• Cumartesi, Haziran 23, 2018

Off-shore Binali’yi götürür

okan-3
Okan İşbecer
Kasım21/ 2017

Geçtiğimiz haftanın flaş gelişmelerinden biri de Paradise Papers’ın aralarında Binali Yıldırım ve mahdumlarının da bulunduğu 126 kişiye ait off-shore şirketlerini duyurmasıydı. Paradise Papers’ta yer alan bilgilere göre Binali Yıldırım’ın oğullarının 5, dayısının 2, yeğeninin yöneticisi olduğu 4 şirket bulunuyor.
Evet, her fırsatta “yerli”likten ve “mill”likten dem vuran, yabancı sermayeyi Türkiye’ye davet eden hükümetin Başbakanı Binali Yıldırım’ın mahdumları ve akrabaları vergiden yırtmak için Malta’da şirketleşmişler. Bir de Binali Yıldırım çıkıp demiyor mu “Ben siyasete atıldığımda işlerimi çocuklarıma devrettim ve onlardan devletle iş yapmamalarını söyledim” diye. Çocuklar “iş yapma”yı abartıp vergi bile ödememişler. Bu şirketlerin devletle iş yapıp yapmadıkları kesin değil ama şirkete ortak olan bazı isimlerin devletle iş yaptıkları sabit. Kaldı ki devletle iş yap yapma vergini ödemek senin birincil vatandaşlık görevindir. Öyle asmakla, kesmekle, çarşaf giyip ölmek, öldürmekle vatansever olunmuyor.
Hem bu ülkenin Başbakanı olacaksın hem de çocukların ülkesinden vergi kaçıracak. O kadar uzun boylu değil. Zaten son yaşanan gelişmelerle koltuğu iyice sallanan Binali Yıldırım, bu off-shore işinin patlamasından sonra daha fazla o koltukta oturamaz. Yakında Tayyip Erdoğan kabinede yeni bir düzenlemeye giderse kimse şaşırmasın. Zaten her şey iki dudağının arasında değil mi? Ha belediye başkanı ha başbakan. Hepsi Tayyip Erdoğan’ın gözünde aynı değil mi? Harcanacak zaman geldiyse Binali Yıldırım da harcanacaktır.
Son olarak bu off-shore ile ilgili olarak basınla ilgili bir meseleye değinmekte fayda var. Off-shore skandalına bazı gazeteler neredeyse hiç değinmedi. Örneğin çok büyük muhalefet (?) Aydınlık sadece Binali Yıldırım’ın kendini savunan açıklamalarını haberleştirdi. Öyle görünüyor ki, 17/25’ten ağzı yanan bazı gazeteler off-shore’u üfleyerek yiyor. Bu olaya basının gösterdiği veyahut gösteremediği ilgi Türkiye’de basının ne kadar korkutulmuş ve sindirilmiş olduğunu da gözler önüne seriyor.


Bu yazı 50 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER