• Perşembe, Haziran 21, 2018

Medya özgür olmalı Gazeteciler özgür olmalı

sevimtural-aciklama
Sevim Tural
Eylül11/ 2017

Başyazarımız Gökçe Fırat’ın annesi Sevim Tural’ın 
29 Ağustos 2017’de Adalet Kurultayı’nda yaptığı konuşma:
Gökçe Fırat’ın annesiyim.
363 gündür tutuklu kendisi. Biraz önce Utku Bey’in söylediği gibi, hangi medyaya baskı olursa biz her zaman, hep birlikte onların yanında olduk. Bunu yapmamız gerekiyor. Şehriban Aksoy neler yaşadıklarımızı güzel anlattı. Murat Aksoy, Atilla Taş ve Gökçe Fırat üçü bir arada kalıyorlar. Biz her Cuma görüş günlerinde aynı duyguları yaşıyoruz. Onu anlatmak için hiçbir kalem yeterli olmaz, olamaz. Her bir dakika çok önemli o görüşmelerde. Hele o son bir dakika… Kopamıyoruz.
Şu anda müebbetle yargılanıyorlar. İki kez ağırlaştırılmış müebbetle…
Cezaevindeki görüşlere bir tek birinci derecede akrabaları olarak girebiliyoruz. Dostları, arkadaşları, diğer yakınlarıyla ancak mahkeme koridorlarında görüşebiliyor. Mesela yeğenleri… Birinci dereceden akraba sayılmadıkları için görüşlere giremiyorlar. Halbuki onları çocukları gibi sever. Bir tek fotoğraflarını gösterebiliyoruz. Tam da gelişme çağındalar, tanıyamıyor… Ve mahkeme salonları o kadar küçük ki, benim bir önerimdir bu, bu duruşmaları büyük salonlarda yapsınlar; yakınlarıyla, yeğenleriyle de en azından mahkemelerde görüşebilsinler.
Müebbetle yargılandıklarına göre, demek ki hiç çıkmayacaklar. Anlayış o! Biz buna inanmıyoruz. Mesela davada, iddianamede yer alan dosyalar, Gökçe Fırat’la ilgili, FETÖ suçlamasıyla alakalı hiçbir delil yok. Hepsi attığı tweet’ler, yazdığı yazılar, internette aleyhinde yazılan iftiralar. Bunlardan ibaret. Zaten Gökçe Fırat’ın Fethullah Gülen’le hâlâ süren davaları var. 5-6 davası var. Ödediği tazminatlar var.
Bir de yazdığı yazılar… Fethullah Gülen’i, FETÖ tehlikesini, aynen burada ifade edildi, Hikmet Çetinkaya gibi, 10 yıldan, 15 yıldan beri yazmış Gökçe Fırat. Neler yaptıklarını, devlet kurumlarına nasıl sızdıklarını defalarca yazmış, uyarmış.
İddinamedeki belgelerden de anlaşıldığı üzere, ne bir MASAK raporu, ne bir telefon irtibatı… Gökçe Fırat’ın FETÖ kurumlarıyla hiçbir ilgisi olmamış.
Bir şey beni çok rahatsız etti, çok üzüldüm. Bir yandaş gazete, Star gazetesi, “Gökçe Fırat, FETÖ’nün okullarında sigortalıdır” diye bir haber yapmıştı. Halbuki Gökçe Fırat Türk Solu’nun başyazarı, diğer bütün çalışanlar gibi Türk Solu’nda sigortalı. Haberde bu iddianın iddianamede de yer aldığı söyleniyordu, halbuki iddianamede böyle bir şey yok. Bunlar çok üzücü şeyler. Biz yine de bu medya özgür olsun istiyoruz. Medya özgür olmalı. Gazeteciler özgür olmalı.
Teşekkür ediyorum.


Bu yazı 73 kez okundu.

Sevim Tural
SON EKLENENLER