• Cuma, Nisan 20, 2018

Nuriye ve Semih’in gülüşünden korkuyorlar

okan4
Okan İşbecer
Haziran12/ 2017

Her dönem, kendine uygun bir direniş türü ortaya çıkarır. Gün gelir, elde silah, vatanınızı işgal edenlere karşı direnirsiniz. Gün gelir, Gezi’de olduğu gibi aklınızla, vicdanınızla, dayanışmanızla direnirsiniz. Gün gelir, hiçbir şey yapmaz, sadece olduğunuz yerde durarak direnirsiniz. Gün gelir hakkınızı almak için açlık grevine gider, canınız pahasına direnirsiniz.
15 Temmuz sonrasında AKP’nin estirdiği faşist teröre karşı, KHK ile işlerinden olan iki öğretmen, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevine giderek direnmeyi seçtiler. Bu iki isim, Türkiye’nin direnci oldular, umudu oldular, en karanlık günlerde gülüşleriyle aydınlık oldular.
Baskıcı iktidarların en büyük korkusu, bütün güçlerine rağmen silemedikleri o gülümseyiştir. Nuriye ve Semih şu anda cezaevindeler ama gülüşleri hala Türkiye’nin karanlığını aydınlatmaya devam ediyor.
İşte bu nedenle olacak, Ankara Emniyeti, Nuriye ve Semih’in resimlerinin olduğu tişörtlerin basılmasını yasaklamış. Evet, yanlış okumadınız. Bir baskı merkezine gidip, Türkiye’nin direnişinin sembolü olan iki insanın resminin olduğu tişörtü bastırmak isteseniz, bastıramazsınız. Çünkü iktidar bu iki insanın gülen yüzünden korkuyor. Bu umudun, bu direncin yayılmasından korkuyor.
Ama korkunun ecele faydası yok. Biz Nuriye ve Semih’in resimlerinin basılı olduğu tişörtleri giyemesek de biliyoruz ki, onlar direniyor. Sadece onlar da değil, cezaevlerinde hukuksuz yere tutuklu bulunan onlarca gazeteci, aydın, akademisyen ve dışarıda milyonlar direnmeye devam ediyor.


Bu yazı 98 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER