• Cumartesi, Mayıs 26, 2018

Gökçe Fırat’a yönelik soruşturmada Savcılık’tan bir darbe de Fethullah’a!

okce-firata-yonelik-sorusturmada-savciliktan-bir-darbe-de-fethullaha
Türk Solu
Kasım25/ 2013

Türk Solu gazetesinin 13 Eylül tarihli 415. sayısında yayınlanan ve Başyazar Gökçe Fırat Çulhaoğlu tarafından kaleme alınan “AKP-Cemaat çatışmasına teorik bir bakış” yazısı ile ilgili Fethullah Gülen tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu üzerine bir soruşturma açılmış ve Gökçe Fırat yazı ile ilgili ifade vermişti.

Şimdi o soruşturma sonuçlandı ve Gökçe Fırat hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Gökçe Fırat savcılığa verdiği ifadesinde “Yazıda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ancak bu devletin siyasi yapılanması dışında 3 ayrı paralel devlet olduğunu” belirtmişti.

Savcılık ise kararında şu görüşlere yer verdi:

“Söz konusu yazının T.C. Anayasasının 25. maddesinde düzenlenen düşünce ve kanaat özgürlüğü, 26. maddesinde düzenlenen düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ile 28. maddesinde ve 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 3. maddesinde düzenlenen basın özgürlüğü de dikkate alınarak, düşünceyi açıklama, bilgi verme ve eleştiri sınırları içerisinde kaldığı, açıklanış şekliyle konusu arasında düşünsel bir bağ bulunduğu ve nesnel bir açıklama ile desteklendiği dolayısıyla hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı anlaşılmıştır.”

Karar üzerine açıklama yapan Gökçe Fırat ise şöyle konuştu:

“Savcılık kararında yazıdaki paralel devlet fikrinin nesnel bir açıklama ile desteklendiği vurgusu son derece önemlidir. Bu ifade ile savcılık Fethullah Gülen’e ait bir paralel devletin varlığını kabul etmiştir. Ve bununla da sınırlı kalmayacaktır çünkü yazıda suçlanan Tayyip Erdoğan’a ve Apo’ya ait iki paralel devletten daha söz edilmektedir.

Savcılık kararı, artık paralel devlet olgusunun Savcılıklar tarafından da nesnel bulunduğunu ortaya koymuştur. Şimdi sıra yürekli Cumhuriyet savcılarının, hem Fethullah Gülen’e hem de Tayyip Erdoğan’a devlet yapılanması dışında paralel devlet örgütleme suçlamasıyla dava açmasındadır.

Bizler de bu yönde bir dava açılması için gereken başvuruları yapacak ve TC’yi hükümsüz kılmaya çalışanları bir bir hapse attıracağız.”


Bu yazı 162 kez okundu.

Türk Solu
SON EKLENENLER