• Cuma, Ağustos 18, 2017

Medya ve özgürlük

okan2
Okan İşbecer
Ağustos01/ 2017

Bu iki kelime son zamanlarda Türkiye’de en çok yan yana gelen iki kelime oldu. Türkiye’nin özellikle son bir yılında en çok konuşulan, dünya sıralamasında en büyük hızla düşüş yaptığımız konu hiç kuşkusuz basın özgürlüğüdür.
Geçtiğimiz hafta, biliyorsunuz Basın Bayramı vardı. Bütün dünyada bir tek Türkiye’de kutlanmadı sanırım. Türkiye’nin en büyük basın davalarından biri olan Cumhuriyet gazetesi davasının da aynı gün başlaması kaderin ayrı bir cilvesi olarak tarihe geçti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 28 yıldır aralıksız verilen Basın Özgürlüğü Ödülü’nün bu yıl verilmeyeceğini açıkladı. Ama sorsanız, dünyadaki en özgür basın bizde. Acaba gerçekten öyle mi? CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, hazırladığı Medya ve Özgürlük Raporu’nu açıkladı. Bakalım, AKP iktidarı döneminde gerçekten durumumuz nasılmış.
AKP iktidarı döneminde sanık sandalyesine oturan gazeteci sayısı 16.458. bunların 5084’ü ise hüküm giymiş. Adalet Bakanlığı verilerine göre 2003-2016 yılları arasında sadece İstanbul’da 11.206 kişi sanık sıfatıyla hâkim karşısına çıktı. Bu rakam Türkiye genelinde sanık sandalyesine oturan gazetecilerin %68’ini oluşturuyor. Ya da şöyle ifade edersek, sırf İstanbul’da haftada 15 gazeteciye dava açıldı.
14 yıllık AKP iktidarında, haftada 7 kişi “Basın Kanununa Muhalefet” ettiği gerekçesiyle yargılandığı davalarda hüküm giydi. Çağdaş Gazeteciler Derneğinin derlediği verilere göre ise Türkiye’de 15 Temmuz 2016-15 Temmuz 2017 tarihleri arasında gözaltına alınan basın mensubu sayısı 318. Bu dönemde 103 basın mensubu da tutuklandı.
Gerçekten de basın özgürlüğü konusunda, özellikle de son bir yıldır, dünyaları kıskandıracak noktadayız. Gazetecilik Türkiye’deki en tehlikeli meslek grubu haine geldi. Son bir yıldır tutuklanan gazeteci kadar tutuklanan hırsız, katil, tecavüzcü, terörist yoktur sanırım. Gazetecilikten hâkim karşısına çıkıp beraat etseniz dahi, cezaevinden çıkamıyorsunuz. Çünkü iktidar anında size yeni bir suç isnat ettirebiliyor. Çünkü gazeteci olmak, halka doğruları göstermek, iktidarın pembe tablosunu bozmak Türkiye’de en büyük suçtur.
İşte o gazetecilerin Basın Bayramı kutlu olsun.


Bu yazı 112 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER