Yine aklı kıt Mısıroğlu ve Mustafa Armağan’ın iddialarına göre On İki Ada Lozan’da elimizden çıkmıştı.
İyi de elimizde olmayan bir şey nasıl elimizden çıkabilirdi ki? Trablusgarp Savaşı sırasında On İki Ada İtalya tarafından işgal edilmiş ve 1912 Uşi Anlaşması’yla, Osmanlı, adaların İtalya’da kalmasını kabul etmişti.
Görüldüğü gibi her şeyleri yalan, her şeyleri iftira. Ancak bu kadar çok dönüş içerisinde bile bir kez olsun doğruyu gösterebilmeleri yine de güzel.
Lozan’la bağımsız Türkiye’yi tüm dünyaya kabul ettiren başta Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlığımız için can veren şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Türk vatanı, Türk milleti size minnettardır.
* Lozan ile ilgili ayrıntılı bilgilere, yazarımız Özgür Erdem’in hazırladığı “Lozan Yalanları ve Gerçekler” kitabından ulaşabilirsiniz.


Bu yazı 22 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER