• Pazartesi, Aralık 11, 2017

Nurtopu gibi yüzlerce IŞİD’limiz olmuş

okan2
Okan İşbecer
Kasım03/ 2017

Geçtiğimiz günlerde basına bir haber yansıdı ve eğer haber doğruysa, ülkemizi çok acı günler bekliyor.
BBC Türkçe’de yer alan habere göre; ABD merkezli düşünce kuruluşu Soufan Center’ın “Halifeliğin Ötesi: Yabancı Savaşçılar ve Geri Dönenlerin Yarattığı Tehdit” adlı son raporunda, Türkiye’ye dönen 7 bin 240 kişinin DEAŞ veya El Kaide üyeliği şüphesiyle gözaltına alındığı ya da tutuklandığı belirtiliyor.
Raporda yaklaşık 900 Türk vatandaşının da herhangi bir engele takılmadan geri döndüğü belirtiliyor. Verinin kaynağı ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı olarak gösteriliyor.
Türkiye, IŞİD’e vatandaşları en çok katılan ülkeler arasında 7. sırada bulunuyor. Bundan önce giriş yapan militanların gözaltına alındığı veya tutuklandığı bilgisi verilmiş haberde. Oysa ki, bunların nasıl gözaltına alındıklarını Türkiye kamuoyu çok iyi biliyor. Gözaltına alındıktan sonra ellerini kollarını sallayarak nasıl ortalarda dolaştıklarını da.
Şimdi eğer bu haber doğruysa, yani İdlib operasyonundan sonra dağılan örgütün militanları arasından yüzlerce kişi Türkiye’ye döndüyse, hükümete ciddi görevler düşüyor. Özellikle de IŞİD’in ülkemizde yaptığı katliamlardan sonra öyle “öfkeli çocuklar” yaklaşımıyla falan olmaz bu iş.
Sahi kaç gün geçti aradan hükümet kanadından bu IŞİD’liler ile ilgili bir açıklama geldi mi? Her şeye konuşan hükümet sözcüsünden, bakanlardan vs… Yoksa ne olduğunu öğrenmek için bir dahaki muhtarlar toplantısını mı bekleyeceğiz? Malum, memleketin en önemli meseleleri, haftalık muhtarlar toplantısında konuşuluyor.
Bu adamlar kimdir, ülkeye nasıl girmişlerdir (gerçi bu da olmadı, ülkeye teröristleri bir zamanlar devlet kendi eliyle davul-zurnayla sokuyordu), şu an nerede ne yapmaktadırlar, devletin güvenlik ve istihbarat güçleri bunları izlemekte midir?
Bu ve benzeri soruların cevabı henüz ortada yok. Aslına bakılırsa bu soruları soran çok fazla kişi de yok. Umarım bunları öğrenmek için kanlı ve üzücü bir olay yaşamayız.


Bu yazı 19 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER