• Perşembe, Temmuz 19, 2018

Medya ve propaganda

ahmet-acar
Genç Türk
Mayıs29/ 2017

AKP iktidara geldiği günden beri medyaya sürekli baskı yaptı. İlerleyen zamanlarda baskı yapmakla kalmadı ve kendi kanallarını, gazetelerini kurdu. Medyaya baskı böyle devam ederken ilk defa 2015 yılında “KOD ADIK.O.Z” filmiyle sinemaya attı; sonuç felaketti. Film; IMDB (Uluslararası Film Veritabanı) sitesinde 10 üzerinden 1.0 alarak tarihin en kötü filmi seçildi. Film ayrıca gişede de çakılmıştı. Gişede beklenen başarıyı yakalayamayan film, gösterime girdiği tarihten sadece altı gün sonra da ücretsiz olarak gösterilmeye başlamıştı. Yani AKP’nin ilk sinema propagandası çökmüştü.
Fakat yılmadılar bir yıl sonra ikinci sinema filmi geldi: “REİS” Büyük hedeflerle vizyona giren film yine çakıldı. Türkiye genelinde 331 salonda gösterime giren film ilk iki gün sadece 67 bin kişi tarafından izlenmişti. En yakın rakibi iki kat daha izlenmişti. Tabii filmi kimse izlemeyince Ahmet Hakan hemen imdada yetişmiş; “AK Parti bu filme mesafeli, teşkilatlar örgütlenip filme gitme kampanyası düzenlemedi” demişti. Sonuç yine hüsrandı!
AKP tarafından direkt olarak desteklenen filmler başarısız olunca biraz sessiz kalmayı tercih ettiler. İki sene sonra Türk Sinema Tarihinde en fazla izlenen filmlerden biri olan “DAĞ 2” çekilmişti. Film hakkında düşüncelerimi gazetemizin 529. sayısında şöyle aktarmıştım: “Filmde keskin nişancı atış yapmadan önce Nihal Atsız in ‘Kahramanlar’ şiirinden bir dize söylüyor. IŞİD tarafından başçavuş öldürülürken keskin nişancının söylediği son dize şu ‘Kahramanlar can verir, yurdu yaşatmak için.'”
Filmin bitişinde isim listesi akarken de iddialarımı güçlendiren bir görsel çıkıyor Görsel de Göktürkçe yazılar var… Propaganda iddialarımı güçlendiren diğer bulgu ise; sosyal medyadaki milliyetçi, ülkücü, Türkçü grupların filmden överek bahsetmesi ve herkesi filmi izlemeye teşvik etmesi.
Onlarca asker filmi çekildi fakat hiçbir filmde Nihal Atsız in bir dizesi dâhi okunmadı, Osman Pamukoğlu ndan bahsedilmedi. DAĞ 2’nin farkı ne onlardan? Bir propaganda filmi mi? Cevabı sizlerin!
Vatansever üniversite mezunlarını öğretmen, savcı, doktor olarak atamayan AKP uzman çavuş ya da özel harekatta en önde vatanseverleri alıyor!
Benim komplo teorim film tamamen propaganda amaçlı ve bunu hissettirmeden, bilinçaltına işleyecek şekilde yaptı.
Filmi izleyenlerin bu teorim üzerinden filmi düşünmesini, izleyecek olanların da düşüncelerimin ışığında filmi izlemesini öneririm.”
Bu yazımdan sonra yüzlerce eleştiri aldım. Fakat 6 Ocak 2017 tarihinde Şanlıurfa mitinginde konuşan Erdoğan, Nihal Atsız’ın; “Ne diyor şair; İnsan büyür beşikte mezarda yatmak için, ve kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için.” dizelerini okudu. Okunan dizeler “DAG 2” filmiyle gündeme gelmişti. Filmden kısa bir zaman sonra Erdoğan’ın bu dizeleri okuması film hakkındaki görüşlerimi destekleyen en büyük kanıt!
Açık söylemek istiyorum, DAĞ 2 filminden sonra bu kadar ağır bir propaganda beklemiyordum. Ana akım medyada olan üç büyük kanalda asker dizileri başladı. Bir dizi de terör örgütüyle mücadele eden kaymakam canlandırılıyordu. Bence bu kaymakam twitter’da HDP’li vekillerle tartışarak gündeme gelen ve sonrasında FETÖ suçlamasına tutuklanan Kadir Güntepe’ydi. Fakat FETÖ suçlamasından tutuklandığı için bu dillendirilmedi, herkes sustu! Dizideki en sağlam propaganda öğesi; polise tokat atmak isteyen HDP’li belediye başkanının elini tutan polisin sözleriydi; “O bir defa olur!” Kast ettiği HDP’li vekil Sebahat Tuncel’in 2011 ‘de Şırnak’ta polis müdürüne attığı tokattı.
Başka bir kanaldaki asker dizisinde de PKK ve IŞİD’e karşı mücadele eden timin yaşadıkları anlatılıyor. Ve filmdeki en büyük propaganda öğeleri kahramanların isimlerinde gizli. KAĞAN, KUTALMIŞ, TURAN, BOZOK, AYBALA gibi isimlerin olması.
Propaganda amaçlı yapılan asker dizilerinin sonu gelmeyecek gibi görünüyor. DAĞ 2 filminin yapım şirketi yaptığı açıklamada “BÖRÜ” adındaki dizinin Kasım ayından itibaren gösterime başlanacağını duyurdu.
Askeri dizilerin, filmlerin yapılması mutlaka güzel, anlamlı fakat hepsinin tek amacının propaganda olduğu açık bir şekilde ortada.
Ahmet Acar


Bu yazı 148 kez okundu.

Genç Türk
SON EKLENENLER